5 września na rynku pojawi się długo wyczekiwana nowa pozycja poświęcona wieloosiowym ciężarówkom Jelcza napędzanym silnikami MTU-Mercedes. Za jej publikację odpowiada elitarne niszowe wydawnictwo CB, a autorem jest prof. Jarosław Brach – jeden z najwybitniejszych krajowych niezależnych analityków i znawców tematyki współczesnego drogowego transportu wojskowego.
Pierwotnie książka ta miała się ukazać w roku ubiegłym i być dedykowana wyłącznie wariantom zbudowanym w ramach projektów Jak – ciężkiego terenowego transportera wielotonowej techniki bojowej – i Wisła – spolszczonej wersji amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Niemniej zakupy kolejnych systemów uzbrojenia, zainicjowane w międzyczasie przez polski rząd, w tym systemu obrony powietrznej „mała Narew” i systemu rakietowego K239 Chunmu – program Homar, w których także jaka baza służą nowe jelczańskie ciężarówki, spowodowały pewne opóźnienie w rynkowym debiucie monografii. Autor i Wydawnictwo CB chcieli je też bowiem ująć w tym opracowaniu. W efekcie na 80 stronach czytelnik może się zapoznać z najnowszymi wieloosiowymi – 4- i 5-osiowymi militarnymi samochodami Jelcza, występującymi zarówno jako ciągniki siodłowe, jak i specjalistyczne podwozia.
Książka ta jest adresowana do szerokiego grona czytelników, w tym miłośników uzbrojenia i polskiej motoryzacji, a szczególnie niemałego grona fanów dolnośląskiej marki. Tym bardziej, że Jelczowi, pomimo wielu trudności, udało się pozostać na rynku i znaleźć na nim swojej miejsce, od bez mała dwóch dekad stając się kluczowym dostawcą cięzkiego kołowego sprzętu transportowego dla Sił Zbrojnych RP. Co więcej, fabryka była i jest w stanie, dzięki wzrostowi własnych kompetencji w tym zakresie, przygotowywać coraz bardziej skomplikowane konstrukcyjnie modele, o czym świadczą właśnie auta przybliżone w rzeczonej monografii.
                Tekst: Jarosław Brach
                Zdjęcia: Producent