W ramach międzynarodowej wystawy Comtrans 2023 firma KAMAZ zaprezentowała nowość w segmencie przewozów pasażerskich – autobus klasy średniej – midibus KAMAZ-4290.
Zajmując wiodącą pozycję na rynku autobusów dużych pojemności, w tym elektrycznych, podmiot celuje w nowe segmenty i oferuje rosyjskim konsumentom autobus klasy średniej KAMAZ-4290. Inżynierowie firmy pracowali nad jego przygotowaniem przez kilka lat, studiując najlepsze praktyki, mając nadzieję, że nowy produkt powinien przewyższać rynkowe odpowiedniki właściwościami konsumenckimi. KAMAZ-4290 powstał na własnej platformie i nie jest skróconą wersją autobusu klasy maxi. Takie podejście pozytywnie wpłynęło na wygląd pojazdu i umożliwiło dobranie optymalnej bazy modułowej dla modelu o długości 9 m i masie całkowitej 13 ton.
Autobus klasy średniej został opracowany z uwzględnieniem współczesnych wymagań dotyczących komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Wyróżnia go ciekawa stylistyka, dynamiczna i wręcz agresywna, z liniami kilku okien nie w pionie i poziomie, lecz pod kątem, co daje efekt ostrych wierzchołków. W tym kontekście ciekawie prezentuje się mocno przeszklony tylny zwis po stronie lewej. Poza tym przy wejściu nie ma schodów, co ułatwia pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Dostępny jest system przyklęku, który działa automatycznie: po otwarciu drzwi. Uwzględniane są wymagania dotyczące transportu wszystkich kategorii pasażerów. Autobus KAMAZ-4290 pozostaje zgodny z programem „Dostępne Środowisko” i jest przystosowany do przewozu osób o ograniczonej sprawności ruchowej – w obszarze środkowych drzwi zamontowano więc mechaniczną rampę, a w środku przewidziano miejsce do przewozu wózków inwalidzkich. Wielkość tej powierzchni bez foteli w części nie ustępuje wielkością analogicznej powierzchni w autobusach klasy maxi.
Autobus napędzana czterocylindrowy silnik wysokoprężny KAMAZ 445.520 własnej produkcji, optymalny pod względem mocy (154 kW/210 KM) i zużycia paliwa. Silnik ten zamontowano na zwisie tylnym – to rozwiązanie typowe dla autobusów klas midi i maxi. Dzięki tej konfiguracji uzyskano zwartość jednostki napędowej i skrzyni biegów oraz lepszą izolację silnika od kabiny pasażerskiej. Autobus ma też niezależne zawieszenie przednie, zapewniające płynną jazdę. Sześciobiegowa automatyczna skrzynia przekładniowa ma zintegrowany przemiennik momentu obrotowego, który maksymalizuje żywotność klocków hamulcowych. Nie jest tajemnicą, że główną zaletą autobusu z automatyczną skrzynią biegów jest jego prostota i łatwość obsługi, co znacznie ułatwia poruszanie się po miastach z ulicami o znacznym natężeniu ruchu. Za bezpieczeństwo hamowania odpowiada elektronicznie sterowany układ hamulcowy wyposażony w ABS i system stabilizacji toru jazdy. Hamulce robocze są zaś tarczowe. Do tego, dzięki krótkiemu rozstawowi osi, wynoszącemu 4,5 m KAMAZ-4290 charakteryzuje się dużą zwrotnością, co jest bardzo wygodne podczas pracy na trasach miejskich. W autobusie zastosowano także most własnej konstrukcji, o nośności do 8 ton. Na tej samej bazie powstanie jeszcze model autobus gazowy.
Poza tym inżynierowie przedsiębiorstwa dużą wagę przywiązują do ergonomii miejsca pracy kierowcy. Interfejs stanowiska pracy jest logiczny i intuicyjny. Wszystkie klawisze funkcyjne i przyciski są w zasięgu ręki, wystarczy przelotne spojrzenie, aby odczytać wskazania danych przyrządów. Tablica przyrządów jest połączona: pomiędzy wnękami prędkościomierza i obrotomierza znajduje się elektroniczny wyświetlacz komputera pokładowego. Sterowanie menu znajduje się na lewym ramieniu kierownicy, a pod prawą umieszczono regulację głośności systemu audio. Aby zmniejszyć zmęczenie prowadzącego, zamontowano pneumatycznie zawieszony fotel z możliwością regulacji zagłówka oraz oparcia w górę i w dół. Kolumnę kierownicy można regulować w zakresie kąta pochylenia i na wysokość. Pod względem wygody miejsce pracy nie ustępuje nowoczesnemu autu osobowemu. Ponadto przedział kierowcy może mieć różną konstrukcję: otwarta i całkowicie oddzielająca miejsce pracy od części pasażerskiej. Nie ma też pytań o widoczność: duża powierzchnia przeszkleń i cienkie słupki rozwiązują ten problem.
Autobus klasy średniej KAMAZ zapewnia funkcjonalność porównywalną z autobusami klasy dużej, dzięki czemu cechuje się lepszymi wskaźnikami efektywności jednostkowej. Ekonomiczny silnik i duża pojemność przy kompaktowych wymiarach sprawiają, że wariant ten staje się dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich miast. Może mianowicie pomieścić 70 pasażerów, przy 25 miejscach siedzących plus miejsce dla osoby na wózku inwalidzkim. W podstawowej konfiguracji występują również elektroniczny system informacji pasażerskiej, lusterka sterowane elektrycznie ze stanowiska kierowcy oraz oświetlenie wnętrza LED. Istnieje możliwość wyposażenia autobusu w klimatyzację.
Rozpoczęcie sprzedaży autobusów KAMAZ-4290 w konfiguracji diesla zaplanowano na IV kwartał 2023 roku. Modyfikacja gazowa autobusu pojawi się w trzecim kwartale 2024 roku.

  

  Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent