Ciężarówka klasy tonażowej ciężkiej QUANTRON QHM FCEV AERO zasilana wodorem elektrycznym ze specjalnie opracowaną stylistyką zewnętrzną kabiny kierowcy i komponentami aerodynamicznymi dla jeszcze większej wydajności i zasięgu w transporcie dalekobieżnym. Model ten uzyskuje realny zasięg do 700 km bez ograniczania ładowności i przy użyciu standardowej naczepy. W wariancie skandynawskim na platformie możliwe są nawet zasięgi do 1500 km
Kolejnym punktem kulminacyjnym była prezentacja planów budowy ogólnokrajowej sieci stacji tankowania wodoru i infrastruktury ładowania w ramach założonej przez QUANTRON otwartej sieci partnerskiej Clean Transportation Alliance. Podpisanie umowy o utworzeniu joint venture z Goldstone Technologies Ltd. – partner ma opracować platformę cyfrową, która umożliwi Quantron-as-a-Service (QaaS). Zapowiedź światowej premiery ciężarówki QUANTRON US Class 8 na ogniwa paliwowe jako ciągnika siodłowego na targach ACT Expo w Kalifornii 2 maja 2023 roku.

Dr Florian Herrmann, szef Kancelarii Stanu Bawarii i minister stanu ds. federalnych i mediów, powiedział: „QUANTRON to bawarska gwiazda, która wprowadza na drogi zrównoważoną i innowacyjną mobilność, elektryczną lub wodorową. Jesteśmy dumni z tego wzorowego, pionierskiego ducha, dostarczającego rozwiązania dla transformacji ekologicznej i gospodarczej. Technologia ogniw paliwowych jest ważnym elementem na drodze do neutralnej pod względem emisji CO2 przyszłości Bawarii. Bawaria inwestuje ponad 700 mln EUR w technologie wodorowe, które odegrają kluczową rolę na drodze do neutralności klimatycznej do 2040 roku, głównie w sektorze transportu”. Przy tej okazji QUANTRON mógł ogłosić, że amerykański bank inwestycyjny będzie towarzyszył rundzie finansowania B, w której do zebrania ma być 100-200 mln EUR.
Światowa premiera wodorowo-elektrycznego QUANTRON QHM FCEV AERO
Oparty na najnowszym MAN-ie TGX wodorowy model QUANTRON QHM FCEV AERO otrzymał specjalnie opracowany system zarządzania Q-ENERGY. Wyróżnia się też około 20% optymalizacją aerodynamiczną nadwozia, zapewniającą maksymalną wydajność i poprawiającą zasięg o 10%. Elementy te, dla uzyskania maksymalnej wydajność, zostały opracowane w ścisłej współpracy między zespołami projektowymi i badawczo-rozwojowymi QUANTRON pod hasłem „forma podąża za funkcją”. Ogniwo paliwowe 2 x 120 KW dostarcza firma Ballard Power – inwestor QUANTRON. Poza tym ta ciężarówka do ciężkiego transportu dalekobieżnego ma zbiornik mieszczący około 54 kg wodoru, dzięki czemu osiąga zasięg około 700 km. Jej kolejna cecha szczególna: przy rozstawie osi 3900 mm zbiornik wodoru jest całkowicie zintegrowany z konstrukcją ramy – zgodnie z wymogami prawnymi i bez kompromisów w zakresie wymiarów i użyteczności. Dzięki temu standardowe naczepy mogą być używane bez ograniczeń. QUANTRON jako jedyny oferuje więc obecnie ciągnik siodłowy z technologią ogniw paliwowych bez ograniczeń użytkowych (tzw. „plecak”). QHM FCEV jest również dostępny w wersji o zwiększonym zasięgu do użytku w Norwegii z zasięgiem do 1500 km i pojemnością zbiornika do 116 kg.
Światowa premiera pierwszego amerykańskiego samochodu ciężarowego QUANTRON klasy 8 na rynek amerykański
Prototyp pierwszej zasilanej wodorem ciężarówki QUANTRON US Class 8 – analogicznie do QHM FCEV z najlepszą w swojej klasie pojemność zbiornika do 100 kg.
Ponadto jednym z celów jest konsekwentna rozbudowa sieci partnerskiej Clean Transportation Alliance. Ta unikatowa sieć partnerów stanie się usługą Quantron-as-a-Servicee (QaaS). QaaS to usługa 360°, obejmująca wszystkie aspekty łańcucha wartości mobilności. Oprócz bezemisyjnych pojazdów i technologii (QUANTRON INSIDE) zawiera rozwiązania cyfrowe i fizyczne, takie jak ubezpieczenia, zarządzanie flotą, obsługa posprzedażna i pomoc drogowa (QUANTRON CUSTOMER SOLUTIONS) oraz odpowiednią infrastrukturę energetyczną (QUANTRON ENERGY & POWER STATIONS). .
Poza tym niedawno Norwegian Hydrogen AS i Westgass Hydrogen AS, dwaj producenci i dostawcy ekologicznego wodoru i stacji tankowania wodoru w Skandynawii, dołączyli do Clean Transportation Alliance. Michael Perschke, dyrektor generalny Quantron AG, mówi: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasz sojusz na rzecz czystego transportu stale się rozwija, a wraz z nim oferta Quantron-as-a-Service. Rozmowy potwierdzają naszą wiodącą pozycję technologiczną w samochodach ciężarowych z technologią ogniw paliwowych pod względem osiągów, ładowności i zasięgu, a przede wszystkim przydatności do codziennej eksploatacji ze standardowymi naczepami. Ponadto teraz wraz z różnymi partnerami oferujemy bezpieczne dostawy zielonego wodoru. Pozwala to logistykom i firmom transportowym na przejście technologii na rozwiązanie długodystansowe bez emisji CO2 bez ograniczania planowania pojazdów i tras.
Prezentacja pierwszego etapu rozwoju platformy cyfrowej, która w przyszłości będzie stanowić trzon Quantron-as-a-Service
QUANTRON podpisał umowę z Goldstone Technologies Ltd. na rozszerzenie cyfrowej oferty QaaS. (GTL) w celu utworzenia spółki joint venture. Wspólnie zostanie opracowana platforma cyfrowa, za pomocą której procesy transakcyjne mogą być koordynowane w tle. Klienci QaaS mogą używać platformy do kontrolowania swojej floty z maksymalną przejrzystością, całkowicie niezależnie od producenta. Spółka joint venture zostanie utworzona z oddziałami w Augsburgu i Hyderabadzie w Indiach. Kolejny oddział w USA pojawi się w 2023 roku.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent