Ścisła współpraca i partnerstwo są niezbędne do opracowywania nowych rozwiązań logistycznych w dzisiejszych i przyszłych miastach.

W Holandii Scania, HAVI i SUEZ łączą siły, aby łańcuch dostaw McDonald był jeszcze bardziej zrównoważony. Irma van Hoof, w zacisznej uliczce w centrum Den Bosch, czeka na pojazd z zaawansowaną technologią. Wraz z mężem Hansem jest właścicielem i operatorem jednej z najstarszych restauracji McDonald’s w Holandii. Biznes idzie dobrze i uwielbia swoją pracę. Ale w ostatnich latach starzejąca się dzielnica narzeka na hałas i opary pochodzące z pojazdów, które obsługują jej lokale. Ale ta sytuacja już uległa zmianie. Hybrydowa ciężarówka stojąca z tyłu w zaułku jest cicha i czysta. Jest również zaprojektowana do zarządzania odpadami, podczas jednego postoju gromadząc oddzielnie osiem różnych resztkowych odpadów: kartony, plastik, PET, odpady organiczne, fusy z kawy, aluminium, olej do smażenia i typowe odpady nienadające się do recyklingu. Irma mówi „To dla nas wielka zmiana, ta nowa ciężarówka hybrydowa. Od wielu lat prowadzimy naszą działalność w centralnej Den Bosch. W tym czasie widzieliśmy, jak nasze centrum miasta zmienia się w bardziej zrównoważone miejsce. A ten pojazd to na pewno przyszłość.”

Następny krok

W Holandii firma SUEZ zajmująca się odpadami i recyklingiem oraz firma logistyczna HAVI od ćwierć wieku świadczą usługi na rzecz McDonald’s, stale pracując nad poprawą zrównoważonego rozwoju łańcucha przepływów logistycznych odpadów. Ponadto Scania i HAVI współpracują w celu zmniejszenia śladu ekologicznego logistyki McDonald’s. W 2017 roku podpisali międzynarodową umowę mającą na celu zmniejszenie liczby pojazdów napędzanych olejem napędowym poprzez przejście na wersje hybrydowe lub zasilane gazem. Wprowadzenie hybryd Scania stanowi kolejny krok dla obu partnerstw.

Trudne podejście

Podobnie jak Scania, SUEZ potrzebuje partnerów, którzy przodują w ciągłym rozwoju nowych, zrównoważonych rozwiązań transportowych i logistycznych. „Mamy ambitne podejście” – mówi Iwan te Winkel, dyrektor ds. floty i logistyki w SUEZ Netherlands. „Aby rozwinąć naszą flotę pojazdów, bardzo ważni są dobrzy partnerzy. Na przykład możemy rzucić wyzwanie Scanii z naszymi konkretnymi wymaganiami, a Scania zaproponuje opcje, których potrzebujemy, aby zapewnić bardziej zrównoważoną przyszłość. Naprawdę wierzę, że partnerstwo jest warunkiem wstępnym zrozumienia, co przyniesie przyszłość w zakresie zrównoważonego rozwoju. ”

Ostatnie kilometry

W centrum Den Bosch kierowca SUEZ Michel Jacobs żegna się z Irmą van Hoof po załadowaniu wszystkich odpadów z jej restauracji. W ciszy wycofuje się z zaułka i wybiera kurs do Arnhem i następnej restauracji McDonald’s podczas codziennej trasy po środkowej Holandii. Podczas każdego kursu jego hybrydowa ciężarówka obsługuje między 11 a 13 restauracjami. Po opuszczeniu autostrady lub drogi wojewódzkiej przemierza ostatnie kilometry za pomocą energii elektrycznej. Odtąd sprzęt wykorzystywany do zbierania odpadów funkcjonuje również na energię elektryczną. Wszystkie działania na terenie restauracji McDonald’s i wokół niej generują zerową emisję.

Duży wpływ

Jak wyjaśnia Theo Althuisius, Business Development Manager w HAVI, partnerstwo w Holandii jest zaangażowane w ciągły proces poprawy zrównoważonego rozwoju. „McDonald’s prosi nas o zbieranie i przetwarzanie wszystkich odpadów w sposób jak najbardziej zrównoważony. Wspólnie ustalamy środki i inwestycje niezbędne do osiągnięcia tego celu. Gdy proponowane działanie otrzyma zielone światło, jest ono natychmiast wdrażane we wszystkich restauracjach. W ten sposób każdy środek ma duży wpływ. Na przykład ostatnio postanowiono osobno zbierać fusy z kawy, zanim trafią do ludzi, którzy używają ich do produkcji mydła i palet. Właśnie dlatego, że zbieramy odpady we wszystkich restauracjach McDonald’s, możesz od razu mówić o zbieraniu ponad 250 000 kilogramów rocznie”.

Hybryda plug-in i wodór

Jako kierownik ds. utrzymania ruchu w SUEZ w Holandii Edwin Kramer od 12 lat współpracuje z firmą McDonald. „W tym czasie przeszliśmy od używania dużej ciężarówki do sukcesywnie mniejszych ciężarówek, ponieważ dużych nie wolno już wpuszczać do centrów miast”, mówi. „Ale nie przestaniemy rozwijać tej nowej hybrydowej ciężarówki Scania. Wkrótce chcielibyśmy przejść na hybrydę plug-in i, miejmy nadzieję, także na samochody zasilane wodorem”.

Nowy standard w logistyce

Theo spodziewa się, że taka współpraca w Holandii stanie się coraz bardziej powszechna w sektorze logistycznym. Ocenia „Przepisy dotyczące dostaw do centrów miast stają się coraz bardziej wymagające oraz różnią się w zależności od miasta lub regionu. Dlatego coraz trudniej jest do tego przystosować swoją flotę – i zrobić to samemu. Łącząc siły, możesz pracować mądrzej, wydajniej i bardziej ekologicznie, jednocześnie przestrzegając wszystkich przepisów”. Theo mówi o tym „węzły miejskie”, które szybko rozwijają się poza centrami miast. „Te punkty transferu są obsługiwane przez większe firmy transportowe z dużymi ciężarówkami. Stąd mniejsze, elektryczne pojazdy wjeżdżają do centrów miast. Mówiąc wprost: nie można złożyć takiego systemu bez współpracy, tak jak robią to Scania, SUEZ i McDonald’s. Będzie to nowy standard w logistyce, a ci, którzy nie pójdą za nimi, pozostaną w tyle” – podsumowuje.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent