Scania Charging Access zapewni najszerszy na rynku zasięg ogólnodostępnego ładowania ciężarówek. Jej cechami są przewidywalne ceny, brak ukrytych opłat oraz jedna faktura zbiorcza.

To pierwsza europejska usługa tego typu, dostępna również dla flot mieszanych. Usługa ta zapewnia dostępność, prostotę i wysoką funkcjonalność operacyjną – m.in. umożliwia kierowcom zlokalizowanie stacji ładowania odpowiednich dla ciężarówek. Tym samym Scania Charging Access gwarantuje komfort pracy kierowcom i menedżerom flot.

Scania oferuje łatwy dostęp do europejskiej sieci ładowania dostosowanej do flot pojazdów ciężarowych i autobusów. W ten sposób ułatwia elektryfikację, zaspokajając zapotrzebowanie klientów na większą liczbę rozwiązań w zakresie ładowania. Scania Charging Access będzie zapewniać stałe, przewidywalne koszty bez ukrytych opłat, a wszystko w ramach wygodnego systemu fakturowania. Klienci będą mogli zaplanować, przeprowadzić ładowanie pojazdu i zapłacić za nie w ramach jednej usługi. Usługa Scania Charging Access zostanie uruchomiona w wielu krajach europejskich w październiku 20203 roku i obejmie ogólnodostępne stacje ładowania przeznaczone dla ciężarówek.

Fredrik Allard, starszy wiceprezes i dyrektor ds. elektromobilności w Scania, ocenia „Scania Charging Access pomoże wyeliminować przeszkody i stres związany z ładowaniem w trasie, zapewniając dostęp do rozległej sieci ładowania i bezproblemową administrację. Nie mamy wątpliwości, że niezdecydowani przewoźnicy i klienci usług transportowych przyjmą tę usługę z zadowoleniem. Co więcej, będzie ona drogowskazem w wytyczaniu drogi do elektryfikacji autobusów i pojazdów ciężarowych w różnych celach wykorzystywanych w Europie na dużą skalę”.

Pierwszymi interfejsami dostępnymi dla klientów będą portal My Scania (do przeglądania, planowania i administracji) oraz nowa aplikacja Scania Driver App, która umożliwi kierowcom wyszukiwanie stacji ładowania, obliczanie odległości oraz monitorowanie procesów ładowania. Usługa Scania Charging Access jest dostępna też dla klientów posiadających flotę mieszaną. Fredrik Allard wskazuje „Dzięki tej inicjatywie chcemy stworzyć rozwiązanie w zakresie ładowania, które skupia się przede wszystkim na wartościach dla klienta, takich jak łatwość użytkowania czy funkcjonalność operacyjna. Dzięki naszej usłudze ładowania klienci zyskują dostęp do rzetelnych i istotnych informacji o lokalizacjach stacji ładowania dedykowanych dla pojazdów ciężarowych oraz pewność co do cen. Obecnie klienci zmuszeni są korzystać z różnych aplikacji, opłacać różne faktury. Występują tu podobne trudności, z jakim muszą się zmagać użytkownicy aut osobowych”.

Dla branży transportowej funkcjonalność i niezawodność są niezwykle ważne. Scania dostrzega potrzebę wprowadzenia ułatwień oraz zapewnienia przewidywalności procesu ładowania. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by ujawnić listę partnerów sieci, ale jak twierdzi Fredrik Allard, niewykluczone, że lokalne sieci dealerów Scania oraz wiodący dostawcy w branży ładowania pojazdów mogą dołączyć do systemu. Allard dodaje „Cała branża transportowa czeka na to rozwiązanie. Scania Charging Access to przede wszystkim odpowiednie warunki do prawdziwej transformacji w kierunku elektromobilności. Naszym głównym celem jest stworzenie infrastruktury niezbędnej dla zrównoważonego transportu i udostępnienia klientom największej sieci ładowania pojazdów ciężarowych w Europie”.

Scania uruchomi usługę Scania Charging Access w październiku 2023 roku, upraszczając ładowanie pojazdów i rozpoczynając płynne przejście na elektryfikację w całej Europie. Allard podsumowuje „To wyjątkowa inicjatywa. Nikt inny w branży nie oferuje jednego inteligentnego rozwiązania, dzięki któremu różni klienci są w stanie znaleźć operatorów oferujących dostęp do ogólnodostępnych stacji ładowania, dostosowanych zarówno do pojazdów ciężarowych, jak i autobusów. Wszystko to w oparciu o jedną zbiorczą fakturę miesięczną. Kwestia dotyczy ujednolicenia różnych rozwiązań w zakresie ładowania i stworzenia takiej wartości dla klienta, która pomoże przekonać do elektryfikacji transportu tych, którzy są chętni, ale jeszcze się nie zdecydowali”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent