Nowe Volvo FH16 to najmocniejsza seryjna ciężarówka w Europie, ale również bardzo ekonomiczna pod względem zużycia paliwa – i może być zasilana w 100% paliwami odnawialnymi. Testy drogowe potwierdzają, że zupełnie nowy silnik w FH16 osiąga o 5% lepszą ekonomię paliwową i niższe emisje, jednocześnie dodając 7% więcej momentu obrotowego – to kombinacja zwiększająca efektywność i produktywność w najbardziej wymagających zadaniach transportowych.

Nowe FH16 z silnikiem D17 zwiększa moc przy obniżonym zużyciu paliwa. Całkowicie nowy silnik D17 w kultowym FH16 został zaprojektowany do najtrudniejszych zadań transportowych, aby zapewnić wyjątkową wydajność i trwałość. Porównując nowe 17-litrowe, 780-konne FH16 z jego poprzednikiem, premierowa wersja dodaje 7% momentu obrotowego, jednocześnie osiągając o 5%* mniejsze zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Debiutujący silnik jest również dostępny w typie FH16 Aero, które w połączeniu z aerodynamiczną kabiną oferuje jeszcze lepszą ekonomię paliwową. Jan Hjelmgren Head of Product Management and Quality w Volvo Trucks, ocenia „Nasi inżynierowie dostarczyli silnik łączący najwyższy moment obrotowy i poziom mocy w Europie z doskonałą efektywnością paliwową. Fakty mówią same za siebie – więcej momentu obrotowego i mocy przy znaczących oszczędnościach paliwa i CO2 to fantastyczny wynik. Oznacza to, że nasi klienci mogą realizować swoje zadania bardziej efektywnie i z wyższą produktywnością”,

Ten całkowicie nowy, oszczędny silnik stanowi jeden z przykładów ciągłego dążenia Volvo Trucks do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla z istniejących technologii napędu, równolegle z wprowadzaniem alternatywnych rozwiązań.

Trzy poziomy mocy Nowy 17-litrowy silnik Euro 6 od Volvo występuje w trzech wariantach mocy: 600 KM, 700 KM i 780 KM. Poziomy momentu obrotowego zostały zwiększone odpowiednio do 3000 Nm, 3400 Nm i 3800 Nm w wersji najwyższej. Skrzynia biegów została zaktualizowana, aby obsługiwać do 3800 Nm, a wewnętrzną efektywność skrzyni biegów dodatkowo poprawiono w wersjach 3000 Nm i 3400 Nm.

Certyfikowany na biopaliwo Nowy silnik D17 jest certyfikowany do pracy na HVO (uwodornionym oleju roślinnym) we wszystkich opcjach mocy. Nastaw 700 KM jest też certyfikowana do pracy na 100% biodieslu (B100).

Volvo FH16 i FH16 Aero z całkowicie nowym silnikiem D17 będą dostępne do zamówienia od połowy 2024 roku, a produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku.

*wyniki testów drogowych D17 780 KM vs D16 750 KM, 55T GCW

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent