Nakładem Agencji Wydawniczej CB ukazały się właśnie dwie kolejne monografie z uznanej serii „Bron i wyposażenie Wojska Polskiego”. To część 13 tej serii, zatytułowana „Ciężkie ciągniki kołowe do transportu techniki wojskowej” oraz powiązana z nią tematycznie część 14, nosząca tytuł „Polskie naczepy niskopodwoziowe do przewozu ciężkiej techniki bojowej”. Autorem obu jest redaktor naczelny naszego portalu, uchodzący za jednego z największych rodzimych znawców tej tematyki – dr hab. Jarosław Brach.

W pierwszej z tych pozycji dokładnie przybliżono w układzie technicznym wszystkie ciągniki balastowe i siodłowo-balastowe, jakie kiedykolwiek miała na stanie nasza armia. W przypadku ciągników balastowych były to auta marek Kraz – typ 255B 6×6 i Tatra T815 6×6, z kolei ciągników siodłowo-balastowych – Steyr – 39S42 6×6, MAN – F2000 Evolution 40.464 DFAT 6×6, Volvo – FL12 H 6×6 (dwie wersje), Mercedes – Actros 3353 AS 6×6 i Zetros 3348AS 6×6 – oraz IVECO – kilka odmian docelowych z serii EuroTrakker i Trakker 6×6. Tych ostatnich dostarczono zresztą najwięcej, bo około 160. Do tego dochodzą terenowe ciągniki Jelcza – 882.62 6×6, przygotowane w ramach programu Jak.

W odniesieniu do przyczep i naczep podczołgowych – opisanych w pozycji drugiej – trzeba zaś wspomnieć, że takie wyroby produkowano u nas od lat 70. ubiegłego wieku. Ich wytwórcą był ówczesny Zremb Wrocław, od którego pochodziły przyczepy najazdowe oraz – od końca lat 90. – 6-osiowe naczepy niskopodłogowe. Ich wytwarzanie z czasem przejął Auto-Hit, odpowiadający również za dostawy i modyfikacje ciężarówek IVECO, w tym pełną adaptację bazowych podwozi Trakker 6×6 i ich przeróbkę na ciągniki siodłowo-balastowe. Na szczęściu upadek tego podmiotu w 2016 roku nie spowodował, że tę część rynku przejęli zagraniczni gracze – wręcz przeciwnie należy ona do krajowych przedsiębiorstw – konsorcjum firm na czele ze starachowicką spółką Auto-Box oraz Demarko.

Poza tym przybliżono przejmowane od Bundeswehry wraz z czołgami Leopard 2A4 zestawy podczołgowe, złożone z 4-osiowych ciągników Faun i naczep Kässbohrer.

Ważnym dodatkiem są również unikatowe rozważania na temat zakupu i eksploatacji sprzętu tego rodzaju autorstwa dr. Hab. Brach i płk. w stanie spoczynku Piotra Wójtowicza.

Obie te pozycje powinny zainteresować dosyć szerokie grono czytelników, zarówno pasjonujących się militariami, jak i typowych fanów motoryzacji.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent