Prace związane z czyszczeniem kanalizacji są energochłonne, a jednocześnie oferują znaczny potencjał ograniczania emisji CO2. W wyłącznym partnerstwie szwajcarscy – producent elektrycznych ciężarówek Designwerk i specjalista od pojazdów do czyszczenia kanalizacji KAISER – wspólnie rozwiązali problemy techniczne. Wraz z KAISER AquaStar EV opartym na elektrrycznym podwoziu Designwerk MID CAB Sewer Cleaner 6x2R, pierwszy całkowicie elektryczny pojazd do czyszczenia kanałów trafia do produkcji seryjnej.

Niezwykłe wartości wydajności – również w wersji elektrycznej

Każdy, kto korzysta z pojazdu do czyszczenia kanałów KAISER AquaStar EV opartego na w pełni elektrycznym 3-osiowym podwoziu Designwerk MID CAB Sewer Cleaner 6x2R, może polegać na zwykłej wysokiej mocy spłukiwania i ssania KAISER w połączeniu z recyklingiem wody. Daniel Laubscher, dyrektor techniczny Grupy KAISER, wyjaśnia „W naszym szwajcarskim wyłącznym partnerze Designwerk znaleźliśmy eksperta w zakresie e-mobilności, który oferuje odpowiednie rozwiązanie dla naszej energochłonnej aplikacji”.

Technologia ładowania, przechowywania – magazynowania energii na pokładzie auta oraz napędu pochodzi od Designwerk, specjalizującego się w e-mobilności. Elektryczny pojazd do czyszczenia kanalizacji wyposażono w akumulatory o łącznej pojemności do 508 kWh. Pozwala to na pracę samochodu bez ładowania nawet do 8 godzin. Ładowanie odbywa się z mocą do 350 kW. Pełne naładowanie baterii następuje po ok. 80 minutach. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnego wariantu do czyszczenia kanalizacji, użytkownicy korzystają również z wysokiej wydajności pompy w wersji elektrycznej. Dwa elektryczne napędy pomocnicze o wysokiej wydajności zapewniają wydajność spłukiwania do 300 litrów na minutę i wydajność ssania do 3100 metrów sześciennych na godzinę.

Maksymalny zrównoważony rozwój: wysoka redukcja emisji CO2 i oleju napędowego

Szczególnie w przypadku pojazdów do czyszczenia kanalizacji, które są w codziennym użyciu, napęd elektryczny ma znaczący wpływ na wartości zużycia i emisji. KAISER AquaStar EV pozwala zaoszczędzić rocznie średnio 21 000 litrów oleju napędowego. W zależności od miksu energii elektrycznej w całym cyklu życia zmniejsza emisję CO2 nawet o 80 procent. To sprawia, że elektryczne urządzenie do czyszczenia kanałów jest interesujące zarówno dla klientów prywatnych, jak i gmin, chcących pracować w szczególnie przyszłościowy sposób, bądź gdy takie samochody są używane w aglomeracjach miejskich z limitami emisji CO2. Ponieważ dzięki recyklingowi wody i napędowi elektrycznemu całkowicie elektryczny pojazd do czyszczenia kanalizacji działa prawie bez zasobów podlegających nieodwracalnemu zużyciu. Demonstrując takie opracowanie Designwerk i KAISER dowodzą więc wysokiego stopnia swojej innowacyjności i dbają o to, aby jazda elektryczna i praca w tym specjalnym zastosowaniu stały się częścią codziennego życia.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent