Ciągniki siodłowe Ultra dla DB Schenker będą pierwszymi MAN eTruck. Usługi cyfrowe i rozwiązania transportowe MAN wspierają wprowadzanie mobilności elektrycznej

Nowa elektryczna ciężarówka MAN o dużej ładowności już na rok przed rozpoczęciem jej produkcji cieszy się dużym zainteresowaniem. Międzynarodowa firma logistyczna DB Schenker i producent pojazdów użytkowych MAN Truck & Bus podpisali umowę dotyczącą pierwszej integracji nowego MAN eTruck. W ten sposób DB Schenker przyspiesza elektryfikację swojej floty i transportu drogowego ładunków. Do 2026 roku firma planuje dodać do swojej floty 100 nowych MAN eTruck. Pierwsze pojazdy mają zostać przekazane w pierwszej połowie 2024 roku. Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny MAN Truck & Bus, powiedział „DB Schenker i MAN wspólnie wytyczają ścieżkę ku elektrycznej przyszłości. Cieszymy się, że mamy pierwszego klienta na nowy eTruck. Popyt na rynku na ten w pełni elektryczny pojazd jest już ogromny. Temat naprawdę nabiera rozpędu, także dlatego, że coraz więcej naszych klientów stawia sobie niezwykle ambitne cele w zakresie dekarbonizacji. Ma to bezpośredni wpływ na łańcuchy logistyczne. Jednak osiągnięcie zrównoważonej mobilności w transporcie ładunków ciężkich będziemy w stanie uzyskać tylko przy odpowiednim wsparciu politycznym Dotyczy to między innymi szybkiego rozwoju infrastruktury ładowania oraz dalszego projektowania ram finansowania zakupu elektrycznych samochodów ciężarowych”. Cyrille Bonjean, Head of Land Transport w DB Schenker Europe, dodał zaś „Chcemy jak najszybciej zbudować praktyczne doświadczenie z e-ciężarówkami. W ten sposób możemy szybko stworzyć ofertę dla gospodarki, aby uczynić łańcuchy dostaw bardziej przyjaznymi dla klimatu. Dlatego tak ważne było dla nas zdobycie pierwszych MAN eTrucks. To kolejny krok przybliża nas do naszego celu, jakim jest osiągnięcie do 2040 roku zerowej emisji netto na drogach w transporcie lądowym”.

W pierwszej połowie 2024 roku na linii produkcyjnej w centrali firmy w Monachium zostaną wyprodukowane w małych seriach pierwsze MAN eTrucks. Wraz z podpisaniem umowy DB Schenker jest pierwszym klientem pilotażowym tych eTrucków. Firma chce jak najszybciej zdobyć praktyczne doświadczenie z tym wyribem. Obejmuje to również tworzenie własnej infrastruktury ładowania, inteligentne planowanie tras i inne usługi cyfrowe MAN Digital Solutions, takie jak eManager, ServiceCare i MAN Driver App. Dlatego DB Schenker jest wspierany przez doradztwo 360° MAN Transport Solutions, w tym analizę tras, strategię ładowania, planowanie infrastruktury ładowania i optymalizację zapotrzebowania na energię.

Pierwszymi MAN eTrucks dla DB Schenker będą ciągniki siodłowe objętościowe, tzw. Ultra. Niska wysokość naczepy nad siodłem, wynosząca około 950 mm, umożliwia ciągnięcie naczep o wysokości wewnetrznej przestrzeni ładunkowej do 3 metrów. Dziesięć MAN eTrucks, które DB Schenker otrzyma w 2024 roku, to ultraciągniki. Pozostałe elektryczne ciężarówki, które mają zostać dostarczone w 2025 i 2026 roku, planowane są jako ultraciągniki i podwozia z wymiennymi nadwoziami.

Produkcja przyszłych eTrucks jest przygotowywana w MAN od 2021 roku w MAN eMobility Center, ponieważ podczas przyspieszania elektromobilności konwencjonalne ciężarówki z silnikiem Diesla i elektryczne ciężarówki będą zjeżdżać z jednej linii montażowej. W tym celu przepływy pracy i etapy procesu planistów, projektantów i ekspertów ds. rozruchu są mapowane z najwyższą dokładnością, a wszelkie niezbędne dostosowania są natychmiast podejmowane przez projektantów pojazdów.

Podstawowe komponenty eTrucks będą w przyszłości produkowane w Norymberdze. MAN wytwarza w tym zakładzie akumulatory wysokonapięciowe – na razie jeszcze w małych seriach, ale od początku 2025 roku akumulatory będą produkowane w dużych seriach. W tym celu w ciągu najbliższych pięciu lat podmiot zainwestuje około 100 milionów euro w przesiąknięty tradycją zakład produkcyjny silników spalinowych. Producent pojazdów użytkowych otrzymuje też wsparcie od rządu Bawarii, który w latach 2023-2027 zadeklarował wkład w wysokości około 30 milionów euro na finansowanie badań i technologii energetycznych.

 Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent