DB Schenker planuje zero netto do 2040 roku. eActros LongHaul jest ważnym elementem jego strategii zrównoważonego rozwoju. Ta elektryczna akumulatorowa ciężarowka z naczepą do transportu dalekobieżnego o zasięgu około 500 km pozostaje gotowa do produkcji seryjnej od 2024 roku.

DB Schenker planuje zakup 100 sztuk Mercedes-Benz eActros LongHaul do europejskich przewozów dalekobieżnych. DB Schenker i Mercedes-Benz Trucks podpisały w tym celu wspólny list intencyjny. Zastosowanie akumulatorowego eActrosa LongHaul ma przyczynić się do osiągnięcia do 2040 roku neutralności pod względem emisji CO2 w bilansie DB Schenker. Na jednym ładowaniu elektryczną ciężarówkę cechuje zasięg około 500 km, a ma ona osiągnąć dojrzałość seryjną w 2024 roku.

Stina Fagerman, Head of Marketing, Sales and Services w Mercedes-Benz Trucks, ocenia „DB Schenker jest dla nas ważnym i wieloletnim partnerem, który już z powodzeniem wykorzystuje nasze elektryczne ciężarówki do transportu dystrybucyjnego. Tym bardziej cieszymy się, że do transportu dalekobieżnego firma wybrała inny pojazd z gwiazdą trójramienną – akumulatorowego eActrosa LongHaul”. Cyrille Bonjean, Head of Land Transport w DB Schenker Europe, dodała zaś „Sukcesywna rozbudowa naszej floty pojazdów elektrycznych pozwoli nam realizować nasz cel, jakim jest stanie się wiodącym na świecie dostawcą ekologicznej logistyki. Dzięki eActrosowi LongHaul możliwe jest teraz również korzystanie na duże odległości z akumulatorowych pojazdów elektrycznych. Dla nas ważne pozostaje branie odpowiedzialności za środowisko i promowanie ekologicznych rozwiązań.”

Mercedes-Benz eActros LongHaul

Inżynierowie ds. rozwoju w Mercedes-Benz Trucks projektują eActrosa LongHaul w taki sposób, aby pojazd i jego komponenty spełniały te same wymagania dotyczące trwałości, co porównywalny konwencjonalny, ciężki Actros do transportu dalekobieżnego. Oznacza to 1,2 miliona kilometrów przejechanych po drogach w ciągu dziesięciu lat. Akumulatory zastosowane w eActrosie LongHaul wykorzystują technologię ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Charakteryzują się one przede wszystkim długą żywotnością i większą użyteczną energią. Na stacji ładowania o mocy około jednego megawata akumulatory produkcyjnego eActrosa LongHaul można naładować od 20 do 80 procent w znacznie mniej niż 30 minut. Trzy zestawy akumulatorów gwarantują zainstalowaną całkowitą pojemność ponad 600 kWh, a dwa silniki elektryczne stanowiące część nowej e-osi generują ciągłą moc wyjściową 400 kW i moc szczytową ponad 600 kW. Zaraz po wprowadzeniu na rynek oprócz ciągnika siodłowego Mercedes-Benz Trucks będzie produkować różne warianty podwozi eActrosa LongHaul. To da klientom wiele innych możliwych zastosowań w transporcie w pełni elektrycznym. Po udanych zimowych testach w Rovaniemi w Finlandii, w temperaturach sięgających minus 25 stopni, kolejnym krokiem są testy na drogach publicznych.

O DB Schenker

Zatrudniając około 76 600 pracowników w ponad 1850 lokalizacjach w przeszło 130 krajach, DB Schenker jest jednym z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie. Obsługuje on transport lądowy, powietrzny i oceaniczny oraz proponuje kompleksowe rozwiązania logistyczne i globalne zarządzanie łańcuchem dostaw z jednego źródła. Aby osiągnąć swój ambitny cel zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku, pod kątem swoich klientów ten dostawca usług logistycznych stale inwestuje w innowacyjne rozwiązania transportowe, energię odnawialną oraz produkty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent