Pierwszy na świecie całkowicie elektryczny, standardowy transporter samochodów Scanii zostaje oddany do użytku
Scania P 25 z zabudową i przyczepą Kässbohrer wprowadzona do codziennych przewozów przez niemieckiego specjalistę ds. logistyki ARS Altmann Automobillogistik.
Od transportu regionalnego po wywrotki górnicze i ciężarówki z żurawiem: zakres zastosowań floty elektrycznych ciężarówek Scania stale się powiększa. Najnowszym kamieniem milowym do osiągnięcia jest pierwszy na świecie w pełni elektryczny standardowy transporter samochodowy, który został niedawno wprowadzony do eksploatacji przez bawarskiego giganta logistycznego ARS Altmann Automobillogistik . Pojazd elektryczny Scania P 25 z bateriami o pojemności 230 kWh jest używany przez firmę ARS Altmann w transporcie dystrybucyjnym. Został połączony z zabudową i przyczepą Kässbohrer, co umożliwia prosty, bezpieczny i szybki załadunek i rozładunek aut. Thiemo Freyer, Product Manager ds. Mobilność w Scanii, ocenia „Tą ciężarówką można przewieźć do ośmiu samochodów, nie zestaw nie będzie zbyt długi ani zbyt wysoki. Przy całkowitej masie zestawu do 42 ton (maksymalna dopuszczalna w Niemczech) elektryczna Scania może być w pełni naładowana w mniej niż 90 minut przy maksymalnie 130 kWh (CCS 2)”. Oznacza to, że podczas przewozu samochodów z produkcji do magazynu akumulator ciężarówki może zostać naładowany do 100% podczas procesu rozładunku i załadunku w miejscu docelowym. Następna trasa rozpoczyna się ponownie z pełnym naładowaniem baterii.
Firma o zrównoważonych ambicjach
Pod wieloma względami ARS Altmann to idealny klient dla elektrycznej ciężarówki Scanii. Podobnie jak Scania, ma szeroko zakrojoną i ambitną korporacyjną strategię zrównoważonego rozwoju: Wolfgang Ketterle, dyrektor operacyjny, wyjaśnia „W ramach ekostrategii ARS Altmann naszym głównym celem jest osiągnięcie do 2030 roku neutralności pod względem emisji CO2”.
Dysponując 650 specjalnymi ciężarówkami przewożącymi codziennie wszelkiego rodzaju samochody, podmiot chce zdywersyfikować swoją flotę transportową w kierunku pojazdów zasilanych energią odnawialną oraz zbadać inne powiązane aspekty, takie jak rozwiązania w zakresie ładowania i zasilania, będące elementami trzech filary strategii firmy: drogowy, kolejowy i bazowy.
Przewozy dalekobieżne powyżej 300 kilometrów realizowane są w „ekosystemie ARS” na własnych wagonach kolejowych, natomiast duży projekt fotowoltaiczny obejmuje zadaszenie terenu firmy wiatami samochodowymi, generując energię elektryczną wystarczającą do obsługi kilku flot elektrycznych ciężarówek. Koncepcja mobilnego przechowywania, która również jest zasilana z tych systemów, umożliwia elastyczne korzystanie z e-ciężarówek w różnych lokalizacjach, nawet jeśli infrastruktura publiczna nie jest wystarczająco rozwinięta. Alberto Picco, dyrektor sprzedaży w ARS Altmann, wskazał „Scania od dawna jest dobrym partnerem. Dzięki temu nowemu doświadczeniu w zakresie e-ciężarówek kontynuujemy naszą poprzednią współpracę. Wspólna praca nad tym pilotażowym projektem intensyfikuje nasze relacje”. Christian Hottgenroth, dyrektor ds. sprzedaży samochodów ciężarowych Scania Germany Austria, dodał zaś „Wspieramy naszych klientów rozwiązaniami w zakresie pojazdów czysto elektrycznych oraz niezbędnej infrastruktury i usług ładowania. W ten sposób Scania oferuje kompleksowy zakres usług, aby z powodzeniem przejść na elektromobilność”
Szczęśliwi kierowcy
Nowy P 25 był już prowadzony przez niektórych stałych kierowców firmy logistycznej – z pozytywnymi reakcjami. Manfred Rakoczi, jeden z pierwszych kierowców nowej ciężarówki, mówi „Pierwsze wrażenie z ciężarówki jest niesamowite! Prowadzenie jest bardzo dobre i w porównaniu z dieslem jest żwawe”
Zakup Scanii P 25 przez ARS Altmann został sfinansowany z dotacji w ramach wspólnego projektu pilotażowego o wartości 188 000 EUR, finansowanego przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach dyrektywy w sprawie promocji lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami i związaną z nimi infrastrukturą tankowania i ładowania (KsNI).
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent