Otwarcie przez Enride pierwszej stacji ładowania Smartcharger, torującej drogę dla elektrycznego transportu drogowego

Otwarcie w Szwecji pierwszej stacji ładowania Enride Smartcharger jest częścią współpracy z deweloperem i inwestorem infrastruktury, firmą Polar Structure, oraz szerszej inicjatywy mającej na celu wdrożenie infrastruktury ładowania na dodatkowych rynkach międzynarodowych. Koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i wygodzie kierowcy, stacja ładowania Einride Smartcharger została zbudowana z materiałów pochodzących z lokalnych źródeł i zapewnia środowisko dostosowane do harmonogramów i potrzeb kierowców ciężarówek.
Einride, firma zajmująca się mobilnością ładunków, oferująca technologię cyfrową, elektryczną i autonomiczną, ogłosiła otwarcie swojej pierwszej stacji ładowania Einride Smartcharger w Rosersberg w Szwecji. Inwestycja realizowana jest we współpracy z deweloperem i inwestorem infrastruktury Polar Structure i wyznacza początek wdrażania przez Einride na całym świecie infrastruktury do ładowania pojazdów do transportu ciężkich ładunków.
Stacja ładująca Einride Smartcharger
Robert Falck, dyrektor generalny i założyciel Einride,mówi „Otwarcie stacji Smartcharger Station jest ważną częścią programu transformacji, który oferujemy klientom, aby umożliwić szybkie, łatwe i opłacalne przejście na cyfrowy, elektryczny, ciężki transport drogowy. Jesteśmy dumni, że możemy dokonać tej inwestycji wspólnie z Polar Structure, aby zapewnić silną sieć infrastruktury ładowania dla naszych flot i społeczeństwa”. Tobias Emanuelsson, dyrektor generalny i założyciel Polar Structure, wskazał zaś „Jesteśmy bardzo podekscytowani otwarciem pierwszej w Szwecji stacji ładowania Einride Smartcharger, gdyż to coś więcej niż tylko miejsce ładowania – oznacza to ważny krok w kierunku przyspieszenia przejścia na zelektryfikowany system transportu. Razem z Einride umożliwiamy to stworzenie zrównoważonej infrastruktury, która ograniczy emisje, szczególnie w głównych obszarach miejskich”.
Doświadczenie kierowcy skupione na zrównoważonych wyborach projektowych
Stacja ładowania Einride Smartcharger została zaprojektowana z wyraźnym naciskiem na doświadczenia i potrzeby kierowcy. Łącznie w chwili premiery dostępnych będzie dziewięć punktów ładowania, wszystkie z możliwością dynamicznego ładowania, co umożliwi jednoczesne ładowanie ośmiu ciężarówek. Stacja ładowania jest podzielona na dwa obszary – pięć punktów ładowania „Charge&Go” do szybkiego ładowania i cztery punkty ładowania w „Charge&Park” do powolnego ładowania w nocy. Zintegrowano interaktywne oświetlenie, które pomaga kierowcom, ostrzegając ich o dostępności ładowarek w terenie i ilustrując stan naładowania pojazdu. Znajdująca się na terenie obiektu poczekalnia dla kierowców oferuje nie tylko udogodnienia, takie jak toalety, prysznice i spiżarnia, ale także służy jako miejsce, w którym kierowcy mogą z łatwością sprawdzać na bieżąco stan naładowania, pozostały czas, moc wyjściową i wydajność za pośrednictwem ekranów znajdujących się w poczekalni lub aplikację na smartfona.
Saga o stacji ładowania Smartcharger Einride
Elementy konstrukcyjne całej stacji ładującej zostały wdrożone, aby pokazać zarówno funkcjonalność, jak i trwałość materiałów pochodzących z lokalnych źródeł. Granit Bohus pochodzący z zachodniego wybrzeża Szwecji stanowi bariery ochronne pomiędzy punktami ładowania, a dach składa się z drewna pochodzącego ze Szwecji. Podczas zagospodarowania terenu uwzględniono możliwość demontażu i przebudowy obiektu w innym miejscu, zapewniając minimalną ilość odpadów i płynne przejście w przypadku konieczności przeniesienia obiektu w przyszłości. Początkowo lokalizacja będzie się opierać na energii pochodzącej z energetyki wiatrowej, a w nadchodzących miesiącach planowane jest przejście na elektrownię wodną. W ciągu pierwszych miesięcy operacyjnych nastąpi również wzmocniona integracja z platformą Einride Saga, co umożliwi bardziej zaawansowane przewidywanie zużycia energii i promowanie bardziej wydajnego i zrównoważonego zużycia energii.
Kontynuacja wdrożenia w 2024 r
Dodatkowe stacje Smartcharger są w budowie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu w całej Szwecji na ładowanie w transporcie ciężkim w całej Szwecji. Mniejsze stacje powstały już w Borås, Markaryd i Ljungby, a kolejna pełnowymiarowa stacja ładowania Einride Smartcharger zostanie otwarta w Varberg w 2024 roku. Stacja ta będzie kluczowym elementem sieci Nordic Link, która łączy kraje nordyckie z kontynentem europejskim . W USA pierwsza stacja ładowania Einride Smartcharger zostanie otwarta w Los Angeles z 65 punktami ładowania, co umożliwi obsługę do 200 pojazdów dziennie przewożących ładunki do i z portu w Los Angeles.
Rozwój stacji ładowania Einride Smartcharger jest częściowo finansowany przez Klimatklivet i NextGenerationEU.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent