Pierwsza seryjnie produkowana ciężarówka zasilana wodorem, która została zarejestrowana w Niemczech, rozpoczęła praktyczne użytkowanie. Wypożyczalnia HyLane GmbH przekazała pojazd klientowi mitea GmbH w Stuttgarcie.
„XCIENT Fuel Cell” producenta Hyundai wyznacza początek floty hylane, która pierwotnie składa się z 44 ciężarówek. Przekazanie pojazdu średniej wielkości klientowi mitea GmbH w Badenii-Wirtembergii i jego wprowadzenie do eksploatacji to kamień milowy w dekarbonizacji ciężkiego transportu drogowego. Partnerzy nie tylko przyczyniają się bezpośrednio do bardziej zrównoważonego transportu, ale także wykonują ważne pionierskie prace na rzecz powszechnego wykorzystania ciężarówek zasilanych wodorem. mitea GmbH wynajmuje sprzęt na imprezy i przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Wypożyczony pojazd od hylane pomaga firmie w staraniach o uczynienie floty pojazdów bardziej przyjaznymi dla środowiska.
Rainer Unsöld, dyrektor zarządzający mitea GmbH, wskazał „Cieszymy się, że mamy partnera w firmie hylane, który udostępnia nam technologię wodorową i umożliwia testowanie jej przydatności do codziennego użytku. Od 2007 roku optymalizujemy logistykę naszej floty, wykorzystując między innymi samochody dostawcze i służbowe na CNG. Od 2017 roku jesteśmy częścią Karty WIN! kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w której dobrowolnie zobowiązujemy się do większego zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z hylane robimy kolejny krok w kierunku redukcji emisji CO2.”
Profil ciężarówki i misji
Hyundai XCIENT Fuel Cell ma zasięg około 400 kilometrów. Wodór jest przechowywany w siedmiu zbiornikach, które można w pełni zatankować w ciągu od ośmiu do 20 minut, w zależności od temperatury. Pojazd został wyposażony przez Schmitz Cargobull w skrzynię z windą załadunkową, dzięki czemu spełnia codzienne wymagania firmy mitea GmbH. Aby zapewnić zasilanie pojazdu w wodór, hylane nawiązał współpracę z firmą H2 MOBILITY. Firma obsługuje kilka stacji tankowania wodoru w Stuttgarcie i okolicach. Przed przekazaniem go klientowi pojazd został sprawdzony technicznie przez DEKRA Automobil GmbH. Eksperci przeprowadzą również główny przegląd i kontrolę bezpieczeństwa pojazdu.
Sara Schiffer, dyrektor zarządzająca hylane, oceniła „Wprowadzenie na niemieckie drogi pierwszej ciężarówki zasilanej wodorem to ważny krok dla nas i naszych partnerów. Istnieje wiele badań teoretycznych na temat wykorzystania wodoru, ale nie ma wystarczającej liczby wiarygodnych doświadczeń praktycznych. Na dzień dzisiejszy, dzięki naszemu pierwszemu pojazdowi, możemy pomóc lepiej zrozumieć, jak rozwój rynku wodoru w mobilności może działać w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni za pionierskie firmy, takie jak mitea GmbH, które kroczą z nami tą drogą”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent