Pod koniec lutego ZIEGLER przekazał dwa nowe ciężkie lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze FLF – FLF 60 / 100 – 11 + 250P + 120 CO2 – dla lotniska Saarbrücken.

Dwa identyczne lotniskowe pojazdy strażackie (Advancer) stanowią znaczący postęp w porównaniu ze starszymi modelami lotniskowymi. Bazują na 3-osiowych podwoziach Mercedes-Benz 3353 6×6 Arocs o rozstawie osi 4450 + 1450 mm, z krótką, dzienną kabiną 3-osobową, z miejscami w układzie 1+2, oraz z wyłącznie pojedynczym ogumieniem. Napęd zapewnia silnik POM471 w nastawie o mocy maksymalnej 390 kW/530 KM, spełniający normę emisji spalin Euro 6

Zabudowa o konstrukcji modułowej Ziegler Alpas opiera się na elementach aluminiowych, co gwarantuje połączenie lekkości z brakiem zagrożenia korozją. Taki opatentowany system paneli aluminiowych ZIEGLER ALPAS jest wysoce konfigurowalny, wytrzymały i konkurencyjny cenowo. Dach ma postać pokładu roboczego w wykonaniu antypoślizgowym. Prowadzi na niego lekka, aluminiowa drabinka, zamocowana z tyłu po prawej stronie. Boczne skrytki na sprzęt i wyposażenie – w liczbie po dwie na każdą stronę, zamykane są podnoszonymi lekkimi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi, u dołu uzupełnionymi o podesty, odchylane do dołu oraz ułatwiające dostęp do pozycji zlokalizowanych wyżej. Zastosowany tu system aranżacji odznacza się obszerną pojemnością wnętrza, zarówno skrytek jak i zbiorników przez nie otoczonych. Pojemność zbiornik wody gaśniczej określono na 10 000 l, z kolei zbiornik środka pianotwórczego na 1 100 l. Ten modułowy zbiornik na środki gaśnicze powstał z kompozytów. Dwustopniowa wirowa gaśnicza pompa odśrodkowa ZIEGLER FPN 10-6 000-2M, zlokalizowana pośrodku długości zabudowy, pod względem wykonania i wydajności odpowiada wymaganiom normy EN 1028 cz. 1 i 2 oraz charakteryzuje się wydajnością nominalną 6.000-6500 l/min przy ciśnieniu 10 barów. Pompa ta napędzana jest przez przystawkę odbioru mocy Cushman Power Divider, co daje pełną możliwość prowadzenia akcji gaśniczej w trakcie jazdy “pump and roll” – tzn. pompuj i jedź. Dachowe składane działko wodno-pianowe – tzw. wieża dachowa – typ ZW 40/20 ma zaś wydajność 4000 l/min, natomiast przednie zderzakowe działko wodno-pianowe – typ ZW 10 z kamerą termowizyjną – 1000 l/min przy ciśnieniu 10 barów i zasięg rzutu 40 m. Do tego dochodzi 120 kg CO2. Przy tym firmowy system sterowania obrotami utrzymuje ciśnienie robocze systemów gaśniczych w sposób automatyczny na stałym poziomie, bez potrzeby interwencji z zewnątrz. Inne wyposażenie specjalne obejmuje m.in.: koncepcję obsługi Z-Control, system oświetlenia Z-Vision, urządzenie dozujące pianę ZIEGLER EAD 60 oraz fotel pasażera z uchwytem PA.

Zasadnicze wymiary tak skompletowanego samochodu to – długość x szerokość x wysokość 9850 mm x 2500 mm x 3990 mm.

Ogólnie pojazdy te wyposażono w zaawansowaną technologię, w tym kamery termowizyjne, pojazdy te oferują niezrównaną wydajność w akcjach gaśniczych i ratowniczych. Tym, co szczególnie je wyróżnia, jest ich wszechstronność. Nadają się bowiem nie tylko do stosowania na terenie lotniska, ale także poza nim dzięki dopuszczeniu do normalnego ruchu drogowego. Oznacza to, że mogą szybko i skutecznie reagować w razie potrzeby, niezależnie od tego, gdzie są potrzebne. Kolejną kluczową zaletą nowych pojazdów jest ich poprawiona zwrotność i zmniejszona masa. Przy masie około ośmiu ton mniejszej, nowe ZIEGLER FLF są znacznie bardziej zwrotne i elastyczne niż ich poprzednicy, a mimo to mają ogromne zapasy środka gaśniczego. Pomaga to skrócić czas reakcji w sytuacjach awaryjnych i zwiększyć efektywność służb ratowniczych.

Zakup nowych wozów strażackich był niezbędnym krokiem w celu zastąpienia poprzednich modeli, które były w służbie przez dwie dekady.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent