MAN i stowarzyszenie branżowe BGL wzywają do szybszej rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Dostrajanie seryjne MAN eTruck podczas testów na gorącym lądzie w Hiszpanii. MAN szkoli 1200 pracowników sprzedaży w celu wprowadzenia tego produktu na rynek pod koniec października.
Po udanej elektryfikacji aut dostawczych i autobusów miejskich pod koniec października MAN Truck&Bus rozpoczyna sprzedaż nowego ciężkiego pojazdu MAN eTruck. Według planów firmy do 2030 roku powinno to już stanowić około 50 procent rejestracji nowych pojazdów MAN w UE. Aby jednak transformacja w zakresie ekologicznego napędu w branży transportowej powiodła się, MAN i Niemieckie Zrzeszenie Transportu i Logistyki Towarowej (BGL – Bundesverband Güterverkehr und Logistik) wspólnie wzywają do przyspieszonej rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania.
Nowy eTruck będzie dostępny dla klientów na pierwszych rynkach europejskich od końca października. Jednak to, czy i kiedy przejdą oni z napędu diesla na elektryczny, zależy od istnienia niezbędnych warunków ramowych – przede wszystkim ogólnokrajowej infrastruktury ładowania. MAN i Niemieckie Stowarzyszenie Transportu Towarowego i Logistyki wzywają więc do politycznego wsparcia w tym zakresie. Dr Frederik Zohm, członek zarządu ds. badań i rozwoju w MAN Truck&Bus SE, wskazał „Około 96 procent emisji gazów cieplarnianych z naszych obecnych pojazdów z silnikiem Diesla można przypisać fazie użytkowania. Dlatego właśnie napędy akumulatorowo-elektryczne do pojazdów użytkowych są decydującym kluczem do osiągnięcia celów w zakresie redukcji emisji CO2. Jednak dla naszych klientów, którzy przejdą z oleju napędowego na akumulatory – elektryczne ciężarówki, podstawowym warunkiem jest ogólnokrajowa infrastruktura ładowania, a tutaj pilnie do 2030 roku potrzebujemy znacznie przyspieszonej ekspansji do co najmniej 4000 megawatowych punktów ładowania w Niemczech i 50 000 punktów ładowania o dużej mocy i megawatowych w Europie. Nasza e-ciężarówka wkrótce trafi do sprzedaży. Teraz pilnie potrzebujemy wsparcia decydentów i zaangażowania branży energetycznej, aby wspólnie zapewnić sukces w zakresie usprawnienia ruchu w drogowym transporcie towarowym”. Rzecznik zarządu BGL, prof. dr Dirk Engelhardt, dodał zaś „Cele klimatyczne w drogowym transporcie towarowym można osiągnąć tylko wtedy, gdy zapewnione zostaną odpowiednie warunki ramowe i ekonomika eksploatacji. Oprócz dostępności pojazdów z alternatywnymi układami napędowymi obejmują one powszechną dostępność ładowania, a przede wszystkim infrastrukturę sieci elektroenergetycznej oraz planowanie i bezpieczeństwo inwestycji w zakresie finansowania programów przejścia na elektromobilność”.
Test wytrzymałościowy w lodzie i upale
Aby mieć pewność, że MAN eTruck w niczym nie ustępuje dzisiejszym ciężarówkom z silnikiem Diesla pod względem wydajności, niezawodności i wydajności, przeszedł on już obszerne testy trwałości, obciążenia i bezpieczeństwa na drodze celem stwierdzenia do gotowości do produkcji seryjnej. Obejmuje to też wiele setek tysięcy kilometrów testów drogowych, w tym podczas mroźnej szwedzkiej zimy, gdzie temperatura wynosiła minus 40 stopni, a ostatnio podczas ekstremalnych letnich upałów w południowej Hiszpanii, gdzie temperatura przekraczała 40 stopni. Takie warunki stawiają ekstremalne wymogi w zakresie zarządzania temperaturą akumulatorów, zarządzania ładowaniem, ale także komponentów układu napędowego. W Hiszpanii 40 ekspertów ds. rozwoju spędziło dziesięć tygodni na testowaniu nowego eTruck – ponad 10 000 kilometrów, w dzień i w nocy, w czasami ekstremalnej topografii z licznymi wzniesieniami i spadkami, aby sprostać rygorystycznym, a jednocześnie bardzo różnym wymaganiom w zależności od zadania przewozowego.
Szkolenie zespołu sprzedażowego
Aby móc zapewnić klientom fachowe porady dotyczące zakupu elektrycznego samochodu i odpowiedzieć na wszystkie związane z tym pytania dotyczące infrastruktury ładowania, przydatności do użytku i odpowiedniej konfiguracji pojazdu, MAN przygotowuje obecnie w Europie swoich 1200 pracowników sprzedaży na nadchodzące wprowadzenie na rynek nowego eTrucka. Dzięki przygotowaniu do przyszłego standardu ładowania megawatowego ciężarówka ta osiąga dzienny zasięg od 600 do 800 kilometrów, odpowiedni do transportu na duże odległości, a tym samym z łatwością radzi sobie również z większością innych typowych zadań transportowych współczesnych ciężarówek – takich jak niski poziom hałasu i bezemisyjne wywóz śmieci na terenie miasta czy odbiór mleka od rolników ekologicznych elektryczną cysterną na żywność.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent