Veidekke AS jako pierwszy używa elektrycznej ciężarówki BEV – Scania 25P w roki pługa śnieżnego.
Nowa elektryczna ciężarówka Scania 25P z hakowym systemem załadunkowym została zaprojektowana z myślą o wszelkiego rodzaju pracach związanych z utrzymaniem dróg. Ma przednią płytę pługową/montażową, rozbudową pokładową hydraulikę do zasilania oraz system ustawiania lemieszy i płyt żurawia, żeby wymienić tylko kilka.
1 września firma Veidekke rozpoczęła nowy kontrakt na eksploatację na kolejne pięć lat na drogach krajowych i europejskich w Vestfold i Telemark. Zamówienie to definiuje się jako umowę rozwojową, w ramach której można przetestować wiele rozwiązań i technologii. Dlatego tam będą korzystać z nowej ciężarówki BEV, aby zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat tego, jak w rzeczywistości sprawdza się ciężarówka elektryczna podczas zimowych przeglądów. Anders Skredshol, kierownik maszyn w dziale eksploatacji i konserwacji w Veidekke, wskazuje „Jest wielu ludzi, którzy dużo myślą o odśnieżaniu i elektrycznych ciężarówkach. Tak naprawdę nikt tego nie próbował. Dlatego spróbujemy dowiedzieć się, ile dodatkowej energii zużywa się, gdy pług jest wbijany w ziemię i zasypywany śniegiem” , mówi.
Veidekke zamówił elektryczną Scanię na baterie na długo przed przyznaniem mu kontraktu z Vestfold i Telemark od Norweskiego Zarządu Dróg Publicznych. Anders Skredshol mówi „Uzgodniliśmy z konstruktorem, że po zawarciu umowy spróbujemy przetestować ten samochód na tym kontrakcie. Jesteśmy wdzięczni, że Norweski Zarząd Dróg Publicznych również chce pomóc dowiedzieć się, jak to faktycznie działa. Specjalne podziękowania należą się także Tore Janowi Hansenowi i Ingmarowi Ulvenesowi z SVV, którzy byli promotorami tego projektu”.

Nowa Scania 25P nie może być używana bezpośrednio jako główny pojazd do odśnieżania w pociągu/konwoju, który odśnieża trasę E18 w obu hrabstwach. Veidekke rozpocznie ostrożniej, najpierw wypróbowując mniejsze drogi.
Zdecydowano się wyposażyć samochód w nieco węższy i lżejszy pług niż inne pługi objęte umową. Samochód został przygotowany pod możliwość korzystania ze piaskarki, także do rozrzucania żwiru, jednak na początku będzie jeździł jak pojazd czysto do odśnieżania.
Wielu sceptyków wątpiło, jak daleko można odśnieżać dzisiejszymi elektrycznymi ciężarówkami. Na korzyść pługa elektrycznego przemawia fakt, że prędkość podczas odśnieżania jest znacznie niższa niż podczas jazdy po drodze, a to zwiększa zasięg. Właśnie takich rzeczy Veidekke chce się dowiedzieć.
Dzięki nowej ciężarówce akumulatorowo-elektrycznej Veidekke i deweloper, Szwedzki Zarząd Dróg, zdobędą doświadczenie w zakresie działania takiego pojazdu podczas odśnieżania. Ostatecznie będzie można go zobaczyć na E18.
Multisamochód
Szwedzki Joab dostarczył zabudowę do nowego elektrycznego samochodu Veidekke. Hakowy system załadowczy to EcoDrive LA 21 firmy Joab. To standardowy hakowiec o niskim zużyciu energii, stosowany też w samochodach z silnikiem Diesla i montowany w kilku pojazdach typu BEV. Joab dostarczył także elektryczną pompę hydrauliczną i układ sterujący, który zasila olejem zarówno korpus haka, jak i pług. Veidekke ma specjalny sprzęt do ustawiania lemieszy oraz platformę dźwigową do wykorzystania na samochodzie. Posiadają również dostosowany kosz pasażerski na pokład dźwigu.
Cechą szczególną tego rozwiązania hakowego jest to, że sama pompa znajduje się wewnątrz zbiornika hydraulicznego. W ten sposób olej w zbiorniku pomaga zmniejszyć hałas pompy do otoczenia. Joab uważa, że to rozwiązanie korzystne dla wielu rodzajów przewozów, w których obowiązują ograniczenia dotyczące hałasu.
Więcej o gazie
Na potrzeby nowego kontraktu w Vestfold firma Veidekke kupiła także ciężarówki zasilane gazem. W sumie wykorzystane zostaną cztery samochody, z czego dwa będą zasilane sprężonym gazem, a dwa ostatnie – płynnym biogazem. Nowa akumulatorowo-elektryczna Scania dołączy do czterech większych samochodów zasilanych biogazem.
Aby móc na bieżąco oceniać użytkowanie i działanie pługa akumulatorowo-elektrycznego, powołano grupę. Veidekke jest tam oczywiście obecny wraz z Norweskim Zarządem Dróg Publicznych oraz dostawcami Scanią i Joabem.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent