Wodór paliwem przyszłości

Wodór, w ostatnim czasie jest jednym z najczęściej wskazywanych źródeł energii, które mogą być  istotnym elementem budowy gospodarki zeroemisyjnej. Znajduje on swoje zastosowanie w transporcie, przemyśle i generowaniu energii. W Europie nieustannie rośnie zainteresowanie rozwiązaniami bezemisyjnymi opartymi na technologii wodorowej, także w branży producentów autobusowych. Solaris zajmuje w tym segmencie czołową pozycję. Producent ma w swoim portfolio blisko 600 zamówionych lub dostarczonych autobusów wodorowych. Już 140 z nich obsługuje przewozy w kilkunastu miastach Europy.

Równolegle do rozwoju rozwiązań bateryjnych, firma realizuje kolejne inwestycje związane z napędami wodorowymi. Jedną z najnowszych inwestycji Solarisa w zaplecze wodorowe jest budowa Hali Wodorowej, linii produkcyjnej dedykowanej wyłącznie napędom wodorowym. Hala opowierzchni 5500m2 powstaje przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń.

Solaris Urbino 18 hydrogen

Drugi pojazd wystawiany na Targach Busworld 2023 jest Urbino 18 hydrogen, autobus napędzany najnowocześniejszą technologią wodorową. Miał on swoją światową premierę w 2022 roku i od tego czasu zdążył już zyskać grono nabywców w Niemczech i we Włoszech.

Na jednym tankowaniu ten wysoce zaawansowany technologicznie autobus oferuje zasięg 600 kilometrów, przy zachowaniu wszystkich zalet napędu elektrycznego. Jego zasadniczą składową stanowią zaawansowane wodorowe ogniwo paliwowe, działające jako kompaktowa elektrownia wodorowa. W ogniwie paliwowym wodór jest przekształcany w energię elektryczną, zasilającą układ napędowy pojazdu. Dzięki technologii wodorowej i najnowszej generacji lekkich zbiorników wodoru, autobus wyjątkowo dobrze nadaje się na dalekie trasy. Tankowanie zbiorników wodoru do pełna zajmuje około 20 minut.

Niezwykle efektowny design nadwozia Urbino 18 hydrogen i jego komfortowe wnętrze, w połączeniu z przyjaznym dla środowiska układem napędowym, gwarantują wyjątkowe wrażenia z jaady zarówno dla kierowców, jak i pasażerów.

Solaris Urbino 18 hydrogen – dane techniczne model prezentowany na BUSWORLD 2023

Wymiary

Dł. 18 000 mm, szer. 2 550 mm, wys. 3 400 mm

Zwis przedni

2 700 mm

Rozstaw osi

5 900 mm (1 do 2)

6 000 m (2 do 3)

Zwis tylni

3 400 mm

DMC

29 000 kg

Układ drzwi

2-2-2-2

Napęd elektryczny

Modułowy

Silnik

Silnik centralny, 240 kW

Wodorowe ogniwo paliwowe

100 kW

Zbiorniki wodoru

1560 l (5 x 312 l)

Baterie

Solaris High Energy, ponad 60 kWh

Pojemność pasażerska

Do 140 osób

Maksymalna liczba miejsc siedzących

44+1

Maksymalna liczba miejsc

siedzących dostępnych z

niskiej podłogi

14

Klimatyzacja

CO2 z funkcją grania pompą ciepła, przestrzeń pasażerska, kabina kierowcy

GSR2

Rozporządzenie GSR2 (General Vehicle Safety Regulation, 2019/2144) wprowadza nowe środki bezpieczeństwa, które pomogą jeszcze lepiej chronić pasażerów, kierowców, pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy wchodzą w życie dla wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów od 7 lipca 2024 roku. Solaris już od dłuższego czasu przygotowuje się do tych zmian, wybierając najlepsze możliwe rozwiązania i komponenty. Intensywne prace Biura Technicznego skupiają się na efektywnym wdrożeniu wszystkich niezbędnych systemów bezpieczeństwa, wśród których warto wymienić m.in. systemy monitorowania martwego pola, wykrywanie ograniczenia prędkości, układy wykrywające zmęczenie kierowcy czy sygnalizujące niskie ciśnienie w oponach pojazdu.

Cyberbezpieczeństwo

Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie europejskiego rynku na inteligentne, efektywne i bezpieczne rozwiązania komunikacji miejskiej dla przewoźników i operatorów, Solaris prowadzi zaawansowane prace w zakresie ulepszania cyberbezpieczeństwa swoich produktów. System cyberbezpieczeństwa pojazdu – software, hardware, protokoły i procedury – będzie wdrażany na każdym etapie jego tworzenia, począwszy od projektowania, poprzez wykonawstwo, użytkowanie aż po serwisowanie. Całą łączność z pojazdem zabezpieczy nowa architektura zarządzania danymi. Nowe systemy wymiany danych autobusu posłużą do przygotowania platformy bezpieczeństwa i łączności dla kolejnych modeli, ułatwią produkcję i obsługę floty.

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent