Simon Loos wprowadził do eksploatacji pierwszy w Holandii ciągnik siodłowy eActros 300. To pierwszy z łącznie pięciu pojazdów, jaki w czerwcu 2023 roku został przekazany tej firmie logistyki spożywczej.

Elektryczne ciężarówki z naczepami dla Simona Loosa są częścią małej serii, która sukcesywnie będzie dostarczana do pierwszych klientów przed oficjalnym rozpoczęciem produkcji seryjnej jesienią. Simon Loos od zeszłego roku używa już siedmiu eActrosów jako podwozi, które zaopatrują w żywność różnych klientów, supermarkety i firmy cateringowe, szczególnie w regionie Randstad.

Elektryczny ciągnik siodłowy eActros 300 jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi europejskimi naczepami siodłowymi, biorąc pod uwagę maksymalną dopuszczalną długość całkowitą zestawu ciągnik/naczepa. Wariant ten bazuje na tej samej technologii, co eActros 300/400, który jest już produkowany seryjnie od 2021 roku. Trzy pakiety akumulatorów, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh, na jednym ładowaniu umożliwiają zasięg do 220 km. Pojazd można ładować z mocą do 160 kW: Trzy akumulatory potrzebują nieco ponad godziny, aby na standardowej stacji szybkiego ładowania naładować je prądem stałym o natężeniu 400 A od 20 do 80 procent ich pojemności.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent