W dniu 27 listopada 2023 roku Dowództwo Kontraktowe Armii Stanów Zjednoczonych – Detroit Arsenal (ACC-DTA) przyznało Oshkosh Defense kontrakt na produkcję naczepy do transportu tzw. średniotonażowego wyposażeniu (MET – Medium Equipment Trailer). W tym celu Oshkosh nawiązał współpracę z holenderskim producentem naczep – Broshuis, B.V przy realizacji kontraktu o wartości 342 milionów USD.
Pięcioletni kontrakt na nieokreśloną dostawę/nieokreśloną iliczbę (IDIQ) obejmuje opcję przedłużenia o dwa dodatkowe lata i zobowiązuje koncern Oshkosh do wyprodukowania szacunkowo 557 naczep.
MET to sześcioosiowa naczepa z osiami w układzei 2+4, zaprojektowana do ciągnięcia przez ciągnik Oshkosh Enhanced Heavy Equipment Transporter (EHET) M1300, z możliwością uzyskania europejskich zezwoleń drogowych przy wymaganej ładowności i pokonywania przejazdów podziemnych na autostradzie. Połączony system MET i EHET umożliwia transport sprzętu wojskowego o masie do 60 ton.
We wrześniu 2022 roku armia amerykańska również wybrała Oshkosha do produkcji ulepszonego systemu transportu ciężkiego sprzętu (EHETS). Pat Williams, dyrektor programowy w Oshkosh Defence, stwierdził „Doceniamy ciągłe zaufanie armii amerykańskiej do naszych rozwiązań logistycznych, które odgrywają kluczową rolę w szybkim globalnym rozmieszczeniu sprzętu o znaczeniu krytycznym. Te naczepy w połączeniu z Oshkosh EHET są niezbędne, aby przetrwać trudy współczesnej walki i stawić czoła wyzwaniom logistyki”.
Oshkosh Defence dostarczy pierwsze naczepy w maju 2024 roku w celu wsparcia testów kwalifikacyjnych i operacyjnych produktów.

 

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent