Nowe układy napędowe oparte na 13-litrowych silnikach Scania Super na biogaz zapewniają oszczędność paliwa na poziomie 5% i zasięg niezbędny do pokonywania długich tras. Idealne dopasowanie – silniki te gwarantują też doskonałe osiągi w połączeniu z dwoma z trzech podstawowych elementów układu napędowego Super. Przejście na paliwa Bio-LNG lub Bio-CNG pozwala na osiągnięcie znacznej redukcji emisji CO2 – tu i teraz, bez żadnych wyrzeczeń. Dzięki mocy 420 lub 460 KM i zasięgowi do 1800 km nawet najbardziej wymagający operatorzy transportu długodystansowego mogą osiągnąć korzyści z rozwiązań Scanii opartych na biogazie.

Pierwsza wzmianka o nowych silnikach na biogaz produkowanych przez szwedzki koncern pojawiła się podczas ubiegłorocznych targów IAA. Dobrze skomponowane i zharmonizowane trio – nowe silniki na biogaz oraz skrzynie biegów G25 i osie z układu przeznaczonego dla silnika diesla – funkcjonuje doskonale, a przy tym w zastosowaniach długodystansowych daje oszczędności paliwa na poziomie nawet 5%. Ola Henriksson, starszy menedżer produktu ds. paliw odnawialnych w Scania Trucks, wskazuje „Gdy połączyliśmy te komponenty, szybko stało się jasne, że jest to strzał w dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku silnika Super, silniki na biogaz wykorzystują zwiększony zakres skrzyni biegów G25. W połączeniu ze skrzynią biegów Scania Opticruise i nowymi osiami jednostki te mogą przez większość czasu pracować na optymalnym poziomie. W rezultacie przekłada się to na pięcioprocentowe oszczędności paliwa”. Zainteresowanie produkowanymi lokalnie paliwami biometanowymi do ciężarówek (takimi jak Bio-LNG czy Bio-CNG) szybko rośnie. Wiele firm i nabywców usług transportowych dąży bowiem do dekarbonizacji swojego przewozu drogowego i wobec tego oczekuje gotowych rozwiązań. Dostęp do silników na biogaz stał się jednocześnie łatwiejszy dzięki szybko rozwijającym się sieciom stacji paliw gazowych. W efekcie emisje CO2 można zredukować nawet o 90%, biorąc pod uwagę cały proces: od wytworzenia energii po jej wykorzystanie w funkcjonującym już na trasach pojeździe. Ola Henriksson podkreśla „Paliwa biometanowe to rozwiązanie przeznaczone dla klientów, bez zbędnej zwłoki chcących rozpocząć swoją podróż w kierunku dekarbonizacji. Nasze silniki na biogaz sprawdzają się w wielu branżach i nadają się do zróżnicowanych zastosowań. Na przykład 40-tonowy ciągnik siodłowy z naczepą może osiągnąć zasięg do 1800 km, jeśli wyposażymy go w największy oferowany przez nas zbiornik na bio-LNG. Dodajmy do tego osiągi naszego silnika OC13, czyli moc 460 KM i moment obrotowy 2300 Nm, a otrzymamy idealne narzędzie na europejskie trasy długodystansowe”.

Połączenie nowych silników Scania na biogaz ze skrzynią biegów G25 i tylną osią z układu napędowego Super okazało się strzałem w dziesiątkę. Potwierdzono mianowicie oszczędność paliwa na poziomie 5%. Co więcej, dzięki paliwom Bio-LNG lub Bio-CNG emisja CO2 ulegnie redukcji nawet o 90%. Takie osiągnięcie jest dostępne już dziś – tu i teraz!

Sieci stacji tankowania biogazu powstają w całej Europie. Ich szybki rozwój to odpowiedź na zwiększający się popyt i działalność głównych graczy w branży paliwowej. Zmniejszanie śladu węglowego przestało być domeną wyłącznie „zielonych” firm, starających się o uznanie w oczach opinii publicznej. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla stało się koniecznością dla większości poważnych przewoźników. Do osiągnięcia tego celu należy wykorzystać wszystkie dostępne środki.

Scania oferuje obecnie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju silniki na gaz, charakteryzujące się obniżoną emisją CO2. Zasilają je paliwa Bio-LNG i Bio-CNG, a uzyskiwane zasięg i moc umożliwiają pokonywanie długich tras. W połączeniu z dwoma z trzech głównych elementów układu napędowego opartego na technologii Super nowy 13-litrowy silnik biogazowy o mocy 460 KM zapewnia oszczędności paliwa na poziomie 5% (w porównaniu do swojego poprzednika).

Nowe silniki na biogaz Scania bazują na 13-litrowym silniku wysokoprężnym, wprowadzonym na rynek kilka lat temu. Zwiększając moc silników i dbając o ich zgodność z przyszłymi wymaganiami prawnymi, podmiot udowadnia, że poprzez dążenie do dekarbonizacji planuje zdobyć jeszcze większy udział w rynku. Ola Henriksson zauważa „Jestem przekonany, że dzięki ograniczeniu emisji CO2, doskonałym właściwościom jezdnym i naszej szerokiej ofercie, coraz więcej klientów będzie dostrzegać, że jest to świetne rozwiązanie. Ma ono wiele oczywistych zalet, a przy tym praktycznie żadnych wad. Co więcej, kierowców na pewno ucieszy znacznie niższy poziom hałasu”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent