Transport zelektryfikowany rozwija się bardzo szybko. Teraz pierwszy w pełni elektryczny samochód dostawczy Scania 25P został oddany do użytku również w Tampere. Nowy pojazd elektryczny, należący do Kaukokiito Oy, będzie działał w ruchu dystrybucyjnym w rejonie Tampere, a dzięki zasięgowi około 200 kilometrów może bez problemu poruszać się głównie po okolicach miasta.
Właściwie najpierw przyjazność dla środowiska
JOI-voukroos Oy działa jako podwykonawca Kaukokiito Oy w rejonie Tampere od 2021 roku. Dyrektor generalny firmy, Outi Ihalainen, jest entuzjastycznie nastawiony do nowego przejęcia i uzasadnia przejście na pojazd elektryczny wyłącznie ze względów środowiskowych. „Chcemy rozwijać naszą firmę z myślą o czystszym ruchu w przyszłości. Zakup pierwszego w pełni elektrycznego pojazdu to dla nas duży krok, ale jednocześnie pierwszy krok na bardziej ekologicznej ścieżce rozwoju naszej firmy”. .
W Kaukokiido postępuje elektryfikacja
Kierownik produkcji Suomen Kaukokiito Oy. w Tampere, Mika Iso-Järvenpää, uważa wprowadzenie nowego pojazdu za znaczący krok w promowaniu celu Kaukokiito, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. „Nasz cel, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, wymaga od nas surowych kryteriów zakupu sprzętu. Nasza flota samochodów elektrycznych stale się powiększa; wspaniale jest mieć nową elektryczną Scanię w ruchu w Tampere”. Kaukokiito dużo inwestuje w czystszy ruch uliczny, a w przypadku pojazdów elektrycznych wymaga to też zakupu rozwiązań do ładowania. „W Tampere mamy już w użyciu jedną mniejszą elektryczną ciężarówkę i elektryczne auta dostawcze. Przy starannym planowaniu tras samochody elektryczne wymagają ładowania tylko przez noc. Elektryfikacja dłuższych tras wymagałaby także publicznej sieci ładowania, która nie jest jeszcze dostępna”, mówi Mika Iso-Järvenpää.
Cel neutralności węglowej Kaukokiido jest ambitny
Dyrektor ds. produkcji i obsługi klienta Suomen Kaukokiito Oy, Henri Koort, uważa pojawienie się elektrycznej Scanii za ważny krok w kierunku wyznaczonych celów. „Naszym celem jest realizacja wszystkich dostaw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku; pięć lat przed narodowym celem Finlandii. Ten cel jest trudny, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby go osiągnąć. Konkretnym tego przykładem jest inwestycja w naszą stale rosnącą flotę samochodów elektrycznych”. Według Henri Koortiego elektryfikacja przewozów na dłuższych trasach wciąż stanowi wyzwanie. Dlatego Kaukokiido zainwestowało też w inne przyjazne dla środowiska rozwiązania transportowe i obsługę nieruchomości. „Zrobiliśmy o wiele więcej: na przykład nasza usługa Kaukokiito BIO uruchomiona tej wiosny przewozi przesyłki z odnawialnym olejem napędowym. Ponadto nasze pojazdy hybrydowe HCT zmniejszają emisje z naszych dostaw dzięki lepszej wydajności. Nie bez znaczenia jest również przyjazność dla środowiska naszych terminali. Duża część z nich korzysta z ciepła geotermalnego i energii słonecznej, a ich udział będzie tylko wzrastał w przyszłości”.
Nową elektryczną Scanię można zobaczyć w ruchu ulicznym w Tampere
Nowa Scania 25P firmy JOI-Vuokraus podkreśla cele środowiskowe Kaukokiido. Niedawno odnowiony wizerunek marki Kaukokiido i cele środowiskowe firmy są wyraźnie widoczne w wyglądzie nowej ciężarówki elektrycznej. Henri i Mika uważają, że z zewnątrz wygląda dobrze. „To wspaniale, że nowe, bardziej przyjazne dla środowiska wartości można dostrzec w krajobrazie ulicznym Tampere. Pokazuje, że naprawdę chcemy ograniczyć emisje z ruchu drogowego i poprawia stan środowiska dla wszystkich mieszkańców miast”.

  Tekst: Jarosław Brach 

  Zdjęcia: Producent