Bezpieczeństwo eksploatacji pojazdów to jedna z najważniejszych wartości, którymi kieruje się i skutecznie wspiera cała branża motoryzacyjna. Celem UE i ONZ jest zmniejszenie do 2030 roku o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Czechach spadła o 33,8%, a liczba osób ciężko rannych o 43,9%. O wysoki stopień bezpieczeństwa kierowców i załóg pojazdów dba także TATRA TRUCKS, która bez przesady oferuje najbezpieczniejsze kabiny na obecnym rynku motoryzacyjnym zarówno dla służb cywilnych, jak i pożarniczych, ratowniczych oraz specjalnych.
Własnej konstrukcji kabina trzeciej generacji serii FORCE, ze względu na podstawowe przeznaczenie tych pojazdów, charakteryzuje się poziomem bezpieczeństwa znacznie wykraczającym poza granice obowiązkowego regulaminu homologacyjnego EHK 29, spełnienie którego stanowi warunek konieczny do funkcjonowania na drogach UE. Podstawą bezpieczeństwa kabiny FORCE, której konstrukcja została niedawno uhonorowana nagrodą Red Dot, jest bardzo mocna i stabilna spawana rama przestrzenna – szkieletowa struktura nośna, uzupełniona od zewnątrz klejonymi metalowymi lub plastikowymi panelami poszycia. Kabina ta występuje w wersji dwudrzwiowej lub wydłużonej czterodrzwiowej – tzw. wersji załogowej.
Regulamin ECE 29 składa się z trzech części (testów), a dla każdego z nich istnieje możliwość wykorzystania w procesie homologacyjnym nowej kabiny. Natomiast kabina FORCE trzeciej generacji, którą TATRA TRUCKS wprowadziła na rynek w zeszłym roku, pomyślnie i bez problemów przeszła wszystkie trzy sprawdziany w jednym egzemplarzu. Warunki regulaminu ECE 29 są spełnione i kabina przechodzi wszystkie badania pomyślnie, jeżeli po ich przeprowadzeniu w kabinie pozostaje wyraźnie określona wolna przestrzeń przeżycia umożliwiająca umieszczenie manekina. Podczas badania kabina musi pozostać przymocowana do ramy pojazdu, a żadne drzwi tej kabiny nie mogą się otworzyć.
Pierwszą próbą zgniatania jest uderzenie czołowe. Wahadło wyposażone w odpowiednio dużą metalową płytę (wychodzącą z masy całkowitej pojazdu) uderza czołowo w kabinę w przestrzeni nad jej dachem. Drugim testem jest uderzenie czołowe w tzw. słupek A (czyli słupek przed przednimi drzwiami). Wahadło wyposażone w cylinder o masie jednej tony opuszcza się do jego środka (prościej ujmując, do poziomego środka powierzchni szyby przedniej). I wreszcie ostatnie badanie sprawdza wytrzymałość dachu poprzez uderzenie płaskim wahadłem w górną krawędź kabiny i przyłożenie na dach obciążenia statycznego równego obciążeniu przedniej osi pojazdu.Jednak w przypadku TATRA FORCE trzeciej generacji regulacja ECE 29 jest jedynie koniecznością. Wszystkie odmiany kabin, niezależnie od przeznaczenia i konstrukcji (tj. dwudrzwiowe i czterodrzwiowe), są projektowane poza zakresem niniejszego rozporządzenia w taki sposób, aby zawsze spełniały tzw. „strażacką ROPS” zgodnie ze zbliżającą się aktualizacją europejskiej normy dla samochodów pożarniczych, oznaczającej ochronę przed wywróceniem (z angielskiego Roll Over Protection System).
Na zamówienie istnieje także możliwość dostarczenia kabin w tzw. „pełnym ROPS” zgodnym z normą ISO 3471 obowiązującą dla maszyn budowlanych. Wyimaginowaną wisienką na torcie jest połączenie zabezpieczenia przy przewróceniu (ROPS) i systemu ochrony przed spadającymi przedmiotami zgodnie z normą ISO 3449 (FOPS, system ochrony przed spadającymi przedmiotami), który może być oferowany w przypadku wariantów dwudrzwiowych. Takie rozwiązanie bywa wymagane przykładowo w sytuacji pracy pojazdów w kopalniach i podczas wydobycia. Wszelkie modyfikacje zawsze dotyczą wyłącznie własnej ramy kabiny, ewentualnie materiału dachu i nie wymagają dodatkowego wyposażenia zwiększającego masę oraz ograniczającego zwrotność oraz profil drogi przewidzianej do pokonania
Z powyższego wynika, że kabiny serii TATRA FORCE już trzeciej generacji, w odróżnieniu od standardowych kabin tłoczonych konkurencji, dosłownie ubezpieczają życie załogi samochodowej i zapewniają jej ponadprzeciętną ochronę w w przypadku nawet bardzo poważnych wypadków i niebezpiecznych sytuacji. 

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent