15 listopada Dagab zrealizował pierwsze dostawy schłodzonej i mrożonej żywności za pomocą 64-tonowego zestawu z całkowicie elektryczną ciężarówką Scanii. Ciężarówka ta jest pierwszą tego typu na świecie i pokazuje, jak coraz więcej przewozów da się realizować bez paliw kopalnych.

Axfood zajmująca się zakupami i logistyką, a Dagab i Scania ściśle współpracują w celu stworzenia floty pojazdów zasilanych bez paliw kopalnych. Dlatego Dagab jako pierwszy w Szwecji w 2021 roku wprowadził do normalnej eksploatacji całkowicie elektryczną ciężarówkę Scanii, a teraz współpraca ta została rozszerzana na coraz cięższe pojazdy.

Ciężarówka wyjeżdża z centrum dystrybucyjnego Dagab w Hisings Backa w celu dostaw do sklepów spożywczych Axfood, ale także do mniejszych jednostek, takich jak stacje benzynowe i kioski. Transporty odbywają się w rejonie Göteborga, dla oceny operacji na kilku trasach dystrybucyjnych i z ładunkami o różnej objętości. Przy co najmniej dwóch zmianach dziennie i pokonywanemu wówczas dystansowi o łącznej długości 350–450 km w porównaniu z tradycyjną pracą z silnikiem Diesla powyższe oznacza roczną redukcję emisji CO2 o 200 ton. Krister Kjellström, główny kierownik ds. pojazdów w Dagab Purchase & Logistics, ocenia „Nasz obszar dystrybucji to duże tereny zachodniej Szwecji, gdzie zwykle jeździmy z przyczepami. W tym miejscu dobrze jest więc lokować dostawy ciężarówką elektryczną”.

Kierowca Krste Torkovski z Dagab realizuje pierwszą dostawę żywności do Hemköp, Stora Höga 64-tonowym zestawem z całkowicie elektryczną ciężarówką Scania. Układ chłodzenia ciężarówki zasilany jest z akumulatorów pojazdu, natomiast chłodzenie przyczepy odbywa się z osobnych akumulatorów. Chłodzenie wynosi +2 stopnie, podczas gdy ładunki zamrożone są wysyłane w temperaturze -24 stopni. Ciężki transport żywności do schłodzenia należy do technicznie trudnych, ponieważ wymaga kompatybilnych interfejsów między przystawkami odbioru mocy do regulacji temperatury oraz inteligentnej integracji, aby zminimalizować zużycie energii zarówno przez ciężarówkę, jak i przyczepę. Dlatego pojazd zaopatrzono w mocniejsze podzespoły niż produkowane seryjnie elektryczne ciężarówki Scanii, by poradzić sobie z bardziej wymagającymi operacjami.

Obecnie Dagab całkowicie zaprzestał kupowania ciężarówek z silnikiem Diesla i oprócz stopniowej elektryfikacji floty pojazdów inwestuje głównie w eksploatację z płynnym biogazem. Krister Kjellström dodaje „Jestem przekonany, że elektryfikacja to przyszłość, a rozwój jest szybki. W ciągu zaledwie kilku lat podwoiliśmy moc baterii. Teraz to tylko kwestia utrzymania. Ekologiczna transformacja musi mieć swoją cenę, inwestycja jest ważna dla naszego środowiska. Jeśli zatem wielcy w branży nie wkroczą, żadni mniejsi przewoźnicy nie odważą się zainwestować. Czasami musimy być wzorem do naśladowania”.

Dla operacji w Göteborgu Scania dostarczyła kompletny system ładowania wraz z oprogramowaniem i sprzętem, instalacją oraz zarządzaniem projektami – pierwszy system Scania „pod klucz” w Szwecji. System obejmuje ładowarkę Kempower o mocy 280 kW (350 kW) z trzema punktami ładowania obok doków załadunkowych w centrum dystrybucyjnym oraz dodatkowym punktem ładowania na parkingu do ładowania nocnego. Ładowanie będzie też dostępne dla innych firm przewozowych jeżdżących do Dagab. Instalacja jest elastyczna i przyszłościowa, umożliwiając budowę większej liczby punktów ładowania lub zwiększenie pojemności w istniejących miejscach. Projekt stanowi część REEL – krajowej inicjatywy, w ramach której czołowi szwedzcy aktorzy połączyli siły, aby przyspieszyć przejście na zelektryfikowany, bezemisyjny transport ciężki. Inicjatywa, prowadzona przez CLOSER, jest częściowo finansowana przez program Vehicle Strategic Research and Innovation (FFI) za pośrednictwem Vinnova i Agencji Energii.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent