Einride zamierza zasilać sieci logistyczne na całym świecie za pośrednictwem swojego ekosystemu mobilności towarowej. Najnowsze dodatki sprzętowe obejmują nowy autonomiczny pojazd, zdalne operacje i całkowicie nowe stacje Einride – centrum ładowania masowego, które zostanie wprowadzone na wielu rynkach, począwszy od Los Angeles w 2023 roku. Pod względem operacyjnym Einride ma być pierwszym na świecie, który będzie działać autonomicznie ponad granicami krajów, przygotowując się do ekspansji na swój najnowszy rynek: Norwegię.

Einride, zajmujące się technologią mobilności ładunków, ogłosiło najnowszą ofertę produktów i możliwości swojego ekosystemu „żeglugi” — w tym stacje Einride, nowy pojazd autonomiczny i rozszerzony przypadek użycia Einride Saga. Powyższe podkreśla plany ekspansji na nowe rynki i rozwijającą się działalność. Robert Falck, założyciel i dyrektor generalny Einride, wskazał „Możemy odblokować prawdziwie zrównoważoną, elastyczną przyszłość, gdy odejdziemy od myślenia o transporcie jako odizolowanym sektorze od A do B. Ponowne wyobrażenie sobie żeglugi oznacza myślenie o całym ekosystemie, co było ideą Einride od pierwszego dnia. Dzisiaj mogliśmy nie tylko podzielić się naszym rozwojem i ciągłymi innowacjami, które są wdrażane, ale także wyraźnie pokazać, w jaki sposób inni spedytorzy mogą wykorzystać te same spostrzeżenia i zastosować nasz ekosystem w swoich łańcuchach dostaw – już dziś”.

Ekspansja rozwiązań w zakresie mobilności ładunków

Linia produktów Einride typu „pojemność jako usługa” – „capacity-as-a-service” została zaktualizowana wraz z wprowadzeniem nowego rozwiązania do ładowania – stacji Einride. Służąc jako podstawa sieci mobilności towarowej, stacje Einride umożliwiają łatwe i niezawodne ładowanie elektrycznych ciężarówek i są umieszczone w strategicznych lokalizacjach na drogach, dostępnych dla flot. Wybrane stacje Einride będą też obejmować centrum operacyjne i ładowania akumulatorów, aby zapewnić niezawodne działanie floty, oraz strefy relaksu w części wypoczynkowej dla kierowców.

Pierwsze stajcie Einride zostały otwarte w całej Szwecji, a pierwsza w USA ma powstać w pobliżu portu w Los Angeles, a jej budowa ma się zacząć w 2023 roku, aby rozpocząć obsługę flot w tym samym roku. Ta stacja będzie kluczowym elementem umożliwiającym wdrażanie flot klientów Einride Trucks oraz będzie dostępna zarówno dla przyszłych wdrożeń Einride, jak i flot innych niż Einride, biorąc pod uwagę jej zdolność do obsługi do 200 pojazdów.

Ujawniono również najnowszy model autonomicznych pojazdów Einride – Gen 2 Rigid Large. W oparciu o kluczowe potrzeby klientów, pojazd ma teraz większą ładownię, zaktualizowaną optykę z czujnikami, zaktualizowaną maksymalną prędkość i możliwości noktowizyjne, co ostatecznie pozwala na dodatkowe przypadki użycia. Pojazd ma być wdrażany u klientów od 2023 roku. Poza tym zmodernizowano interfejs do zdalnej obsługi autonomicznych pojazdów Einride, Remote Interface ma większą liczbę regulowanych ustawień i konfiguracji monitora, co przekłada się na lepszy komfort zdalnego operatora, oraz nową płaską konstrukcją, dla łatwiejszej produkcji, skalowalności i konfiguracji na miejscu.

Einride Saga, aby odblokować nowe przypadki użycia

Einride Saga, inteligentna platforma mobilności towarowej, zostanie teraz udostępniona szerszej społeczności nadawców i przewoźników, wykraczając poza obecnych klientów, którzy wysyłają swoje ładunki za pomocą usług przepustowości Einride. Kierując się możliwościami eksploracji, użytkownicy będą mogli generować i wyświetlać operacyjne wskaźniki KPI, rejestrować i śledzić postępy w osiąganiu celów w zakresie emisji oraz uzyskiwać przydatne wglądy operacyjne dla wszystkich punktów kontaktu z transportem, korzystając z danych z całego ekosystemu transportowego. Linnéa Kornehed Falck, dyrektor ds. marketingu, zastępca dyrektora generalnego i założyciel Einride, powiedziała „Jako lider branży w zakresie operacji flot elektrycznych, mamy wyjątkową przewagę polegającą na wykorzystaniu naszego doświadczenia, aby rozwiązania elektryczne były bardziej dostępne. W tej chwili przejście na energię elektryczną jest niezbędne i musi być łatwe oraz wydajne, co jest dostępne już dziś w Einride Saga, gdyż umożliwia większą odporność naszego większego ekosystemu sieci”.

Przekraczanie granic dzięki operacjom autonomicznym i elektrycznym

Projekt MODI o wartości 28 milionów EUR, współfinansowany przez Unię Europejską i koordynowany przez ITS Norway, ma na celu wsparcie wdrażania autonomicznego transportu ciężkich ładunków w szerokiej gamie zastosowań rynkowych poprzez zajęcie się standaryzacją, harmonizacją przepisów, wymaganiami użytkowników oraz infrastrukturą fizyczną i cyfrową. Einride będzie pełnić rolę wiodącego, autonomicznego partnera na czas trwania 42-miesięcznego projektu. Centralną jego częścią jest norweski przypadek użycia, w którym autonomiczny pojazd Einride po raz pierwszy przekroczy granice kraju, kiedy zademonstruje swoje działanie na wybranym odcinku autostrady E6 między Göteborgiem w Szwecji a Oslo w Norwegii.

Ogłoszenie projektu MODI stanowi uzupełnienie większej norweskiej ekspansji Einride, z klientem PostNord, który ma wdrożyć flotę elektryczną w 2023 roku. Flota, która będzie jak dotąd największą elektryczną towarową flotą ciężką w Norwegii, będzie obsługiwała trasy w regionie Oslo. Przeprowadzka Einride do Norwegii to następstwo niedawnej ekspansji na rynek europejski w Niemczech.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent