Pod koniec maja na pożarniczych targach Pyros w Brnie odbył się pierwszy publiczny pokaz premierowej generacji ciężarówek TATRA FORCE.

Z tą nową generacją Tatra uczyniła także następny krok w projekcie ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pojazd ten jest budowany we współpracy z licznymi krajowymi – czeskimi partnerami, takimi jak Řež, a. s. , Centrum výzkumu Řež i DEVINN . Prototyp samochodu wodorowego TATRA powinien być ukończony do końca tego roku. Jego podstawowe parametry są następujące:

  • długa kabina

  • układ 4-osiowy w osiami z tyłu w systemie tridem, składający się z dwóch pierwszych osi z bliźniaczym ogumieniem oraz osi ostatniej z ogumieniem pojedynczym, skręcanej przeciwbieżnie w stosunku do kierowanych kół osi pierwszej, dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu;

  • dopuszczalna masa całkowita 45000 kg;

  • maksymalne naciski na poszczególne osie – 9000+2×13000+10000 kg;

  • zawieszenie powietrzne ogółu osi;

  • prędkość maksymalna: 85 km/h (32000 kg);

  • zasięg minimum 400 km w zależności od warunków poruszania się i liczby zbiorników (sześć zbiorników ciśnieniowych kompozytowych o ciśnieniu 350 bar przy wykorzystaniu całkowitej objętości mieszczących 30 kg wodoru)

Moduł wodorowy został umieszczony za kabiną. Jego obudowę dosyć sprawie i płynnie stylistycznie połączono z kabiną, w następstwie czego tworzą one wizualnie jakby jedną całość. Niemniej moduł ten zajmuje na wysokość i długość relatywnie dużo miejsca, co wynika po części z zapewne z faktu, że elementy, które w normalnych wersjach szosowych można umieścić na dole, między osiami, w wariancie typowo terenowym muszą zostać wyprowadzone wysoko, tak by w trakcie pokonywania przeszkód drogowych nie były zbytnio narażone na uszkodzenia mechaniczne czy zalanie podczas jazdy przez brody. Poza tym taki długi moduł zakabinowy redukuje długość efektywnie dostępnej przestrzeni do zabudowy. Dlatego Czesi zdecydowali się na wybór długiego nośnika 4-osiowego, gdyż pozwala ona na jednoczesną instalację przykładowo skrzyni wywrotki o znacznej ładowności albo betonomieszarki. W pierwszym rzędzie takie samochody znajdą zatem zastosowanie w sektorze budowlanym.

Generalnie Tatra ten pierwszy egzemplarz cywilnego wodorowego Force traktuje jako doświadczalny, na którym dopiero są sprawdzane innowacyjne technologie. Ma on więc służyć dalszej optymalizacji tego rozwiązania.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent