Australia Post odebrała swój pierwszy pojazd Volvo Electric, ponieważ gigant logistyki przesyłek kontynuuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W ramach sześciomiesięcznego okresu próbnego Electric FL wykorzystuje cztery akumulatory, aby osiągnąć pojemność energetyczną 266 kWh. Auto ma zasięg do 300 kilometrów w zależności od zastosowania, a ładowność wynosi do 5500 kg. Elektryczny układ napędowy zapewnia 425 Nm momentu obrotowego, który jest przekazywany na tylne koła za pośrednictwem 2-biegowej zautomatyzowanej skrzyni przekładniowej. Do tego dochodzi pełny zestaw aktywnych systemów bezpieczeństwa, w tym autonomiczne hamowanie awaryjne. Electric FL spełnia również rygorystyczną szwedzką ocenę zderzeniową BOF10, przewyższającą obecne europejskie standardy testów zderzeniowych. Tim Camilleri, menedżer ds. e-mobilności w Volvo Group Australia, ocenia „To bardzo satysfakcjonujące widzieć, jak te pojazdy trafiają do użytku po tak ciężkiej pracy, upewniając się, że są one odpowiednie zarówno dla naszego rynku, jak i zastosowań, w których są wykorzystywane. Pojazdy te codziennie sprawdzają się na całym świecie. Nie eksperymentujemy na naszych klientach; współpracujemy z nimi, aby zapewnić odpowiedni wynik zerowej emisji dla ich działalności, a to oznacza też doradztwo w zakresie wykorzystania i ładowania, W tym przypadku FL Electric doskonale pasuje do Australia Post”. Dyrektor generalny Australia Post Divisional South, James Dixon, mówi zaś, że ta próba pokazuje zaangażowanie Australia Post w innowacje i zrównoważony rozwój – „W ciągu ostatniej dekady ciężko pracowaliśmy, aby pomóc zredukować emisję dwutlenku węgla, w tym poprzez wprowadzanie pojazdów o niskiej i zerowej emisji tam, gdzie to możliwe, z największą flotą elektrycznych pojazdów dostawczych w Australii.

Ciężarówka działa już od kilku miesięcy i sprawuje się dobrze. Będziemy nadal wprowadzać pojazdy elektryczne do naszej floty tam, gdzie to możliwe, aby pomóc zmniejszyć emisje tam, gdzie to możliwe”.

Od połowy 2021 roku Volvo Trucks Australia z powodzeniem eksploatuje w Australii elektryczne ciężarówki z akumulatorami o średniej ładowności. Poza tym z pomocą władz na drogach Queensland są eksploatowane elektryczne ciężarówki o dużej ładowności i o masie do 42 500 kg.
Pojazdy te będą wyposażone w najnowsze funkcje bezpieczeństwa pojazdów ciężkich, takie jak asystent utrzymania pasa ruchu, wykrywanie martwego pola, kamera narożna pasażera, dynamiczny układ kierowniczy ze wspomaganiem stabilności, ochrona przed wjechaniem pod pojazd, ostrzeżenie o kolizji z hamulcem awaryjnym i elektronicznie sterowany układ hamulcowy

Volvo FL Electric znajduje się w – należącym do Australia Post – centrum dystrybucyjnym Redbank Plainsm uzystuowanym na obrzeżach Brisbane.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent