Podczas odbywających się w Kielcach w dniach 12-14 października 2022 XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo Solaris Bus & Coach pokazał dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich był flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach. 

Solaris już od wielu lat należy jednych z czołowych wytwórców pojazdów elektrycznych w Europie. Dotąd dostarczył i zakontraktował ponad 2500 bateryjnych autobusów z operatorami obsługującymi transport publiczny w prawie 120 europejskich miastach. Transformacja komunikacji miejskiej na zrównoważoną i przyjazną mieszkańcom stanowi priorytet dla tego podmiotu. Inwestycje w ulepszanie rozwiązań bateryjnych, optymalizacja sposobów ładowania, intensywny rozwój technologii wodorowej – poprzez dynamiczny technologiczny postęp Solaris chce celnie odpowiadać na rozmaite potrzeby przewoźników miejskich i wspierać ich w przejściu na zrównoważony transport oparty o pojazdy nisko i zeroemisyjne.

Dwa elektryczne autobusy

Na tegorocznym Transexpo firma wystawiła dwa bateryjne autobusy reprezentujące najbardziej popularne modele w swojej bezemisyjnej ofercie. Urbino 12 electric to flagowy model elektryczny marki, najczęściej wybierany przez klientów. Doskonale znana konstrukcja wyposażona jest jednak w nową generację baterii o dużej pojemności, dzięki którym ten sprawdzony model ma jeszcze lepsze osiągi. Drugim modelem wystawionym na był Urbino 18,75 electric. Klasyczny wariant przegubowy został dodatkowo przedłużony, dzięki czemu powiększeniu uległa przestrzeń pasażerska.

Urbino 12 electric – niezawodna technologia, doskonały design

12-metrowy elektryczny Solaris to autobus dobrze znany zarówno w Polsce, jak i w Europie. W 2016 roku typ ten zdobył tytuł Autobusu Roku, a dzisiaj ponad 800 sztuk tego wydania codziennie wozi pasażerów w europejskich metropoliach i miastach. Nieemitujący żadnych spalin w miejscu użytkowania pojazd stanowi odpowiednie rozwiązanie dla miast, na pierwszym miejscu stawiających jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne, wyraziste wzornictwo oraz innowacyjne wyposażenie mają zachęcać podróżnych do korzystania z transportu publicznego.

Wystawione Urbino 12 electric wyróżnia się przede wszystkim zestawem baterii nowej generacji o znacznej pojemności – ponad 520 kWh. Podobne parametry baterii Solaris High Energy gwarantują zasięg autobusu około 300 km w rozmaitych warunkach drogowych i klimatycznych. Magazyny energii można ładować za pomocą jednego z dwóch gniazd plug-in, umieszczonych nad nadkolem oraz z przodu. Pojazd wyposażono też w oś elektryczną z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy. System napędowy wykonano w energooszczędnej technologii SiC.

W przestrzennym wnętrzu znalazło się wiele udogodnień dla miejskich pasażerów – są to m.in.: rozbudowany system informacji pasażerskiej, ładowarki USB czy LED-owe lampy, w tym estetyczne, błękitne oświetlenie, włączające się nocą. Najwyższe standardy bezpieczeństwa zostały zapewnione przez rozbudowany monitoring oraz rozwiązania asystenckie dla kierowcy. System MobilEye Shield+ ostrzega prowadzącego, gdy w martwych polach widzenia pojawi się rowerzysta, pieszy lub motocyklista. Całkowicie przeprojektowane lusterka, a raczej kamery, wyświetlają obraz na ekrany wewnątrz autobusu, przez co zapewniają doskonałą widoczność, także w niesprzyjających warunkach pogodowych, w czasie deszczu czy o zmroku. Pojazd dostał również czujnik zmierzchu sterujący oświetleniem. Poza tym na pokładzie znalazły się siedzenia dla 26 pasażerów, z czego niemal połowa pozostaje dostępna z tzw. niskiej podłogi.

Urbino 18,75 electric – sprawdzony w każdych warunkach

Drugim pojazdem eksponowanym przez Solarisa na Transexpo 2022 był przegubowy model elektryczny o zwiększonej długości – 18,75 metrów. Przegubowe Urbino jest drugim najpopularniejszym modelem elektryczny w portfolio firmy. Wystawiony w Kielcach egzemplarz to pierwszy model IV generacji o wydłużonej konstrukcji i dokładnej długości 18,75 m.

Autobus nie emituje spalin w miejscu użytkowania, a centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW zapewnia płynne przyspieszanie i cichą pracę pojazdu. Zwiększona przestrzeń wewnątrz pozwoliła zaś osiągnąć optymalne rezultaty w sferze zasięgu i pojemności pasażerskiej. Zamontowane baterie o znacznej pojemności ponad 520 kWh i jednocześnie niestandardowa długość umożliwiły bowiem umieszczenie na pokładzie aż trzech zatoczek dla osób niepełnosprawnych przy zachowanej pojemności pasażerskiej na poziomie 138 osób, w tym  41 na miejscach siedzących.

Podobnie jak w wersji 12-metrowej, i tu zadbano o bogate wyposażenie wnętrza, zapewniające podróżującym wygodną jazdę i bezpieczeństwo. Kierowca oprócz systemów Mobileye i kamer w miejscu klasycznych lusterek skorzysta z systemu kamer szerokokątnych, łączących obraz 360-stopniowy widoku z lotu ptaka. Gwarantuje to prowadzącemu jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Ponadto w autobusie dostępne będą czujniki zmierzchu i deszczu oraz rozwiązanie automatycznie wykrywające zmęczenie kierowcy.

Wystawiany autobus został zaprojektowany tak, by sprostać najbardziej surowym warunkom klimatycznym. Dlatego wyposażono go w specjalny skandynawski pakiet izolacji termicznej. W jego skład wchodzą takie elementy jak dodatkowa izolacja ścian bocznych, sufitu i podwozia w okolicy nadkoli, podwójne szyby boczne oraz maty grzewcze zamontowane w podłodze w obszarze drzwi wejściowych. Pakiet ten znacznie poprawia komfort termiczny jadących oraz w mroźne dni redukuje zużycie energii. Urbino 18,75 electric przystosowano także do zastosowania łańcuchów śniegowych, będących częstym elementem standardowego wyposażenia autobusów miejskich w krajach skandynawskich.

Warto wspomnieć, że wystawiany Urbino 18,75 electric to jeden z aż 183 podobnych autobusów zamówionych przez klienta Unibuss AS z Oslo. To największe dotychczas zamówienie na przegubowe autobusy elektryczne marki Solaris

Różne technologie dla zrównoważonego transportu

Solaris stawia na elektromobilność od wielu lat, koncentrując swoje działania rozwojowe wokół rozwiązań bezemisyjnych i przyjaznych dla mieszkańców miast. Warto jednak podkreślić, że producent nie skupia się wyłącznie na pojazdach bateryjnych, inwestując także w rozwój trolejbusów oraz odmian wodorowych. Autobusy wykorzystujące wodór budzą rosnące zainteresowanie przewoźników jako jedna z alternatyw w ramach grupy pojazdów bezemisyjnych. Technologia ta jest też wspierana przez instytucje unijne, w wodorze widzące istotny element transformacji energetycznej.

Urbino 18 hydrogen – premiera 2022 roku

Solaris ma w swojej ofercie już dwa w pełni wodorowe modele: Urbino 12 hydrogen oraz przegubowe Urbino 18 hydrogen, które miało swoją premierę 14 września 2022 roku. Ten premierowy typ bazuje na nowoczesnym ogniwie wodorowym o mocy 100 kW. Nowość stanowi  zastosowanie napędu rozproszonego, przez swoją modułową konstrukcję pozwalającego na elastyczne rozmieszczenie komponentów. Dzięki temu wodorowy przegubowiec nie posiada klasycznej komory silnika, co z kolei pozwoliło na zwiększenie pojemności pasażerskiej. Ponadto zaoszczędzona przestrzeń na dachu umożliwiła zamontowanie butli z wodorem o pojemności aż 51,2 kg. Premierowy pojazd doskonale sprawdzi się na długich trasach. Na jednym tankowaniu w różnych warunkach pogodowych będzie mógł pokonać ok. 350 km.

After Sales – nowoczesne narzędzia

Obok szerokiej oferty nowoczesnych autobusów, Solaris prezentuje rozwiązania wspierające obsługę taboru na każdym etapie procesu eksploatacji – począwszy od przygotowania do serwisowania, zakończywszy na wprowadzeniu nowych modeli do floty.

Proces wdrożenia pojazdów z napędami alternatywnymi już na pierwszych etapach współpracy z Solarisem wspierany jest przez konsultacje w szerokim zakresie. Producent doradza np. w kwestii wyposażenia warsztatów czy niezbędnych kompetencji pracowników. W odpowiedzi na rosnący udział w rynku napędów wodorowych, firma opracował ponadto listę dobrych praktyk poświęconych obsłudze tego typu wariantów. Biuletyn ten nie tylko pomaga w efektywnym wprowadzeniu do eksploatacji pojazdów zasilanych wodorem, ale przede wszystkim ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ich użytkowaniu. Doradztwo w różnych formach stanowi ofertę nie tylko dla obecnych klientów Solarisa, ale i dla przewoźników dopiero przygotowujących się do zakupu autobusów marki Urbino.

Podmiot oferuje nowoczesne systemy wsparcia procesu obsługi pojazdów. Klienci mają do dyspozycji platformy takie jak eSConnect – dla monitorowania floty i analizy danych, eSNote – narzędzie do zgłaszania usterek, eSClaim – służący do procedowania wniosków gwarancyjnych czy Magbus – oferujący dostęp do dokumentacji, schematów i części zamiennych.

Portfolio narzędzi posprzedażnych uzupełnione zostało właśnie o najnowszą pozycję: eSSyncroService –  nowoczesne rozwiązanie, w naprawach autobusów wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Poprzez specjalne gogle mechanik wykonujący naprawę może głosowo wywołać potrzebną dokumentację i mieć do niej bezpośredni dostęp, mając jednocześnie wolne ręce. Zastosowanie technologii AR (Augmented Reality) w obsłudze pojazdów może przynieść szczególne korzyści także ze względu na opcję zdalnego połączenia się z ekspertami Solaris, którzy będą w stanie przeprowadzić serwisanta krok po kroku przez realizowaną naprawę, tym samym do niezbędnego minimum skracając czas wyłączenia pojazdu z ruchu. Poza tym eSSyncroService wymusza na pracownikach potwierdzenie wykonania wymaganych w danym momencie środków bezpieczeństwa, co zapewnia im dodatkową ochronę.

Na targach Transexpo zaprezentowano jeszcze ofertę Optiline – oryginalnych części zamiennych Solaris. Cieszą się one nieustannym uznaniem klientów, o czym świadczy rosnący udział w rynku. W 2021 roku klocki hamulcowe Optiline były jednym z najczęściej kupowanych produktów z całego portfolio części w ofercie podmiotu i stanowiły 83% wszystkich klocków hamulcowych dostarczonych do klientów. Są to klocki robione specjalnie na rzecz Solarisa przez zewnętrznego partnera.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Jarosław Brach