Działalność w pełni elektryczna, obejmująca flotę 300 elektrycznych pojazdów ciężkich, powiększy się do 2030 roku w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii, a autonomiczny pilot zostanie wprowadzony w 2025 roku. Redukcje emisji CO2 szacunkowo o 20 000 ton metrycznych każdego roku do 2030 roku przełożą się na około 10% redukcję rocznej emisji gazów cieplarnianych w transporcie drogowym firmy Mars w Europie.
Einride, firma zajmująca się mobilnością ładunków, oferująca technologie cyfrowe, elektryczne i autonomiczne, ogłosiła partnerstwo z Mars w celu wdrożenia w sieci Mars do 2030 roku floty zoptymalizowanych cyfrowo, elektrycznych ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej. Szacuje się, że do 2030 roku europejskie zakłady każdego roku pozwolą obniżyć emisję CO2 o 20 000 ton metrycznych, co odpowiada około 10% redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem drogowym Mars Europe. Robert Falck, dyrektor generalny i założyciel firmy Einride, stwierdził „Stwarza to precedens do naśladowania dla innych graczy w branży transportu towarowego, pokazując masowy potencjał elektryfikacji na dużą skalę. Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy z firmą Mars jako partnerem transformacyjnym, który stara się osiągnąć swoje ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju w opłacalny sposób i ustanowić nowe standardy w zakresie tworzenia bardziej odpornej przyszłości”.
Pierwsza dostawa już miała miejsce, a oferta zdolności przewozowej Einride została wdrożona przy użyciu dwóch elektrycznych ciężarówek i punktów ładowania zasilanych przez system operacyjny Einride Saga, pomiędzy fabryką Mars Petcare w Verden w Niemczech a jej centrum dystrybucyjnym w Minden w Niemczech. Na tej pierwszej trasie dwie elektryczne ciężarówki o dużej ładowności pozwolą zaoszczędzić do 193 000 mil drogowych (312 000 km) rocznie na trasie powrotnej z Verden do Minden. Aby wesprzeć przejście na energię elektryczną, w niemieckich zakładach Petcare zainstalowano punkty ładowania dużej mocy.
Podążając za przykładem Niemiec, globalne partnerstwo strategiczne zacznie się rozszerzać, najpierw na całą Europę, a trasy do Wielkiej Brytanii i Holandii mają zostać uruchomione jeszcze w 2024 roku. Te w pełni elektryczne operacje zostaną uzupełnione autonomicznym pilotażem wdrożonym w 2025 roku. Barry Parkin, dyrektor ds. zakupów i zrównoważonego rozwoju w firmie Mars, Incorporated, stwierdził „Współpraca z firmą Einride w celu wdrożenia w całej Europie 300 elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności to doskonały przykład tego, jak współpracujemy i wykorzystujemy naszą skalę, aby napędzać działania i rzeczywiste zmiany już dzisiaj – zapewniając długoterminową wartość i wpływ, jednocześnie przygotowując grunt pod jaśniejsze i bardziej zrównoważone jutro. To partnerstwo to nasza najnowsza inwestycja mająca na celu osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku, wdrażająca działania określone w planie działania Mars Net Zero, ze szczególnym naciskiem na poprawę i optymalizację logistyki, przeprojektowanie sieci, zmianę rodzaju transportu, na którym polegamy, oraz przyjęcie elektryfikacji naszej floty ciężarówek. Razem z naszymi partnerami napędzamy zmiany i wykazujemy zaangażowanie w zrównoważony rozwój na dużą skalę”.
Einride umożliwia spedytorom przejście na zrównoważony transport drogowy dzięki technologiom cyfrowym, elektrycznym i autonomicznym. Oferta przewozów w ramach usługi obejmuje wdrażanie podłączonych do sieci pojazdów elektrycznych wiodących producentów OEM, pojazdów autonomicznych i ładowarek Einride Smartcharger, a wszystko to zasilane przez system operacyjny Einride Saga. Dzięki wglądowi opartemu na danych i aktualizacjom w czasie rzeczywistym Saga umożliwia spedytorom optymalizację tras, zmniejszanie zużycia energii, maksymalizację żywotności baterii, dokładne śledzenie redukcji emisji i minimalizację kosztów transportu.
Obsługując floty elektryczne od 2020 roku, firma Einride ugruntowała swoją pozycję lidera w branży umożliwiającego przejście na pojazdy elektryczne w USA i Europie. Klienci Einride, w tym Carlsberg, AB InBev, Maersk, Lidl i GE Appliances, odnotowali aż do 95% spadek emisji CO2, zachowując jednocześnie konkurencyjność kosztową.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent