Pierwszy test nowej hybrydowej ciężarówki Scanii zasilanej energią słoneczną
Wyjątkowa hybrydowa ciężarówka z naczepą pokrytą panelami słonecznymi jest testowana na drogach publicznych w ramach dwuletniej współpracy badawczej obejmującej Scanię, Uniwersytet w Uppsali, Eksjö Maskin&Truck, Midsummer, Ernsts Express i Dalakraft. Tam pozyskana energia słoneczna znacznie zmniejsza koszty operacyjne i lokalne emisje dzięki energii wytwarzanej przez sam pojazd.
Staś Krupenia, dyrektor Biura Badań Scanii, mówi „Celem Scanii jest wspieranie przejścia na zrównoważony system transportu. Nigdy wcześniej panele słoneczne nie były wykorzystywane do wytwarzania energii do układu napędowego ciężarówki tak, jak to robimy w ramach tej współpracy. To naturalne źródło energii może znacznie zmniejszyć emisję w sektorze transportu. Wspaniale jest być w czołówce rozwoju ciężarówek nowej generacji”. Ciężarówkę wykorzystuje się w projekcie badawczym mającym na celu zbadanie generowanej energii słonecznej oraz stopnia zmniejszenia emisji dwutlenku węgla dzięki zamontowanym panelom słonecznym. Naukowcy opracowali nowe, wydajne i lekkie panele słoneczne do samochodów ciężarowych. Badają także, w jaki sposób ciężarówki mogą wchodzić w interakcje z siecią energetyczną, i opracowują nowe modele tego, co się stanie, jeśli kilka takich ciężarówek zostanie podłączonych do sieci energetycznej. W tym kontekście Erik Johansson, kierownik projektu i profesor chemii fizycznej na Uniwersytecie w Uppsali, wskazuje „To ekscytujący projekt, w ramach którego środowisko akademickie i przemysł wspólnie próbują zmniejszyć wpływ transportu ciężarowego na klimat. Wyniki pracy tej wyjątkowej ciężarówki będą bardzo interesujące”. Zasięg jazdy wydłużony o 5000 kilometrów rocznie. 18-metrowa naczepa ciężarówki jest prawie całkowicie pokryta panelami słonecznymi, co odpowiada domowi wyposażonemu w panele o podobnej mocy. Tak pozyskana energia słoneczna zapewnia w Szwecji hybrydowej ciężarówce wydłużony zasięg jazdy do 5000 kilometrów rocznie. W krajach takich jak Hiszpania, gdzie jest więcej godzin słonecznych, pojazd może podwoić ilość energii słonecznej produkowanej na pokładzie, a tym samym zasięg jazdy w porównaniu do warunków szwedzkich. Projekt obejmuje też badania nad nowymi, lekkimi tandemowymi ogniwami słonecznymi, opierającymi się na połączeniu ogniw słonecznych Midsummer i nowych ogniw słonecznych perowskitowych. Umożliwiają one wyższą efektywność przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Takie rozwiązanie mogłoby podwoić produkcję energii słonecznej w porównaniu z obecną energią wytwarzaną przez panele. Johansson kontynuuje „Nasze badania nad wydajnymi i lekkimi ogniwami słonecznymi będą naprawdę ważne, szczególnie w kwestiii ich zastosowania w przyszłych ciężarówkach”. „Panele cienkowarstwowe doskonałe do pojazdów użytkowych.”
Erik Olsson, dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego w Midsummer, podkreśla „Nasze panele słoneczne doskonale nadają się do zastosowań, które sprawiają, że pojazdy użytkowe są zrównoważone. Dzięki elektryfikacji widzimy ogromny potencjał zmniejszenia emisji z pojazdów ciężkich. Energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne pozwoli zaoszczędzić paliwo i emisję dwutlenku węgla. Chcemy być partnerem, na którym można polegać, a ten przełomowy projekt umożliwia nam to”. Daniel Sandh, dyrektor generalny Eksjö Maskin & Truck, zgadza się z tym „Paliwo stanowi obecnie rosnący koszt dla firm transportowych i wszystko, co może przyczynić się do obniżenia tych kosztów, przyniesie społeczeństwu długoterminowe korzyści”. Jedną z części projektu była ocena wpływu opłat na sieć elektroenergetyczną oraz możliwość sprzedaży nadwyżek. Możliwość ładowania w obie strony nie jest całkowicie oczywista, a przepisy pozostają niejasne. Sverker Ericsson, inżynier ds. handlu urządzeniami elektrycznymi w Dalakraft, wskazuje „Myśleliśmy, że będziemy mogli kupić nadwyżki do ciężarówek, niestety nie jest to w tej chwili możliwe. Ale ogniwa słoneczne, stanowiące część źródła energii dla ciężarówek, są fantastyczne. Jako firma zajmująca się handlem energią elektryczną widzimy, że wszystkie odnawialne źródła energii są potrzebne, aby poradzić sobie z transformacją energetyczną”. Hybryda typu plug-in o mocy 560 koni mechanicznych z panelami słonecznymi o powierzchni 100 m2. Ciężarówka zostanie teraz przetestowana na drogach publicznych przez firmę transportową Ernsts Express AB. Lars Evertsson, dyrektor generalny Ernsts Express, mówi „Generalnie cała branża stoi przed dużymi wyzwaniami, a w szczególności w przypadku paliw. Elektryfikacja wykorzystująca odnawialne źródła energii to przyszłość. Udział w tym projekcie sprawia, że firma zajmująca się ekologicznym transportem staje się jeszcze wspanialsza”. Ciężarówka zasilana energią słoneczną została przygotowana w ramach projektu badawczego finansowanego przez rządową agencję innowacji Vinnova, aby opracować ciężarówki o niskim wpływie na klimat dzięki energii słonecznej. Ciężarówka to hybryda typu plug-in o mocy 560 koni mechanicznych. Na 18-metrowej naczepie powierzchnia 100 metrów kwadratowych jest pokryta cienkimi, lekkimi i elastycznymi panelami słonecznymi o maksymalnej wydajności 13,2 kWp (kilowat szczytowy). Szacuje się, że podczas eksploatacji w Szwecji będą one rocznie dostarczać 8000 kilowatogodzin (kWh). Baterie mają łączną pojemność 300 kWh, z czego 100 kWh w ciężarówce i 200 kWh na naczepie.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent