Vlot Logistics jako pierwsza firma wprowadziła do eksploatacji do swojej floty w Holandii w pełni elektryczny zestaw klasy EcoCombi. 3-osiowe podwozie DAF CF Electric wraz wózkiem łącznikowym dolly i 3-osiową naczepą wyposażono w napędzany elektrycznie hakowy system załadunkowy HIAB w połączeniu z żurawiem o udźwigu 23 ton/metr.

Vlot Logistics ma na celu przewodzenie w zakresie innowacji i wykorzystania ciężarówek o zerowej emisji. Obecnie podmiot posiada w swojej flocie 10 ciężarówek z napędem elektrycznym, w tym nowy model DAF CF Electric, tworzący zestaw EcoCombi o łącznej długości 25,25 metra. Rokus Vlot, dyrektor zarządzający i właściciel Vlot Logistics, mówi „Używamy tej kombinacji do transportu kontenerów. Dzięki EcoCombi możemy przewozić jednocześnie trzy 20-stopowe kontenery, co pomaga ograniczyć liczbę przejazdów. A to korzystna sytuacja zarówno dla klimatu, jak i natężenia ruchu”. I dodaje „Transport elektryczny jest w pełni zakorzeniony w naszej działalności. Kierowcy przyzwyczaili się do prowadzenia pojazdów, a my dostosowaliśmy nasze harmonogramy, aby optymalnie wykorzystać zasięg od 200 do 250 kilometrów i dokładnie wiedzieć, kiedy akumulatory ciężarówek są ładowane”.

Vlot Logistics ma w Rotterdamie własną stację ładowania prądu stałego o dużej mocy 300 kW, która w ciągu jednej godziny.może naładować akumulator DAF CF Electric do 80% pojemności. Większość energii pochodzi z paneli słonecznych na dachach na terenie firmy. Rokus Vlot: „To idealne koło – obieg zamknięty!

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent