Mińska Fabryka Ciągników Kołowych przygotowała premierowy wyrób – to 5-osiowe podwozi MZKTS-750005-020 w układzie napędowym 10×10. Pojazd ten został przeznaczony do wykorzystania jako baza transportowa do instalacji specjalistycznego sprzętu naftowo-gazowego do wyposażenia flot szczelinowania hydraulicznego, przy masie zabieranego sprzętu do 40 ton.

Powstanie podwozia było efektem wspólnej pracy specjalistów zakładu z kluczowymi klientami i partnerami kooperacyjnymi z branży naftowo-gazowej. Pięcioosiowe podwozie VOLAT z napędem na wszystkie koła ma wymiary drogowe, a rozkład masy całkowitej na osie pozwala na użytkowanie na drogach publicznych bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń.

Samochód napędza 6-cylindrowy silnik o mocy maksymalnej 338 kW/460 KM i klasy ekologicznej Euro-5, połączony z mechaniczną, 12-biegową skrzynią przekładniową. Wszystkei osie napędzane są stałe, z możliwością blokady mechanizmów różnicowych międzyosiowych i międzykołowych. Do tego osie 1 i 2 są sterowane. Zawieszenie jest zależne. Na pierwszym i drugim moście – mechaniczne, tylne-hydrauliczne. Na wszystkich kołach założono pojedyncze opony o rozmiarze 445/65R20 z bieżnikiem terenowym. Istnieje możliwość dodania centralnego systemu pompowania opon. Zbiorniki paliwa cechują się łączną pojemnością 800 l. Kabina jest długa, wagonowa, całkowicie metalowa, dwuosobowa, z dwoma leżankami i z podwyzszonym dachem. Na życzenie klienta można ją doposażyć w system klimatyzacji oraz niezależny system ogrzewania postojowego. .

Pierwsze prototypowe egzemplatrze podwozia posłużą do montażu jednostki cementująco-mieszającej. Ten dołączony sprzęt jest przeznaczony do cementowania, poważnych napraw i zagospodarowania odwiertów naftowych i gazowych.

Warto zaznaczyć, że podwozie MZKTS-750005-020 jest pierwszą z szeregu planowanych i oczekiwanych nowości 2023 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent