Podczas 14. edycji targów Elekbu Solaris pokazał nowe rozwiązanie w swojej ofercie – przegubowy autobus bateryjny z dwiema elektrycznymi osiami napędowymi.

Największa w Niemczech konferencja i wystawa autobusów elektrycznych już od 14 lat podnosi ważne kwestie dla branży i obszaru e-mobilności w transporcie publicznym. Tegoroczna edycja skupiła się na zagadnieniach takich jak: Jak autobusowy transport publiczny może jeszcze lepiej realizować cele ochrony klimatu? Jakie innowacyjne rozwiązania mogą wspomóc realizację tego celu? Jak można odnieść sukces w transformacji transportu na bardziej zrównoważony?

Kwestie przyjaznego dla środowiska transportu publicznego są wpisane w działalność Solarisa niemal od początku jego działalności. Firma nieustannie rozbudowuje swoją ofertę e-mobility, aby dostosować ją do rozmaitych miast i sprostać oczekiwaniom klientów, a tym samym wesprzeć ich w zielonej transformacji flot.

Bezemisyjne autobusy elektryczne, wodorowe i trolejbusy marki Solaris są obecnie proponowane w różnych długościach, od 9 do nawet 24 metrów, z szerokimi możliwościami w zakresie wyboru komponentów. W ciągu minionej dekady Solaris dostarczył do klientów już niemal 1800 autobusów elektrycznych, co sprawia, że pod tym względem znajduej się na pierwszym miejscu wśród wytwórców europejskich. Kolejne 650 pojazdów bateryjnych jest w produkcji. Co więcej, Solaris pozostaje także liderem rozwoju technolii wodorowej w transporcie publicznym. Ponad 100 autobusów wodorowych marki obsługuje dzisiaj ruch pasażerski w kilku europejskich państwach, dalsze 100 zaś jest przygotowywanych do odbiorów.

Elektryczną nowość podmiotu stanowi przegubowy autobus elektryczny Urbino 18 electric, wyposażony w dwie napędowe osie elektryczne oraz baterie Solaris High Energy o pojemności ponad 550 kWh. Solaris rozbudował swoją ofertę bateryjną o autobus przegubowy o wzmocnionej mocy, aby zagwarantować jeszcze lepszą operacyjność i osiągi modelu 18-metrowego na wymagających trasach i wzniesieniach. Baterie w Urbino 18 electric są ładowane przez pantograf oraz klasyczne złącze plug-in, a energia przekazywana jest do 4 silników o mocy 125 kW każdy, zamontowanych w obu osiach napędowych. Na pokładzie przegubowca zaplanowano 40 miejsc siedzących plus dwa składane, a 16 z nich to miejsca o wysokiej dostępności, niewymagające pokonywania dodatkowych stopni.

                                 Dane techniczne – Solaris Urbino 18 electric

Długość

18 000 mm

Szerokość

2 550 mm

Wysokość całkowita

3 480 mm

Zwis przedni

2 700 mm

Zwis tylni

3 400 mm

Rozstaw osi

5 900 mm, 6 000 mm

Oś przednia

oś niezależna

Oś neutralna

oś napędowa, ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi

Oś napędowa

oś napędowa, ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi

Silnik

Po dwa silniki trakcyjne o mocy 125 kW każdy zintegrowane w dwóch osiach napędowych

Ładowanie

Pantograf nad pierwszą osią, plug-in

Baterie

Solaris High Energy o pojemności ponad 550 kWh

Napęd elektryczny

W technologii SiC

Klimatyzacja

Miejsce pracy kierowcy klimatyzowane poprzez klimatyzację przestrzeni pasażerskiej

Liczba siedzeń

40 + 2

Liczba siedzeń dostępnych z niskiej podłogi

16 + 2

Układ drzwi

2-2-2-2

Dopuszczalna masa całkowita

29 000

Pojemność pasażerska

105

   Tekst: Jarosław Brach
   Zdjęcia: Producent