VDL Bus&Coach zakończył pierwszy w Europie projekt renowacji akumulatorów na dużą skalę. 43 autobusy obsługiwane przez Hermes, część Transdev Holandia, które weszły do użytku pod koniec 2016 roku, w ciągu ostatniego roku zostały wyposażone w zupełnie nowe i znacznie większe – pojemniejsze akumulatory, dzięki czemu autobusy te wróciły do normy pod względem wyposażenia. Stare akumulatory zostaną wykorzystane w ramach projektu „Anubis” we współpracy z RWE w aplikacji stacjonarnej w sieci elektroenergetycznej.

Brabanckie przedsiębiorstwo transportu publicznego, Hermes, pod koniec 2016 roku uruchomiło 43 18-metrowe autobusy elektryczne, wowczas dysponując największą flotą autobusów elektrycznych w Europie. Był to ważny krok w kierunku uczynienia transportu publicznego w Holandii bardziej zrównoważonym. Sektor transportu publicznego wiele się nauczył dzięki wprowadzeniu tych autobusów o zerowej emisji w Eindhoven i okolicach. Po ponad sześciu latach akumulatory pierwszej generacji zostały zastąpione nową generacją, co znacznie zwiększyło zasięg autobusów.

Wydajność początkowych akumulatorów spadła po 6 latach z powodu intensywnego użytkowania taboru, co można porównać do przejechania przez samochód osobowy w ciągu 6 lat 1 750 000 km. Innymi słowy, autobusy i akumulatory spisały się bardzo dobrze!

Teraz, sześć lat po oddaniu do użytku, spadek wydajności akumulatorów zmniejszyłby zasięg autobusów, tym samym nie zapewniając wydajnej pracy. Dlatego zdecydowano się na wymianę baterii. To zakończyło naturalny, wykalkulowany i dokładnie monitorowany proces. Stare baterie nie zostały jeszcze poddane recyklingowi, gdyż we współpracy z RWE są wykorzystywane w aplikacji stacjonarnej w sieci energetycznej w projekcie „Anubis”.

Podwójna pojemność baterii
Podjęto decyzję o wymianie oryginalnego zestawu baterii na całkowicie nowy system o prawie dwukrotnie większej pojemności, ze 180 kWh do 350 kWh. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań w zakresie akumulatorów. Rezultat stanowi znacznie większy zasięg, dzięki czemu ta aktualizacja jest jeszcze bardziej elastyczna, aby radzić sobie z planowanymi czasami ładowania. W ten sposób 43 autobusy, które łącznie przejechały już ponad 18 milionów kilometrów, są ponownie nowoczesne i gotowe do zapewnienia w nadchodzących latach bezemisyjnego transportu miejskiego w Eindhoven. Martijn Mentink, dyrektor zarządzający Hermes, wskazuje „W 2016 roku Hermes był liderem, wprowadzając 43 18-metrowe autobusy o zerowej emisji. Jesteśmy dumni, że teraz robimy kolejny duży krok naprzód w naszej strategii zazieleniania. Ponieważ potrzebujemy mniej cykli ładowania naszych autobusów, możemy z nich korzystać na większej liczbie linii. Dzięki temu więcej podróżnych będzie mogło doświadczyć komfortu tych autobusów elektrycznych i oczywiście bardzo się z tego cieszymy”.

Przejście na nowy system akumulatorów jest pierwszym etapem przejścia na zrównoważony transport publiczny i podkreśla ambicję VDL Bus & Coach, aby zawsze oferować klientom optymalne rozwiązanie. Dzięki przejściu na nowy system akumulatorów, sześcioletnie już autobusy są ponownie najnowocześniejsze, podobnie jak nowe autobusy, które mają zostać dostarczone w 2023 roku. Zarazem pierwsze akumulatory zostały wdrożone we współpracy z RWE w aplikacji magazynowania energii drugiego życia w Moerdijk. Optymalizuje to łańcuch zrównoważonego użytkowania, dodatkowo opóźnia recykling i maksymalizuje wykorzystanie baterii.

Konwersja autobusów powstała we współpracy kilku firm VDL i została przeprowadzona przez VDL Special Vehicles w Eindhoven. VDL Parts z siedzibą w Veldhoven odegrała tu kluczową rolę w dostarczaniu niezbędnych części do konwersji i systemów akumulatorów.

Dzięki temu projektowi renowacji w Hermes w Eindhoven ambicje VDL, by być prekursorem w rozwoju technologicznym, ponownie nabrały konkretnej formy. Ponadto VDL pokaże, jakie realne działania podejmuje się w celu optymalizacji możliwości operacyjnych klienta, w tym w całym okresie eksploatacji autobusu.

O Hermes / Transdev
Hermes jest częścią Transdev. Transdev to międzynarodowa firma zajmująca się mobilnością, działająca w 18 krajach na pięciu kontynentach. Transdev Holandia świadczy usługi transportowe pod znanymi markami, takimi jak Connexxion, Hermes i Witte Kruis. Poza transportem publicznym, transportem medycznym i transportem taksówkowym, Transdev działa w zakresie opieki doraźnej w postaci transportu karetką pogotowia, transportu dawców narządów i transportu GP. Transdev zatrudnia w Holandii ponad 7000 osób.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent