W pełni elektryczny autobus nowej generacji Procity+ 12 M Electric został wystawiony po raz pierwszy na targach Busworld Europe 2023, które rozpoczęły się w sobotę 7 października w Brukseli, stolicy Belgii.
Premierowy model BMC PROCITY, to produkt opracowany w ramach wspólnego projektu przez BMC, jednego z wiodących tureckich producentów pojazdów użytkowych i wojskowych, oraz kncern ASELSAN, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli tureckiego sektora zbrojeniowego. Pojazd ten, prezentowany przez markę, która wyprodukowała pierwszy w Turcji w pełni niskopodłogowy autobus miejski na gaz ziemny, wyróżnia się wysokim komfortem i funkcjami technologicznymi, jakie zapewnia w autobusach miejskich. Do tego cechują go zeroemisykność – przyjazność dla środowiska przed zanieczyszczeniem powietrza, najważniejszym problem dużych miast, oraz ograniczone hałaśliwość i wibracyjność W rezultacie pojazd ten podnosi komfort życia mieszkańców.
PROCITY +12M EV może sam naładować się za pomocą systemu szybkiego ładowania w oparciu o pantograf zamontowany na dachu. Odbywa sie to w krótkiej przerwie, wynoszącej 8 – 12 minut, bez konieczności wykonywania jakiejkolwiek czynności ze strony kierowcy. Ponadto PROCITY +12M EV, dzięki opracowanemu przez ASELSAN akumulatorowi LTO o pojemności 111,6 kWh, może przejechać 80 km. W rezultacie połączenie koncepcji praktycznego i szybkiego doładowania na trasie i pokładowych akumulatorów trakcyjnych o zoptymalizowanej pojemności i tym samym masie i koszcie, może zapewnić nieprzerwaną pracę aż do 24 godzin z krótkimi przerwami w transporcie miejskim. Tym samym PROCITY + 12M EV z jednej strony gwarantuje operatorom redukcję wydatków na tabor z tytułu jego elektryfikacji, z drugiej zapewnia pasażerom wygodny i przyjazny dla środowiska transport dzięki zaawansowanej technologii, elektrycznemu systemowi trakcji i zerowej emisji dwutlenku węgla, z trzeciej zaś przyczynia się do dekarbonizacji miast oraz poprawy komfortu mieszkania w nich.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent