PACCAR Parts Europe z sukcesem wdrożył system zasilania na miejscu w BEST Trucks, DAF Electric Truck Center w Barendrecht w Holandii. Ta tak zwana „mikrosieć” składa się z 750 paneli słonecznych montowanych na dachu, systemu magazynowania energii i zaawansowanych systemów kontroli energii. Mikrosieć może doładować ciężarówki wyjeżdżające z warsztatu oraz zasila publiczną superszybką ładowarkę.
Dostosowany do potrzeb BEST Trucks projekt z udziałem PACCAR Parts Europe rozpoczął się od instalacji systemu magazynowania energii (ESS) o pojemności akumulatora 480 kWh, systemu zarządzania energią (EMS) i trzech superszybkich gniazd ładowania o mocy maksymalnej 360 kW. Wszystkie są podłączone do istniejących 750 paneli słonecznych na dachu oraz do sieci energetycznej.
W warsztacie zainstalowano dwie ładowarki, dzięki którym w ciągu godziny można zasilić elektryczne ciężarówki. Trzeci punkt szybkiego ładowania jest ogólnodostępny. Rozwiązanie „mikrosieci” doskonale wpisuje się w ambicje właściciela BEST Trucks, Ronalda Janssena; „Pojazdy elektryczne powinny zawsze opuszczać nasz warsztat naładowane w co najmniej 80% swojej pojemności, aby po serwisowaniu mogły natychmiast wyruszyć w drogę.”
Zarządzanie energią elektryczną
Niezawodna dostępność zasilania to jedna z wielu zalet ESS. Ronald Janssen dodaje „W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, zabezpieczenie dostaw energii znajduje się pod presją. Nie chcesz wybierać między pozostawieniem włączonych świateł w warsztacie a doładowaniem pojazdów elektrycznych swoich klientów. Ta mikrosieć zapewnia stałe i zrównoważone dostawy energii, a jednocześnie ułatwia szybkie ładowanie. Pozostaje sprawna nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub w okresach niedoboru energii elektrycznej z sieci. Dobrze wiedzieć, że zawsze możemy polegać na magazynach energii.”
Inteligentne monitorowanie i handel
System zarządzania energią gromadzi wszystkie istotne dane, od oczekiwanych godzin nasłonecznienia po zużycie energii i szczytowe zapotrzebowanie sieci energetycznej, a następnie dostosowuje system pod kątem najwyższej wydajności i najniższych kosztów energii. Co więcej, BEST Trucks będzie mógł handlować energią, magazynując ją lokalnie, gdy taryfy są niskie lub gdy występuje nadwyżka energii słonecznej, i wykorzystywać ją lub odsprzedawać w godzinach szczytowego zapotrzebowania po stawkach szczytowych.
Bardziej ekologiczna przyszłość
Rob van Erp, kierownik PACCAR Parts Europe ds. innowacji i programów strategicznych, wskazuje: „Coraz więcej dealerów wykazuje zainteresowanie tym systemem zasilania na miejscu. Kwestia przede wszystkim dotyczy zaoferowania klientom usług najwyższej jakości i ułatwienia transformacji energetycznej w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości”
    Tekst: Jarosław Brach
    Zdjęcia: Producent