Scania Charge Access oferuje praktyczne ładowanie w drodze w 12 krajach, przy przewidywalnych cenach, minimalnej administracji oraz rozwijającej się sieci ładowania dostosowanej do ciężarówek.
Na początku tego roku została uruchomiona usługa Scania Charge Access, która jest już dostępna dla klientów. Usługa ta zapewnia dostęp do europejskiej sieci ładowania w 12 krajach z punktami ładowania uszeregowanymi według ich przydatności dla ciężarówek. Niezależnie od tego, kto obsługuje wiele punktów ładowania w sieci, klient otrzymuje od Scanii tylko jedną fakturę zbiorczą. Usługa dostępna jest bez rejestracji i opłat miesięcznych, a klient płaci tylko przewidywalną cenę w momencie skorzystania z usługi. Posiadanie co najmniej jednej Scanii, niezależnie od jej typu, to tak naprawdę jedyny warunek uzyskania dostępu do Scania Charge Access. Dostęp do usługi jest możliwy za pośrednictwem aplikacji Scania Driver lub na stronie Moja Scania. Tutaj można zobaczyć punkty ładowania w sieci w Europie, które zostały ręcznie ocenione przez Scanię, oraz wynik, tj. to, czy są one odpowiednie dla ciężarówek i autobusów, a także ich dostępność. Magnus Höglund, Szef działu rozwiązań do ładowania w Scani, wskazuje „Jest przeznaczony przede wszystkim do ładowania na trasach klientów, a naszą misją jest umożliwienie i uproszczenie prawdziwej elektryfikacji poprzez usunięcie z równania wszystkiego, od obaw związanych z zasięgiem po kłopoty administracyjne i oferowanie punktów ładowania spełniających wymagania dotyczące ładowania samochodów ciężarowych. Ręcznie oceniamy i rankingujemy wszystkie istniejące punkty ładowania, zarówno te dla pojazdów ciężkich, jak i te dla aut osobowych. Pomaga nam to zidentyfikować te, które przyniosą korzyści naszym klientom do czasu rozbudowy infrastruktury o znacznie większą liczbę w kompleksowej sieci dedykowanej wyłącznie pojazdom ciężkim”.
Chociaż faktyczna sieć ładowania samochodów ciężarowych i autobusów jest początkowo ograniczona, Magnus Höglund przewiduje jej szybki rozwój „Sieć będzie stale rozwijana w roku 2024 i później, gdy operatorzy ładujący, tacy jak Milence i inni, nabiorą tempa. Korzystając z aplikacji Scania Driver App lub My Scania, można sprawdzić punkty ładowania ocenione przez Scanię jako gotowe i odpowiednie dla samochodów ciężarowych oraz sprawdzić ich dostępność. Stale dodajemy do usługi zarówno nowe funkcjonalności, jak i kolejnych operatorów ładowania”.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent