W miejscowości Gipuzkoa w Lazkao, zaledwie 10 km od głównej fabryki Irizar w Ormaiztegi, Grupa Irizar posiada nowy zakład produkcyjny o powierzchni 2200 m2 dla swojej w 100% elektrycznej ciężarówki.
Przy zdolności produkcyjnej około 60 ciężarówek rocznie nowy zakład rozpoczął działalność na początku 2023 roku i zastępuje powierzchnię produkcyjną, która do tej pory stanowiła część fabryki autobusów i autokarów Irizar w Ormaiztegi.
Po kilku udanych testach w wielu europejskich miastach ciężarówka Irizar tj. została oficjalnie zaprezentowana na targach Solutrans w Lyonie pod koniec 2021 roku. Obecna wersja posiada kilka ulepszeń technologicznych, takich jak akumulatory, elektryczny układ napędowy i inne opcje, m.in. sprawiające, że ietruck jest idealnym pojazdem do pracy w miastach w połączony i cichy sposób.
Przy tym tegoroczne targi Solutrans będą sceną, na której zostanie zaprezentowana nowa platforma ciężarówek Irizar, czyli o 20% lżejsza, o większym zasięgu i zauważalnych udoskonaleniach estetycznych.
Irizar czyli ciężarówka
Ciężarówka Irizar ie to zrównoważona ciężarówka o zerowej emisji, przygotowana przez Irizar Group w odpowiedzi na potrzeby wyrażane obecnie przez miasta i ośrodki miejskie, bez powodowania zanieczyszczenia atmosfery lub hałasu. To ciężarówka zaprojektowana z myślą o inteligentnych miastach przyszłości ze względu na doskonałą efektywność energetyczną i optymalne koszty eksploatacji. Powstała więc także z myślą o zwrotności i ładowności oraz ma awangardowe rozwiązania, pozycjonujące ją jako pojazd nadający się do wielu zastosowań przemysłowych w miastach i aglomeracjach. Ponieważ jest bezemisyjna i prawie nie emituje hałasu, jest bowiem idealnym autem do jazdy po miastach i w środowisku miejskim. Jej zużycie energii pozostaje o 75% niższe niż w przypadku konwencjonalnej ciężarówki, a niski poziom hałasu, zanieczyszczeń i emisji CO2 sprawiają, że to idealny pojazd do pracy w dzień i w nocy, nawet w niskoemisyjnych obszarach metropolitalnych.
Zastąpienie floty około 30 000 ciężkich pojazdów z silnikiem Diesla ciężarówkami typu Irizar mogłoby oznaczać roczną redukcję śladu węglowego o prawie milion ekwiwalentnych ton CO2 i ponad 9000 GWh oszczędności energii w hiszpańskich miastach.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Podobnie jak we wszystkich pojazdach Irizar, podczas projektowania kokpitu kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo, gdzie na pierwszy plan wysuwają się ergonomia i optymalizacja pola widzenia.
Niskopodłogowa kabina i prawe drzwi opracowano wyłącznie w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas manewrów w mieście. Pojedynczy stopień wejściowy o wysokości 370 mm, gwarantuje bezpieczne wejście dla kierowcy i załogi. Ta cecha sprawia, że jest to pojazd o najlepszym dostępie na rynku. Do tego kabina wewnątrz może pomieścić w sumie cztery osoby, z trzema składanymi siedzeniami dla załogi. Niskie położenie fotela kierowcy oraz szerokość przedniej i bocznej szyby zapewniają prowadzącemu niezrównaną bezpośrednią panoramiczną widoczność drogi, rowerzystów, pieszych i użytkowników, poprawiając interakcję z nimi i eliminując martwe pola. Oprócz zagwarantowania bezpośredniego zjazdu na pobocze i uniemożliwienia wjazdu na jezdnię, otwierane pneumatycznie szybko otwierające się drzwi po prawej stronie umożliwiają pracownikom bezpieczne i szybkie przedostanie się pomimo wszelkiego rodzaju przeszkód na ulicy. Ponadto drzwi są wyposażone w czujniki zapobiegające uwięzieniu, fotokomórkę i czułą krawędź na skrzydle, aby uniknąć wszelkiego rodzaju niezamierzonych incydentów podczas szybszego użytkowania.
Ciężarówkę Irizar zaopatrzono również w najnowszą technologię aktywnego bezpieczeństwa. Poza kontrolą stabilności, kamera i przedni czujnik radarowy mogą wykrywać zmiany pasa ruchu (LDWS). Do tego dochodzi system hamowania awaryjnego (AEBS), uruchamiający hamulec awaryjny, jeśli pojazd zbytnio zbliży się do poprzedzającego pojazdu, a kierowca nie zareaguje na czas. Funkcja pełzania zapewnia zaś kierowcy automatyczne wspomaganie ruszania/stawania, zarówno na płaskim terenie, jak i na stromych wzniesieniach. Oznacza to, że kierowca może skupić się na ruchu drogowym i unikać skomplikowanych manewrów za pomocą pedałów i dźwigni zmiany biegów. Samochód może jeszcze otrzymać lusterka wsteczne z kamerami, oznaczające optymalną i wyraźną widoczność, nawet w najgorszych warunkach, oraz systemy ostrzegania o przeszkodach, osobach lub pojazdach w martwych punktach lub w obszarach o ograniczonej widoczności. Kolejną godną uwagi cechą jest całkowita łączność pojazdu z bazą operacyjną, co oznacza lepsze planowanie tras i zachowań kierowców oraz zdalny dostęp do potencjalnych alertów w czasie rzeczywistym i do wszystkich potrzebnych informacji o działaniu systemów pojazdu.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent