Pod koniec kwietnia 2023 roku rodzina austriacka firma EMPL Fahrzeugwerk GmbH poinformowała, że dostarcza dla rodzimych sił zbrojnych specjalne pojazdy, a de facto specjalne przyczepowe zestawy ewakuacyjne. Zamówienie to obejmuje bowiem 24 średniej wielkości samochody ratownicze oparte na 3-osiowych terenowych podwoziach ciężarówek RMMV 42M 6×6 oraz 35 4-osiowych przyczep Quattro.

Auta mają z tyłu hydrauliczne podpory ratownicze oraz hydrauliczne urządzenie ratownicze o maksymalnym udźwigu 8 t. Z tyłu znajduje się również obrotowy hydrauliczny żuraw załadunkowy z rozkładanymi ramionami – typ Palfinger PK 41002 EH-C o zasięgu 11,6 m wraz z wciągarką o maksymalnej sile uciągu 2,5 t. Żuraw ten można również ustawić do przodu, aby zwiększyć udźwig. Do żurawia należy belka podnosząca – 5 t – z hydraulicznie przesuwanym środkiem ciężkości. Tylne podpory ratownicze są zintegrowane z podporą żurawia (podpora 6-krotna).
W środku zabudowy umieszczono przelotową skrzynię, zamykaną u dołu odchylaną obrotowo do dołu klapą, od góry zaś przykrywaną brezentem, spoczywającym na metalowym stelażu. Co więcej, odchylane dolne pokrywy po odchyleniu ułatwiają wejście do tej skrzyni, gdyż po prawej stronie mają zamocowane po trzy stopnie wejściowe. Poza tym taka konstrukcja tej skrzyni – skrytki -z odkrywanym dachem – powoduje, że ładunki da się w niej umieszczać i z niej zabierać za pomocą żurawia. Masa tych ładunków może dochodzić do aż 2000 kg. Oprócz tego część ładunkowa obejmuje zamocowane za tą skrzynią zamykane pionowe schowki – górny i dolny – dolny zamykany obrotowymi, dwuskrzydłowymi, pionowy drzwiami. Za kabiną kierowcy zamocowano z kolei 2 wciągarki holownicze, każda o sile uciągu 120 kN, wraz z rolkami 360° z wyprowadzeniem liny do tyłu. Za pomocą tych wciągarek można na przykład wciągać opancerzone pojazdy na przyczepę Quattro. Do tego po zmroku czy w warunkach pogorszonej widzialności wykonywanie zadań ułatwiają silne reflektory, po dwa z każdej strony praz dwa z tyłu. Ponadto środek ciężkości nadwozia został zoptymalizowany pod kątem późniejszego montażu opancerzonej kabiny kierowcy zamiast standardowej nieopancerzonej.
Zestaw uzupełnia tzw. teleskopowa – teleskopowo rozsuwana – przedłużana – odcinek między osiami przednią i tylnymi, niskopodłogowa 4-osiowa przyczepa z przednią obrotnicą i osiami w układzie 1+3 (de facto z tyłu osie w układzie 1+1+1). Przyczepa ta może być podczepiona w niskiej wersji za pomocą obniżonego zaczepu NATO do przyczep o masie do 48000 kg. Stałe połączenia kablowe znajdują się z przodu przyczepy. Wysokość pokładu ładunkowego przyczepy da się obniżyć dzięki zawieszeniu pneumatycznemu wszystkich osi. Na osiach tych założono bliźniacze ogumienie o obniżonej średnicy, by dodatkowo zredukować wysokość pokładu ładunkowego. Przyczepa ta umożliwia zabranie ładunków o masie ponad 20000 kg, w tym wozów kołowych i gąsienicowych. Mając również na uwadze różną wysokość tych wozów, w pokładzie ładunkowym zrobiono specjalne zagłębienia, pomocne w trakcie przewozu sprzętu wyższego. Natomiast w sytuacji przerzutu sprzętu niższego bądź przykładowo kontenerów w zagłębienia te wkłada się specjalne wkładki, umożliwiające uzyskanie płaskiej powierzchni ładunkowej.
Oryginalny pojazd testowy został zaprojektowany w kamuflażu, w przeciwieństwie do serii dla jednostek lądowych armii austriackiej – ÖBH (Österreichisches Bundesheer).

Zestaw ten stanowi multifunkcyjne narzędzie wsparcia logistyczno-ewakuacyjnego, ponieważ umożliwia samodzielne:

  • dokonywanie prostych napraw w warunkach polowych;
  • wykonywanie operacji logistycznych – przeładunkowych dzięki żurawiowi i relatywnie znacznym udźwigu. Żuraw ten umożliwia mianowicie bezproblemowe operowanie kilkutonowymi kontenerami bądź nadwoziami wymiennymi. W graniach swoich możliwości technicznych pozwala także na operowanie innymi ładunkami na paletach lub bez nich – żuraw ten może przykładowo służyć do wymiany silników czołgowych;
  • holowanie zepsutego sprzętu, bez uszkodzonego układu jezdnego;
  • transportowanie na przyczepie szerokiej gamy sprzętu i innych ładunków, w tym pojazdów z uszkodzonym układem jezdnym, załadowanych za pomocą żurawia.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent