Kisjes Transport po raz kolejny korzysta z elektrycznej ciężarówki, po wcześniej dostarczonym Volvo FH Electric. Pierwsze Volvo FMX Electric z 50-tonowym żurawiem samochodowym w Holandii zostało dodane do floty siostrzanej firmy Vels Transport w Oostzaan. Spółki robią kolejny krok w stronę bezemisyjnego transportu.
Kisjes Transport wprowadził do użytku model FMX Electric z napędem 6x2V i z żurawiem samochodowym Hyva HMF, wyposażonym w wysięgnik i ponad trzydziestometrowy maszt.
W pełni elektryczne FMX 6x2V Electric z żurawiem samochodowym Hyva HMF wyposażono bowiem w wysięgnik i ponad trzydziestometrowy maszt – tak skompletowany będzie głównie wykonywał prace dźwigowe przy licznych projektach budowlanych. Dyrektor Gerbrand Oterdoom powiedział „Podczas przetargu na projekt klienci wymagają dostawy materiałów o zerowej emisji. Zakup tej elektrycznej ciężarówki może zatem zadecydować o przyznaniu projektu lub nie. Wielką zaletę stanowi to, że możemy teraz bezemisyjnie realizować nasze dostawy na przykład w centrum Amsterdamu – także w obliczu pojawienia się stref zeroemisyjnych w 2025 roku”.
Wiele opcji i rozwiązań fabrycznych
Oterdoom kontynuuje „Volvo Trucks jest pionierem w dziedzinie elektrycznych ciężarówek. Możliwości techniczne konfiguracji gamy pojazdów elektrycznych są takie same, jak w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla. To naprawdę wyróżnia tę markę. Ponadto Volvo Trucks oferuje wiele opcji fabrycznych, w tym wzmocnione podwozie tego modelu FMX Electric. Chcemy maksymalnie wyeliminować ryzyko, dlatego stawiamy na pewność rozwiązania fabrycznego. Dlatego też zdecydowaliśmy się na umowę serwisową z Volvo Trucks dotyczącą konserwacji”.
Obszerne porady i dobre wskazówki
Ciężarówkę dostarczył LVS Trucks. Vels Transport otrzymał dobre rady i wskazówki w okresie poprzedzającym zakup. Oterdoom dodaje „Korzystanie z elektrycznej ciężarówki to znacznie więcej niż tylko pojazd. Dlatego miło jest móc polegać na wiedzy dealera Volvo Trucks w dziedzinie transportu elektrycznego. Przyjrzeliśmy się między innymi TCO i doświadczeniom firm, które już jeżdżą elektrycznymi ciężarówkami. Odbyła się również obszerna dyskusja na temat infrastruktury ładowania oraz tego, jakiej pojemności potrzebujemy, aby móc dalej zwiększać jej skalę w przyszłości. W naszym zakładzie w Oostzaan zainstalowaliśmy urządzenia do ładowania tego elektrycznego FMX i wcześniej dostarczonego Volvo FH Electric”.
Coaching kierowców i wgląd w zużycie energii
Przed zakupem firma jeździła elektryczną ciężarówką demonstracyjną. Kierowcy pod okiem trenera otrzymali wskazówki i instrukcje, jak jeździć możliwie energooszczędnie. W przypadku elektrycznej ciężarówki Volvo standardowo jest dostępny pakiet optymalizacji zasięgu Volvo Connect. Oferuje on m.in. narzędzie do planowania tras i symulacji zasięgu, umożliwiające symulację trasy ciężarówki oraz uzyskanie predykcji zasięgu i zużycia energii. Zapewnia także wgląd w sposób wykorzystania pojazdów elektrycznych, w tym w ich zużycie energii, przebytą odległość i nie tylko. Oterdoom podsumowuje „Wydajność naszej floty i wydajność kierowców można łatwo monitorować. Daje nam to możliwość szybkiej identyfikacji i monitorowania obszarów wymagających poprawy. Ponadto prowadzący korzystają z pokładowego coachingu dla kierowców, zawierającego bezpośrednie informacje zwrotne na temat ich stylu jazdy. Pomaga to poprawić styl jazdy, a tym samym maksymalnie wykorzystać zasięg”.
O Kisjes Transport i Vels Transport Oostzaan
Od 2020 roku Vels Transport w Oostzaan jest spółką siostrzaną Kisjes Transport & Verhuur z Apeldoorn. Vels Transport powstał w latach trzydziestych XX wieku i wspólnie firmy zajmują się transportem materiałów budowlanych, materiałów na imprezy i targi, pracami dźwigowymi oraz wynajmem kontenerów. Codziennie przewożą też wiele materiałów dla energetyki. Flota obu firm składa się z 36 ciężarówek, z czego pięć sztuk to Volvo.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent