15 listopada w Madrycie IVECO pokazało odmłodzoną pełną gamę swoich wyrobów, koncentrując się na dalszych poprawie komfortu pracy na pokładzie, redukcji kosztów, obniżeniu śladu ekologicznego oraz wzroście bezpieczeństwa.

Daily

W najlżejszej gamie udoskonalenia dotyczą przede wszystkim detali. System bezkluczykowy oznacza szybkość i wygodę przy realizacji dostaw. Do odblokowania i zablokowania drzwi oraz włączania i wyłączania silnika nie potrzeba już wyjmować kluczyka, więc kierowca ma wolne ręce.

Do tego dochodzą nowe systemy wspomagające kierowcę i bezstresową jazdę Funkcje jazdy autonomicznej poziomu drugiego, czyli nowy system utrzymania pojazdu pośrodku pasa ruchu oraz tempomat adaptacyjny z funkcją zatrzymywania i ruszania, podnoszą bezpieczeństwo i zmniejszają zmęczenie nawet mimo wielu godzin spędzonych za kierownicą. Jazda w intensywnym ruchu i rozwożenie dostaw od drzwi do drzwi nie przysparzają zaś stresu dzięki nowym zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy, takim jak asystent zakrętów i system hamowania po wykryciu ruchu poprzecznego za pojazdem.

Następne novum to przeprojektowana tablica rozdzielcza Nowa jednoczęściowa i antyodblaskowa tablica rozdzielcza ułatwia życie kierowcy na pokładzie. Dzięki uchwytom na telefon i tablet oraz bezprzewodowej ładowarce 15 W kierowca wie, gdzie szukać swojego urządzenia mobilnego i może być pewny, że jego bateria jest naładowana. W kabinie są też obszerne otwarte półki, na których wszystkie niezbędne drobiazgi można położyć w zasięgu ręki. Poza tym konfigurowalny zestaw wskaźników oznacza, że Daily wyróżnia się teraz na tle konkurencji standardowym 10-calowym zestawem wskaźników. Informacje dotyczące pojazdu są wyświetlane na wyraźnym panoramicznym ekranie, w przejrzystym układzie oraz dużą i czytelną czcionką. Kierowca ma do wyboru trzy układy ekranu przełączane przyciskiem na manetce przy kierownicy. Co więcej, pracę i odpoczynek w kabinie uprzyjemnia nowy system multimedialny z cyfrowym radiem DAB. Wyświetlacz w wersji 10- lub 7-calowej jest osadzony centralnie w desce rozdzielczej. Kierowca może łatwo przenieść cyfrowe aplikacje na pokład dzięki standardowemu interfejsowi CarPlay i Android Auto oraz wydawać polecenia głosowe przez mikrofon systemu Alexa w kabinie.

Eurocargo

Zrównoważony rozwój. W sferze napędu w pierwszym rzędzie wynika on z faktu, że oprócz sprawdzonych silników diesla Tector 5 (4,5 litra) i Tector 7 (6,7 litra) dostępny jest nowy silnik o pojemności 6,7 litra zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG), czyli najbardziej przyjaznym dla środowiska komercyjnie oferowanym na rynku paliwem. Wyposażenie takiego pojazdu pozostaje identyczne jak w przypadku wersji zasilanych ON. Ten silnik CNG występuje w wersjach o mocy maksymalnej 220, 250 i 280 KM oraz momencie obrotowym odpowiednio 800, 850 i 1000 Nm, co gwarantuje, że niezależnie od wykonywanej misji będzie to zrównoważona opcja. Zasilany biometanem jest najbardziej wydajnym i łatwo dostępnym rozwiązaniem pozwalającym na dekarbonizację transportu i zmniejszenie śladu węglowego. Charakterystyka pojazdu jest identyczna jak wersji z silnikiem Diesla. Zarazem dzięki odstępstwu UE pojazdy 18 t CNG mogą mieć dodatkową masę proporcjonalną do wzrostu masy własnej. Pojazdy poniżej 18 t mają opcjonalnie wyższą DMC, aby to zrekompensować. Eurocargo Natural Gas sprawdza się szczególnie w dużych miastach – jego niska emisja pozwala na jazdę w strefach ograniczonego ruchu, a cicha praca sprawia, że idealnie nadaje się do pracy w nocy (certyfikat PIEK Quiet Truck Test na poziomie poniżej 72 dB).
Poza tym wybór zbiorników CNG po obu stronach i za kabiną zapewnia zasięg do 600 km przy zbiornikach gazu o pojemności 6×115 litrów na podłużnicach lub 900 km z dodatkowymi zbiornikami gazu o pojemności 3×140 litrów z tyłu kabiny.
W układzie przeniesienia napędu wprowadzono 8-biegową zautomatyzowaną skrzynia przekładniową ZF, przekładająca się na optymalną pracę zespołu napędowego w każdych warunkach. . Do zadań wymagających tego dostępna jest także 5-biegowa automatyczna skrzynia biegów Allison

Następny wyznacznik to funkcjonalna, przeprojektowana – zmodernizowana tablica rozdzielcza,
ułatwiająca życie kierowcy na pokładzie. Zawiera ona konfigurowalny zestaw wskaźników – tzn. premierowe Eurocargo wyróżnia się na tle konkurencji standardowym 10 calowym zestawem wskaźników. Informacje dotyczące pojazdu są wyświetlane na wyraźnym ekranie, w przejrzystym układzie oraz dużą i czytelną czcionką. Do tego dochodzi nowy system multimedialny. Pracę i odpoczynek w kabinie uprzyjemnia bowiem nowy system multimedialny z cyfrowym radiem DAB. Wyświetlacz osadzono centralnie w tablicy rozdzielczej. Kierowca może łatwo zatem korzystać z cyfrowych aplikacji oraz wydawać polecenia głosowe przez mikrofon systemu Alexa w kabinie.

Nowe są też elementy sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, manetki przy kierownicy, wielofunkcyjna kierownica, pozwalająca na przykładowo włączanie i wyłączanie silnika bez odrywania rąk od kierownicy, oraz system kluczykowy, uzupełnione przez IVECO Android Auto. Umożliwia on korzystanie z ulubionego smartfona z systemem Android na pokładzie pojazdu IVECO. Prowadzący może w takim razie skoncentrować się na drodze, sprawdzać wiadomości, wykonywać połączenia i śledzić najszybsze trasy, słuchając muzyki, a wszystko to dostępne na ekranie systemu multimedialnego.

Można także sterować swoim smartfonem podłączonym przewodowo i bezprzewodowo za pomocą głosu lub klawiszy programowych i fizycznych. Android Auto to standard opracowany przez Google umożliwiający wyświetlaniu aplikacji i funkcji smartfona na ekranie pojazdu: Spotify, Audible, WhatsApp i wielu innych. Pojazd przygotowano też do współpracy z wersjami urządzeń i systemów iOS. System Apple CarPlay jest kompatybilny z najnowszymi modelami iPhone’ów (iPhone 6 i nowsze) i obsługuje iOS 14 i nowsze. Niemniej ta funkcja jest w trakcie procesu certyfikacji, a połączenie bezprzewodowe nie jest dostępne we wszystkich systemach multimedialnych.

Wyposażenie stanowią jeszcze funkcje jazdy autonomicznej. Nowe zaawansowane systemy wspomagające kierowcę podnoszą bezpieczeństwo i zmniejszają zmęczenie nawet mimo wielu godzin spędzonych za kierownicą. Jazda w intensywnym ruchu i rozwożenie dostaw od drzwi do drzwi nie przysparzają wobec tego stresu dzięki nowym „miejskim” zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy (ADAS).  Maksymalna dyspozycyjność i bezpieczeństwo zachodzą w takim razie dzięki

  • skomunikowaniu usługi IVECO DRIVER PAL z technologią Amazon Alexa, co służy maksymalizacji dyspozycyjności pojazdu dzięki zarządzaniu planowaniem trasy, możliwości sprawdzania statusu pojazdu oraz funkcjom pomagającym unikać opóźnień i nieplanowanych przestojów. Kierowcy Eurocargo będą mogli sterować drugorzędnymi funkcjami poprzez polecenia głosowe, co pozwoli im lepiej skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu.

  • aktualizacji drogą radiową, co ograniczają konieczność wizyt w serwisie IVECO w celu aktualizacji oprogramowania, a funkcje konserwacji predykcyjnej opartej na danych dotyczących stanu technicznego Eurocargo umożliwiają optymalizację planowania przeglądów i napraw.

 

S – Way

Zdecydowanie największe zmiany dotyczą flagowej szosowej serii S-Way., gdyż odnoszą się w niej zarówno do wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego – nowej stylistyki – oraz ulepszonej ergonomii, jak i układu napędowego czy licznych składowych serwicyzacyjnych.

Odmłodzona generacja reprezentuje nowy styl zewnętrzny. Nowe logo IVECO jest dostępne w wersji chromowanej lub matowej w kolorze brązu. Do wyboru klient ma osiem opcji grilla. Należą do nich błyszczące wykończenia, elementy metaliczne, a nawet w kolorze nadwozia, co pozwala operatorom dostosować S-Way do odzwierciedlenia marki korporacyjnej. Nowy system kamer wstecznych zastepujący lusterka klasy II i IV daje kierowcy lepszą widoczność i poprawia aerodynamikę, pomagając zmniejszyć zużycie paliwa. Z przodu w standardzie znajdują się reflektory ze światłami do jazdy dziennej LED, dostępne są reflektory LED, radar obsługujący funkcje ADAS, stopnie i uchwyty umożliwiające dostęp do przedniej szyby oraz boczne owiewki zaprojektowane tak, aby drzwi i lusterka były czyste nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zderzak oferuje wybór rozwiązań plastikowych i hybrydowych z możliwością wyboru kolorów, aby dopasować je do wymagań konkretnej misji.
Do tego dochodzą dobre warunki pracy na pokładzie dzięki nowemu projektowi wnętrza, nowej tablicy rozdzielczej z możliwością dostosowania pod względem materiałów i kolorów, w pełni regulowanej kierownicy, zestawowi wskaźników wyświetlanemu na ekranie TFT i systemowi multimedialnemu oraz elektrycznemu hamulcowi postojowemu. Uzyskuje się więc wrażenia niemal jak w nowoczesnym aucie osobowym: bardziej pionowo ustawiona kierownica oraz niższa pozycja w fotelu kierowcy gwarantująca większy komfort i poczucie bliższego zespolenia z pojazdem. Inne novum to większa przestronność, lepsza widoczność oraz nowe elementy sterowania i przełączniki.

Nowy składany stolik po stronie pasażera na tablicy rozdzielczej idealnie nadaje się do wykonywania zadań w kabinie wymagających płaskiej powierzchni roboczej. Obok umieszczono praktyczne gniazdko USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Dwa gniazda USB w tablicy rozdzielczej znajdują się w wyposażeniu standardowym Schowki i przegródki na przedmioty i dokumenty w kabinie i pod jej podłogą umieszczono tam, gdzie tego oczekują kierowcy, analogicznie jak uchwyty na kubki i butelki.

Następny debiutujący element to cyfrowy kokpit. Nowy w pełni cyfrowy zestaw wskaźników z ekranem TFT 10” i 12” ma możliwość konfiguracji oraz współpracuje z interfejsem ADAS i systemem multimedialnym. Nowy konfigurowalny system multimedialny Infotainment z ekranem TFT 10”, pozostaje kompatybilny z Apple Carplay i AndroidAuto oraz ma możliwość jednoczesnego podłączenia 2 telefonów przez Bluetooth, zintegrowane sterowanie klimatyzacją i opcjonalnie asystent głosowy Alexa Bezlusterkowy system kamer uzupełnia cyfrowe wyposażenie kokpitu, z kolei nowa wielofunkcyjna kierownica zawiera wszystkie elementy sterowania w zasięgu palców kierowcy.

Kolejny zakres usprawnień dotyczy sfery niezwykle ważnej – tzn. rentowności i zrównoważonego rozwój. Zużycie paliwa obniżono nawet o 10% dzięki nowemu zespołowi napędowemu, poprawionym właściwościom aerodynamicznym, udoskonalonemu systemowi jazdy przewidującej oraz oraz opracowanym pod kątem potrzeb klienta zaawansowanym usługom związanym z elastycznymi kontraktami serwisowymi i telematyką. W rezultacie wydatnie zredukowano całkowity koszt posiadania (TCO)

Przede wszystkim pojawiły się: premierowy silnik xC13 rozwijający do 580 KM mocy i 2800 Nm momentu obrotowego, nowy silnik xC13 NG zasilanym gazem rozwijający do 500 KM i 2200 Nm, nowe osie tylne o przełożeniach 2,17 i 2,06 oraz udoskonalona skrzynia biegów HiTronix II generacji. Komercjalizacja nowych, zdecydowanie mocniejszych silników w przypadku IVECO była oczekiwana już od dawna, gdyż dotychczasowe najmocniejsze warianty – tradycyjny 570 KM i 2500 Nm oraz gazowy – 460 KM i 2000 Nm – zbyt bardzo zaczynały odbiegać od tego, co w tej klasie taboru proponują główni konkurenci. Tym bardziej, że w trakcie swojej prezentacji w 2019 roku S-Way w ogóle nie dostał nowych silników, czego oczekiwała przynajmniej część z fachowców i przewoźników. Obecnie wreszcie sytuacja w tej sferze ulega zdecydowanej poprawie.

Silnik wysokoprężny XCursor 13 wykorzystuje najnowocześniejsze technologie układu napędowego, takie jak turbina o podwójnym przepływie zmniejszająca prędkość, wyższe ciśnienie wtrysku paliwa (2500 barów), nowe lżejszy blok cylindrów, wał korbowy i wałek rozrządu, inteligentne układy pomocnicze i redukcje tarcia. Najwyższe – moc 580 KM i moment obrotowy 2800 Nm – oznaczają, że zaopatrzone w tę jednostkę samochody idealnie sprawdza się w ciężkich misjach wymagających maksymalnych osiągów, natomiast moc 500 KM i moment obrotowy 2600 Nm najlepiej pozwalają zmaksymalizować wydajność na trasach długodystansowych. Przy tym masę silnika zmniejszono o 10%, a standard trwałości wynosi obecnie do 1,6 miliona kilometrów, czyli o 33% więcej niż w przypadku poprzednika. Nowy wysokowydajny hamulec silnikowy ma z kolei parametry powodujące, że może zastąpić intarder w większości misji. Do tego dochodzą trzy tryby jazdy od ECO do Power, których parametry można dostosować z miejsca kierowcy lub zdalnie przez funkcje telematyki.

Jako wielki promotor gazu do napędu pojazdów IVECO zaopatruje typ S-Way w:

1. Sprężony gaz ziemny.- butle CNG stalowe typu 1: dostępne pojemności 70, 80, 115 i 148 litrów. Pakiety CNG można montować do podłużnic, za kabiną lub na górze ramy. Nowe zbiorniki CNG wyróżniają się pojemnością 2x 135 litrów i 2x 175 litrów z każdej strony. Mieszczą 190 kg metanu, co daje zasięg 780 km. Co więcej, boczne pakiety CNG zamontowano w pozycji najbardziej do przodu, aby pozostawić miejsce na instalację sprzętu. Poza tym istnieje możliwość tankowania NGV1+NGV2 dla całej gamy. Podwójny pakiet CNG po prawej stronie dostępny jest dla podwozi pod zabudowę od rozstawu osi 5.500 mm i ma łączną pojemność ponad 1500 litrów.
2. Płynny gaz ziemny. Zbiorniki LNG ze stali nierdzewnej o 2 średnicach: sekcja 26″ (660 mm): 250, 410 i 540 litrów Sekcja 24″ (610 mm): 400 litrów. Pakiety LNG zamontowano w pozycji najbardziej wysuniętej do przodu, aby pozostawić miejsce na instalację sprzętu. Najlepsza w swojej klasie pojemność paliwa na rynku dla pojazdów 4×2 wynosi aż 1080 litrów, z kolei pojedynczy zbiornik LNG może znajdować się po lewej lub prawej stronie

Zgodnie także z postępującą serwicyzacją rozbudowano dostępny moduł usług IVECO. Wszystkie pojazdy są oferowane wraz z pięcioletnim Pakietem startowym usług, pomagającym utrzymać pełną kontrolę nad parametrami i stanem technicznym samochodu. W razie potrzeby użytkownik może liczyć na wsparcie IVECO Customer Uptime Center, które pomoże w rozwiązaniu wszelkich problemów oraz ograniczeniu nieplanowanych przestojów. Oferta Premium obejmuje teraz nowe i przydatne usługi, takie jak szkolenie w zakresie eko-jazdy pozwalające zaoszczędzić do 4% paliwa oraz szereg pakietów dostosowanych do specyficznych potrzeb klienta.

Poza tym zgodnie z wymaganiami europejskiego rozporządzenia o bezpieczeństwie ogólnym (GSR) S-Way został wyposażony w szereg nowych zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę (ADAS) oraz rozwiązań poprawiających ochronę niechronionych uczestników ruchu. Są to

• ALC (przygotowanie do montażu blokady alkoholowej): standardowy interfejs blokady alkoholowej umożliwiający zamontowanie takiego urządzenia fabrycznie lub późniejsze doposażenie pojazdu.
• ESS (światła hamowania awaryjnego): ostrzeganie innych użytkowników drogi o nagłym hamowaniu poprzez pulsujące światła stop i włączenie świateł awaryjnych.
• BSIS (system informowania o obecności obiektów w martwym polu): wykrywa użytkowników drogi poruszających się z prędkością 5 20 km/h w okolicy martwego pola po prawej stronie pojazdu i ostrzega kierowcę sygnałem wizualnym i akustycznym.
• MOIS (system informowania o obecności obiektów przed pojazdem): wykrywa użytkowników drogi znajdujących się w martwym polem bezpośrednio przed pojazdem i ostrzega kierowcę sygnałem wizualnym i akustycznym.
• REV (system bezpiecznego cofania): zapewnia widoczność użytkowników drogi i przeszkód za pojazdem w czasie cofania dzięki kamerze umieszczonej w tylnej belce.
• DDAW (ostrzeżenie o senności kierowcy): system monitorujący czujność kierowcy i wykrywający oznaki senności.
• ISA (inteligentny asystent prędkości): pomaga kierowcy w przestrzeganiu ograniczeń prędkości, emitując wizualne i akustyczne ostrzeżenia.
• AEBS (zaawansowany system hamowania awaryjnego): rozpoznaje sytuację grożącą najechaniem na tył pojazdu poprzedzającego, ostrzega kierowcę i w określonych warunkach uruchamia hamowanie awaryjne. Gwarantowane pełne hamowanie od 80 do 0 km/h.
• LDWS (system ostrzegający przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu): ostrzega kierowcę o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu bez włączonego kierukowskazu.

Sam ADAS zawiera dwa systemy poziomu drugiego podnoszące komfort i bezpieczeństwo. Pierwszy z nich – ASYSTENT AUTOSTRADOWY (HIGHWAY ASSIST) pomaga kierowcy w utrzymaniu pojazdu pośrodku pasa ruchu. Wykorzystuje on funkcje aktywnego korygowania kierunku jazdy i wykrywa zdjęcia rąk z kierownicy. System jest włączany automatycznie wraz z tempomatem. Drugi to natomiast TEMPOMAT ADAPTACYJNY Z FUNKCJĄ ZATRZYMYWANIA I RUSZANIA. Pomaga on kierowcy w utrzymaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. W celu utrzymania takiej odległości odpowiednio zmniejsza obroty silnika i steruje hamulcami. System potrafi też śledzić pojazd poprzedzający w czasie powolnej jazdy w korku ulicznym i samoczynnie ruszać po zatrzymaniu trwającym do 3 sekund.

IVECO X Way

To typoszereg do cięższych zastosowań – sprawdzi się więc jako baza pod pojazdy specjalne oraz w logistyce budowlanej. Teraz stał się jeszcze bezpieczniejszy oraz bardziej produktywny i stylowy, bazując na licznych rozwiązaniach tożsamych z linią S-Way. W rezultacie cechują go: .

  • zużycie paliwa obniżone nawet o 10% dzięki nowemu zespołowi napędowemu, poprawionym właściwościom aerodynamicznym i udoskonalonemu systemowi jazdy przewidującej;

  • obniżony całkowity koszt posiadania (TCO) dzięki zmniejszonemu zużyciu paliwa oraz zaawansowanym usługom związanym z elastycznymi kontraktami serwisowymi i telematyką opracowanym pod kątem potrzeb klienta;

  • nowy silnik diesla xC13 rozwijający do 580 KM mocy i 2600 Nm momentu obrotowego;

  • nowy silnik gazowy xC13 NG zasilanym gazem, rozwijający do 500 KM i 2200 Nm;

  • nowe osie tylne o przęłożeniach 2,17 i 2,06;

  • udoskonalona skrzynia biegów HiTronix II generacji;

  • trzy tryby jazdy od ECO do Power, których parametry można dostosować z miejsca kierowcy lub zdalnie przez funkcje telematyki

oraz nowa stylistyka i ulepszona ergonomia, w następstwie wdrożenia tych samych składowych, co w kabinach aut z linii S-Way, łacznie system kamer wstecznych zastepujący lusterka klasy II i IV.

Odmłodzony X-Way to także nowe osie i zawieszenia:

  • przednia oś: nowe przednie zawieszenie pneumatyczne o dużym skoku, maksymalna nośność osi zwiększona z 8,6 t do 9,0 t oraz dostęność osi teraz równiez dla pojazdów podwyższonych (setup ON+) oraz dla konfiguracji 6×4 i 8×4 Tridem;

  • tylna oś – nowa oś 18X do ciężkich zadań transportowych pozwala na tworzenie zestawów o masie całkowitej do 50-60 ton. Jest to oś jednostopniowa, o wzmocnionej obudowie, z nowym koszem mechanizmu różnicowego i z hamulacmi o wyższej wydajności;

  • oś dodatkowa – nowa oś wleczona o nośności 9,0 t przeznaczona do pojazdów o silnie obciążonych tylnych osiach (śmieciarki, konfiguracje z żurawikiem montowanym na tylnym zwisie).

T-Way

Omdłodzony T-Way to wiele elementów zapozyczonych z S-Way i analogiczne zalety, w tym:

  • zużycie paliwa obniżone nawet o 10% dzięki nowemu zespołowi napędowemu, poprawionym właściwościom aerodynamicznym i udoskonalonemu systemowi jazdy przewidującej;

  • zredukowany całkowity koszt posiadania (TCO) dzięki zmniejszonemu zużyciu paliwa oraz zaawansowanym usługom związanym z elastycznymi kontraktami serwisowymi i telematyką opracowanym pod kątem potrzeb klienta;

  • nowy silnik xC13 rozwijający do 540 KM mocy i 2500 Nm momentu obrotowego oraz udoskonalona skrzynia biegów HiTronix II generacji z funkcjami dedykowanymi do jazdy w terenie;

  • trzy tryby jazdy od ECO do Power, których parametry można dostosować z miejsca kierowcy lub zdalnie przez funkcje telematyki.

Ponadto zespół napędowy i zabudowy to:

  • tylna oś: pojedyncza lub podwójna ze zwolnicami w piastach (HR), wyposażona w hamulce tarczowe, a dla pojazdów z napędem wszystkich osi bębnowe.

  • przystawka odbioru mocy ze skrzyni rozdzielczej: dostępna w wersjach z napędem na wszystkie koła, teraz w połączeniu ze zautomatyzowaną przekładnią 12TX HiTronix

  • zestaw okablowania i przełączników: nowe wyposażenie ułatwiające montaż zabudowy, zespół przełaczników na tablicy rozdzielczej i w półce nad szybą przednią, wraz z okablowaniem do wykorzystania przez producenta zabudowy.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent