DAF prezentuje model XB Electric, obok modeli XD Electric, XDC i XG⁺
Seria XB nowej generacji miała swoją światową premierę na wystawie Solutrans w Lyonie we Francji w dniach 21–25 listopada. W centrum uwagi znajduje się 12-tonowy XB Electric – 12-tonowa elektryczna miejska ciężarówka dystrybucyjna. Na stoisku DAF w hali 5 dojdą XD Electric do regionalnej dystrybucji o zerowej emisji, XDC do zastosowań budowlanych oraz „najwyższej klasy” XG ⁺ do transportu długodystansowego, co ilustruje, że DAF oferuje samochód do każdego zadania transportowego.
DAF XB płynnie łączy świadomość ekologiczną z dużą wydajnością, bezpieczeństwem i komfortem, opierając się na obszernej i wielokrotnie nagradzanej ofercie produktów firmy. Seria XB, obejmująca ciężarówkę budowlaną XBC, oferuje kompleksową gamę wydajnych pojazdów elektrycznych z akumulatorami o zerowej emisji, dostępnych w wariantach 12, 16 i 19 ton. Zaprojektowane, aby wspierać podmioty transportowe w ich dążeniu do bezemisyjnego transportu drogowego, auta te stanowią punkt odniesienia w zrównoważonej dystrybucji miejskiej.
XB elektryczny
Kompaktowy, 12-tonowy model XB Electric prezentowany na targach Solutrans, z jednym stopniem wejściowym, idealnie nadaje się do miejskiej dystrybucji o zerowej emisji. Oferuje szeroką gamę opcji rozstawu osi, począwszy od 4,2 metra. Do zastosowań, w których wymagana jest większa ładowność, XB Electric jest również dostępny w konfiguracjach 16 i 19 ton.
Silnik elektryczny nowego XB Electric zapewnia moc nominalną 120 lub 190 kW, w zależności od specyfikacji, i nominalny moment obrotowy wynoszący 950 i 1850 Nm (szczytowy odpowiednio 2600 i 3500 Nm). Zestawy akumulatorów o dużej gęstości energii niezawierające kobaltu i magnezu i żelazofosforanu litu (LFP) zapewniają od 141 do 282 kWh, umożliwiając przejechanie do 350 wyjątkowo cichych i bezemisyjnych kilometrów.
XD Electric: doskonałość dystrybucji o zerowej emisji
XD Electric zaprezentowany na wystawie Solutrans w Lyonie to samochód do regionalnej i krajowej dystrybucji o zerowej emisji, w tym do zaopatrzenia supermarketów i zastosowań związanych ze zbiórką odpadów. Jest napędzany wydajnym i niezawodnym silnikiem elektrycznym PACCAR EX-D1 lub PACCAR EX-D2 z magnesami trwałymi, który oferuje moc od 170 kW/230 KM do 350 kW/480 KM. Aby idealnie dostosować te pojazdy elektryczne do potrzeb klienta, dostępna jest pełna gama akumulatorów z 2 do 5 modułami, co pozwala uzyskać zasięg bezemisyjny wynoszący ponad 500 kilometrów. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu pojazdem i ładowaniem XD Electric może dziennie pokonywać imponujące 1000 kilometrów.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent