PACCAR Parts rozpoczyna budowę nowego, innowacyjnego centrum dystrybucji części (ang. Parts Distribution Center, PDC) w Massbach w Bawarii (Niemcy). Realizację inwestycji o wartości 85 mln EUR rozpoczęła oficjalna ceremonia. Dick Leek, dyrektor generalny PACCAR Parts Europe, powiedział „Nowe centrum PDC ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzmacniania naszej pozycji jako wiodącego dostawcy części dla dealerów i klientów DAF-a w Niemczech, Szwajcarii i wschodniej części Francji”.
Nowy obiekt o powierzchni 22000 metrów kwadratowych będzie mieścił się na terenie zajmującym 22 hektary, a jego otwarcie zaplanowano na rok 2024. Centrum zostało zaprojektowane z myślą o świadczeniu na rzecz sieci dealerów usług na światowym poziomie, obejmujących obsługę wysyłek i dostarczanie pilnych zamówień w ciągu zaledwie kilku godzin. Centrum PDC będzie przystosowane do magazynowania ponad 80000 różnych części. Obiekt w Massbach będzie wykorzystywał najnowocześniejsze technologie, w tym głosowe sterowanie urządzeniami przeładunkowymi, najbardziej zaawansowany sprzęt skanujący i zautomatyzowane systemy pakowania, aby zwiększyć liczbę realizowanych zamówień.
Kolejne potwierdzenie wiodącej pozycji firmy PACCAR w dziedzinie ochrony środowiska stanowi fakt, że budynek będzie zasilany energią słoneczną i będzie wykorzystywał koncepcję „zielonego dachu”. Ekologiczne pompy ciepła utrzymają temperaturę budynku na stałym poziomie przez cały rok. Centrum będzie wyposażone w stacje ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych, a cały sprzęt przeładunkowo-transportowy pracujący na terenie obiektu będzie zasilany elektrycznie, co przełoży się na zerową emisję gazów oraz cichą pracę.
Harald Seidel, prezes DAF i wiceprezes PACCAR, wskazał „Inwestycja w to najnowocześniejsze centrum dystrybucji PACCAR Parts będzie stanowić kolejny krok w procesie umacniania pozycji rynkowej DAF w Niemczech, największym rynku pojazdów ciężarowych w Europie. DAF jest najsilniejszą marką na rynku importowanych samochodów ciężarowych w Niemczech. Planujemy dalszy rozwój dzięki wyjątkowej nowej generacji produktów, którą wprowadziliśmy na rynek. Pojazdy XF, XG i XG+ nowej generacji do transportu długodystansowego i ciężkiego zostały wyróżnione tytułem „International Truck of the Year 2022”. Z kolei nowy DAF XD do zastosowań dystrybucyjnych i specjalistycznych otrzymał tę prestiżową nagrodę za rok 2023”. Laura Bloch, dyrektor generalny PACCAR Parts i wiceprezes PACCAR, skomentowała zaś „Strategiczne położenie centrum PDC w Massbach wpłynie na rozszerzenie zasięgu działania naszych dealerów i wzmocnienie naszego zaangażowania w świadczenie światowej klasy usług z zakresu dystrybucji części oraz obsługi posprzedażnej. Z dumą podkreślamy, że zapewnianie najwyższej dostępności produktów, najlepszej obsługi klienta i niezrównanej w branży jakości stanowią dla nas najwyższe wartości”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent