Mercedes-Benz Special Trucks prezentuje na targach Agritechnica nową koncepcję obsługi Unimoga. Nośnik narzędzi Unimog z nową koncepcją obsługi wejdzie do produkcji seryjnej od maja 2024 roku. Na targach rolniczych zaprezentowano także Unimog U 535 z homologacją na ciągnik i mocą 354 KM oraz Unimog U 530 z resorowaniem hydraulicznym.
Na targach Agritechnica, wiodących targach innowacji technologicznych w rolnictwie, Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentował nowy system operacyjny UNI-TOUCH dla nośnika narzędzi Unimog. Nowe cechy koncepcji obsługi skupiają się na kompleksowo zmienionej konsoli środkowej, ekranie dotykowym oraz bardziej elastycznym umiejscowieniu joysticka.
Producent pokazał także dwa inne pojazdy do zastosowań rolniczych i leśnych: mocny typ Unimog U 535 z silnikiem o mocy 260 kW/354 KM oraz Unimog U 530 z nowo opracowanym zawieszeniem hydropneumatycznym tylnej osi, które zapewnia stabilizację podczas jazdy i pracy z dużymi ładunkami oraz ma za zadanie ułatwić sprzęganie i rozłączanie narzędzi. Na polu bowiem Unimog może wykonywać zwykłe zadania rolnicze, dysponując odpowiednimi narzędziami. Zalety przystosowanego do ruchu drogowego Unimoga są szczególnie istotne w przypadku transportu na dłuższych dystansach.
Nowa koncepcja obsługi UNI-TOUCH: prostsza, bardziej elastyczna i konfigurowalna
Konsola środkowa ma cieńszą konstrukcję i można ją przesuwać na boki, do przodu i do tyłu. Zmniejszono też liczbę elementów sterujących, aby zaoszczędzić miejsce, zwiększyć intuicyjność i przyspieszyć obsługę. Jest to możliwe dzięki konfigurowalnemu przypisaniu przycisków umożliwiającemu szybki dostęp do często używanych funkcji. Poza tym ekran dotykowy o przekątnej 10,5 cala (26 cm) umożliwia użytkownikowi dokonanie odpowiednich ustawień dla danego zadania. Procedury operacyjne da się zaprogramować za pomocą ekranu, dzięki czemu za naciśnięciem przycisku można rozpocząć indywidualnie konfigurowany proces, który w innym przypadku wymagałby szeregu oddzielnych etapów obsługi. Aby uzyskać kąt widzenia bez lusterek przy niemal każdym wzroście i postawie kierowcy, ekran można obracać i regulować jego kąt. Wielofunkcyjny joystick ma również dowolnie przypisywane elementy sterujące, które można wykorzystać do zaprogramowanych sekwencji. Cechą nowej koncepcji obsługi UNI-TOUCH jest to, że joystick można zamontować wcześniej bezpośrednio na prawym składanym podłokietniku. Dzięki temu główny element sterujący znajduje się bliżej siedzenia kierowcy. W rezultacie może on oprzeć ramię na podłokietniku i łatwo obsługiwać narzędzie nawet podczas długotrwałej pracy. Ponadto podczas jazdy joystick porusza się wraz z ruchami pojazdu w górę i w dół, dzięki stałemu połączeniu z amortyzowanym fotelem. Eliminuje to potrzebę nagłych dostosowań. W razie potrzeby joystick można zaś zamontować jeszcze na prawym podłokietniku przedniego siedzenia pasażera. Jeśli używany jest dwutrybowy układ kierowniczy VarioPilot®, a narzędziem steruje pasażer z przodu lub z przedniego siedzenia, obsługę można wykonywać prawą ręką w zwykły sposób. Pojemnościowe wykrywanie dłoni zwiększa bezpieczeństwo obsługi: joystick wykonuje polecenia tylko wtedy, gdy jest sterowany ludzką ręką.
Inne elementy nowej koncepcji obsługi to przycisk Start/Stop, zastępująccy tradycyjny kluczyk zapłonu nośnika narzędzi, oraz nowe panele sterowania na drzwiach kierowcy, pasażera z przodu i opcjonalnych drzwiach do koszenia. Dzięki nowej koncepcji obsługi praktyczny zamek centralny staje się również wyposażeniem seryjnym.
Nowa koncepcja obsługi UNI-TOUCH będzie standardowo montowana w każdym Unimogu serii nośników narzędzi U 219 – U 535 od drugiego kwartału 2024 roku.
Mocny Unimog U 535 z homologacją na ciągnik
Wysoka moc maksymalna silnika Unimoga U 535 – 260 kW/354 KM spełnia wymagania wielu klientów z sektora ciężkiego, dla pojazdów o masie całkowitej do 16,5 tony. W połączeniu z mechanicznym wałem odbioru mocy zapewniającym pełne wykorzystanie mocy silnika, umożliwia to obsługę narzędzi wymagających dużej mocy, takich jak rębak do drewna. Do tego Unimog może rozpędzić się do 89 km/h. Dzięki synergicznemu układowi trakcji EasyDrive możliwe jest szybkie przełączanie między manualną a hydrostatyczną skrzynią biegów, zapewniając płynną jazdę z prędkością do 50 km/h. W trybie pracy EasyDrive system pozwala na płynną regulację prędkości roboczej niezależnie od prędkości obrotowej silnika i utrzymywanie jej za pomocą funkcji tempomatu. Dzięki systemowi kontroli ciśnienia w oponach i kontroli opon kierowca może za naciśnięciem jednego przycisku spuścić powietrze z opon na polu i napompować je ponownie na drodze, nawet podczas jazdy. Większa powierzchnia styku opon zwiększa przyczepność i ułatwia jazdę oraz pracę przy niewielkim uderzeniu w podłoże.
Posiadając akredytację jako pojazd ciągnący lub zgodnie z homologacją typu UE dla ciągników szybkobieżnych (oficjalne oznaczenie: T1b), Unimog korzysta ze zwolnień podatkowych i drogowych oraz zwolnienia z tachografu WE i karty kierowcy oraz unika ograniczeń w prowadzeniu pojazdu w niedziele i święta. Do kierowania Unimogiem wystarczy prawo jazdy na ciągnik, ograniczone do 60 km/h.
Ułatwia łączenie i rozłączanie: Unimog U 530 ze sprężyną hydrauliczną
Unimog U 530 został wyposażony w nowo opracowane zawieszenie hydropneumatyczne tylnej osi, dzięki któremu praca staje się wydajniejsza i wygodniejsza. Nowy układ zawieszenia opiera się na zbiornikach gazu i cylindrach hydraulicznych zamiast zwykłych sprężyn śrubowych i jest dostępny dla serii modeli 400 i 500. Sprężyna hydrauliczna została zaprezentowana publiczności przez Mercedes-Benz Special Trucks dopiero kilka miesięcy temu na targach Demopark, a teraz zademonstruje swoje zalety na targach Agritechnica. Specjalne zawieszenie utrzymuje ramę pojazdu stabilnie na tej samej wysokości, niezależnie od obciążenia i jego położenia. Gwarantuje to bardziej stabilne prowadzenie, szczególnie przy dużych obciążeniach osi tylnej i podporowej oraz przy obciążeniach jednostronnych ze względu na duże i ciężkie narzędzia Sprężyna hydrauliczna umożliwia też szybszą wymianę osprzętu: wysokość ramy pojazdu można obniżyć nawet o 16 cm za naciśnięciem przycisku w kabinie kierowcy, co ułatwia i przyspiesza podłączanie oraz odłączanie. Sprężyna hydrauliczna jest dostępna jako wyposażenie dodatkowe.
Prezentowany Unimog U 530 z zestawem kosiarek Krone Easy Cut B został poza tym zaopatrzony w sprzęt rolniczy do prac rolniczych: przednie i tylne podnośniki z kontrolą podnoszenia, przedni wał odbioru mocy i mechaniczny tylny wał odbioru mocy dla pełnego wykorzystania mocy silnika, system EasyDrive, system kontroli ciśnienia w oponach i duży prześwit. Użytkownik może podłączyć dodatkowe komponenty za pośrednictwem ISOBUS. Chłodnicę można szybko wyczyścić dzięki funkcji Cleanfix, nawet po pracy wiążącej się z emisją znacznych ilości kurzu. Duża prędkość jazdy pozwala z kolei na szybkie przemieszczanie się po drodze z jednego pola na drugie, szczególnie w okresie intensywnych żniw. Daje to kierowcy Unimoga większy zasięg pracy i efektywniejsze wykorzystanie krótkich okien czasowych w trakcie żniw.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent