Na tegorocznych, odbywających się w Brukseli targach autobusowych BusWorld, Solaris pokazał jeden premierowy wyrób, uzupełniony o ubiegłoroczną nowość, Bolechowska spółka mocno także stawia na dalszy rozwój tzw. usług powiązanych – skojarzonych.

Solaris Urbino 18 electric

Tegoroczna premiera Urbino 18 electric o udoskonalonej konstrukcji to kolejny krok firmy w obszarze rozwoju technologii autobusów elektrycznych. To pojazd bezemisyjny, niezwykle cichy, zapewniający bezpieczeństwo i komfort zarówno pasażerom, jak i kierowcom, oferując przy tym znaczny zasięg i możliwości eksploatacyjne. W rezultacie Urbino 18 electric reprezentuje wysoką jakość transportu publicznego i przyszłość nowoczesnych metropolii.

Zbudowany w oparciu o nową architekturę układu napędowego i najnowszą technologię bateryjną gwarantuje przewoźnikom całodzienną operacyjność i dużą wydajność. Egzemplarz targowy wyposażono w silnik asynchroniczny o mocy 240 kW oraz w nowej generacji baterie Solaris High Energy, charakteryzujące się wysoką gęstością energii, co przekłada się na wysoki zasięg operacyjny przy zachowaniu niskiej masy. Producent oferuje przewoźnikom różne opcje konfiguracji pojemności baterii, z których wszystkie zlokalizowane są na dachu pojazdu. Wykorzystanie maksymalnej liczby baterii, o łącznej pojemności ponad 800 kWh, pozwala na uzyskanie nieprzeciętnych zasięgów, w sprzyjających warunkach oferując aż do 600 km bezemisyjnej jazdy.

Podobnie jak w przypadku innych przegubowych platform pod napędy bezemisyjne producenta, Urbino 18 electric oferuje kilka możliwości w sferze sposobu ładowania. Rozwiązaniem bazowym, zastosowanym w modelu targowym, jest gniazdo plug-in, zamontowane nad pierwszą osią po prawej stronie pojazdu. Inne dostępne opcje obejmują ładowanie poprzez pantograf lub tzw. pantograf odwrócony montowany na stacji ładującej.

Autobus wyróżnia też nowa konstrukcja, zaplanowana bez tradycyjnej wieży silnika. W zamian zastosowano rozproszony układ napędowy z komponentami umieszczonymi na dachu i w tylnej części pojazdu. Rozwiązanie to maksymalizuje przestrzeń pasażerską, ułatwia serwisowanie i zapewnia dużą elastyczność konfiguracji, pozwalając na wszechstronne wykorzystanie powierzchni dachu. Maksymalna liczba pasażerów, którzy jednocześnie mogą wejść na pokład, wynosi do 145 osób przy dopuszczalnej masie pojazdu na poziomie 29000 kg

Ponadto Urbino 18 electric spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, w tym również nowe wymogi GSR2 oraz cyberbezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać nowo rejestrowane pojazdy od lipca 2024 roku.

Budowa autobusu 18m z napędem rozproszonym i bateriami na dachu powstała przy wsparciu i w ramach projektu „Solaris Cybersecure Connectivity” nr umowy POIR.01.01.01-00-0298/22-00, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Solaris Urbino 18 electric – dane techniczne

model prezentowany podczas BUSWORLD 2023 Wymiary

Dł. 18 000 mm, szer. 2 550 mm, wys. 3 300 mm

Zwis przedni

2 700 mm

Zwis tylni

3 400 mm

Rozstaw osi

5 900 mm (1 do 2) 6 000 m (2 do 3)

Silnik

Silnik centralny, 240 kW

Ładowanie

Plug-in

Baterie

Solaris High Energy, ponad 800 kWh

Napęd elektryczny

Technologia SiC

Klimatyzacja

Przestrzeń pasażerska, kabina kierowcy

Liczba siedzeń

48+1

Liczba siedzeń dostępnych z niskiej podłogi

20

Układ drzwi

2-2-2-2

Dopuszczalna masa całkowita

29 000 kg / 30 000 kg w zależności od regulacji

Pojemność pasażerska

do 145

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent