W naszym kraju liczba dużych, wielohektarowych gospodarstw rolnych staje rośnie. Chociaż nie ma już powrotu do sławetnych PGR-ów, w lecz w pewnym zakresie pozwalają one na znaczną poprawę ekonomizacji gospodarowania, w tym energii wydatkowanej na wykonaną pracę, co ma też istotny wymiar ekologiczny.

Jednym z narzędzi służących do wzrostu efektywności eksploatacji okazuje się zatem wprowadzenie do użytku specjalnych, wielofunkcyjnych ciężarówek, zarówno jako dedykowanych podwozi, jak i ciągników siodłowych. Niegdyś u nas taką rolę pełnił legendarny Star 244RS. Relatywnie wysoko w tej kategorii oceniano także pochodzące z byłej NRD IFY W50 4×4 z pojedynczym, balonowym ogumieniem. Obecnie jedne z najciekawszych takich aut proponują niemiecki Paul Nutzfahrzeuge oraz czeska Tatra. W przypadku tej ostatniej jej wyroby znajdują licznych nabywców nie tylko na rynku rodzimym, ale i na rynkach eksportowych, takich jak niemiecki czy szczególnie holenderski.

Najnowsze takie opracowanie stanowi 2-osiowy ciągnik siodłowy, zaopatrzony oczywiście w unikatowe i sprawdzone podwozie koncepcji Tatra z centralną rurą nośną i niezależnie zawieszonymi półosiami. Ma on napęd na wszystkie koła oraz jest przy tym przystosowany do poruszania się zarówno po terenach rolniczych, jak i po zwykłych drogach. Załoga ma do dyspozycji długą kabinę sypialną z łóżkiem, pod którym znajduje się schowek. Wyposażenie tej kabiny obejmuje również zależne ogrzewanie wodne oraz niezależny system ogrzewania i klimatyzacji Airtonic. Napęd pochodzi od silnika Paccar MX-11 o mocy 330 kW, który współpracuje z automatyczną skrzynią biegów Allison 4500PR z zwalniaczem. Przy czym oa osi tylnej założono ogumienie bliźniacze.

Maksymalna masa samochodu to 20 ton, maksymalne obciążenie każdej osi może sięgać 10 ton, maksymalna masa zestawu może dochodzić do 44 tony.

Tak skompletowany ciągnik, połączony z odpowiednimi naczepami 2- bądź 3-osiowymi, może służyć:

  • w rolnictwie i obsłudze sektora rolnego – do odbioru plonów na polu bezpośrednio z kombajnu (ziarna zbóż, ziemniaki, kukurydza), przewóz płodów z pól od magazynów, wykonywanie operacji w ruchu międzymagazynowym, przewóz nawozów, itd.. Oprócz wywrotek mogą być stosowane naczepy silosy;
  • w drogownictwie – obsługa prac drogowych z 3-osiowymi naczepami wywrotkami
  • w budownictwie – obsługa budów za pomocą naczep wywrotek, silosów czy niskopodwoziowych.

Poza tym auto nadaje się do wdrożenia w leśnictwie.

Zakres potencjalnych aplikacji należy w takim razie do dosyć znacznych. Taki ciągnik to bowiem wdrożeniowo wielofunkcyjna maszyna, bardzo elastyczna. Z tego punktu widzenia da się ja wykorzystywać przez cały rok, jedynie poprzez zmianę naczepy i kierunków wykonywanych kursów zmieniając jej dane zastosowanie. Taki sprzęt łatwiej więc może zarobić na siebie..

 

     Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent