W dniu 3 maja PACCAR i Toyota Motor North America, Inc. (Toyota) ogłosiły rozszerzenie wspólnych wysiłków na rzecz opracowania i produkcji bezemisyjnych ciężarówek Kenworth i Peterbilt z wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV), napędzanych modułami wodorowych ogniw paliwowych Toyoty nowej generacji. Rozszerzona umowa wspiera trwające prace rozwojowe i komercjalizację bezemisyjnych wersji modeli Kenworth T680 i Peterbilt 579 wyposażonych w zespół napędowy Toyoty z wodorowymi ogniwami paliwowymi, przy czym pierwsze dostawy do klientów są planowane na 2024 rok.
PACCAR i Toyota współpracowały nad rozwojem ciężarówek FCEV przez ostatnich kilka lat, w tym przeprowadziły pomyślny program pilotażowy, w ramach którego w porcie w Los Angeles wdrożono dziesięć samochodów Kenworth T680 FCEV. Pilot dostarczył Kenworthowi i Toyocie informacji zwrotnych z rzeczywistego świata, które przyczyniły się do dalszej poprawy osiągów i zasięgu pojazdów. Zaprojektowany do użytku w ciężkich pojazdach użytkowych, zestaw ciężkiego elektrycznego układu napędowego Toyoty z ogniwami paliwowymi otrzymał niedawno od California Air Resources Board (CARB) certyfikat Zero Emission Powertrain. Toyota rozpocznie montaż modułów w Stanach Zjednoczonych pod koniec 2023 roku.
John Rich, dyrektor ds. technologii w PACCAR, skomentował „Dzięki intensywnej współpracy z zespołem Toyoty jesteśmy przekonani, że nasze połączone wysiłki mogą dostarczyć wiodące w branży ciężarówki FCEV z całą jakością, niezawodnością i wsparciem posprzedażowym, na którym polegają klienci Kenworth i Peterbilt. To partnerstwo dodatkowo poszerza wiodącą w branży gamę pojazdów PACCAR o zerowej emisji, które zwiększają efektywność operacyjną klientów i zmniejszają ich wpływ na środowisko”. Christopher Yang, wiceprezes TMNA Group ds. rozwoju biznesowego, dodał zaś „Jesteśmy podekscytowani współpracą z PACCAR, aby urzeczywistnić przyszłość, w której wiodąca w branży technologia wodorowych ogniw paliwowych Toyoty będzie mogła napędzać ciężkie samochody ciężarowe, które bez emisji będą podróżować po autostradach w całych Stanach Zjednoczonych. Ta innowacyjna technologia pozwala nam zapewnić naszym klientom komercyjnym realną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla opcję rozwoju ich działalności, jednocześnie przyczyniając się do realizacji misji Toyoty polegającej na redukcji i ostatecznej eliminacji dwutlenku węgla ze środowiska”.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent