Ciężarówka na drodze niekoniecznie jest czymś wyjątkowym, jeśli jednak widać pojazd drogowy na linii kolejowej, jest to już dosyć niezwykły widok.

Zwykle po nieczynnych torach kolejowych między Etzwilen TG i Singen (D) kursują tylko nostalgiczne pociągi parowe z kilku fundacji i klubów. Niemniej wciąż są tam testowane także nowe lokomotywy i wagony. Müller Technologie AG z Frauenfeld wykorzystuje to również do przeprowadzania prób praktycznych. Na torach pomiędzy Ramsen i Etzwilen widziano ostatnio dwa pojazdy Scania.
Müller Technologie z Frauenfeld opracowuje, buduje i konserwuje maszyny do nowoczesnej budowy torów. Mogą to być samochody ciężarowe, pojazdy strażackie i ratownicze, koparki gąsienicowe, wagony kolejowe z własnym napędem itp. W Müller Technologie AG w Frauenfeld pracuje około 50 osób. Z jednej strony klientami są prywatne podmioty zajmujące się budową torów, które podejmują decyzję o oferowanym rozwiązaniu technicznym po szczegółowym wyjaśnieniu swoich potrzeb i doradztwie. Drugą grupę klientów stanowią zaś spółki publiczne, np. przewoźnicy kolejowi. Ich potrzeby nie odbiegają znacząco od potrzeb przedsiębiorstw prywatnych, ale tabor muszą pozyskać w drodze przetargu publicznego.
Pojazdy dwugałęziowe Scania
Dwa nowe podwozia Scania trafiły do Müller Technologie AG, gdzie zamontowano komponenty wymagane przez klientów. Obydwa pojazdy podstawowe to 4-osiowe podwozia Scania G 500 B 8×4*4 HA, z tylnymi osiami w układzie tridem. Jak to często bywa w przypadku pojazdów specjalnych, oba otrzymały już nazwę. Beżowa Scania została ochrzczona „Rudolf” i dostarczona do Bahninfra AG (wydział linii trakcyjnych). Jako biuro inżynieryjne Grupy Müller, Bahninfra AG towarzyszy projektom budowlanym na torach lub w ich pobliżu, od studium wykonalności po realizację. Rudolf jest używany głównie do prac koszowych przy budowie linii napowietrznych. W koszu pasażerskim jego rasowego żurawia kolejowego przewody jezdne są odpowiednio wyregulowane lub stare przewody wymieniane są na nowe. Do jego zadań należy także ustawianie masztów i jarzm linii trakcyjnej. Rudolf większość czasu spędzi jeżdżąc po niemieckojęzycznej części Szwajcarii.
Druga, ciemnoniebieska Scania, zwana YAK2, będzie użytkowana przez Tensol Rail SA w Giornico TI, spółce siostrzanej EFSA SA. Będzie tam centralnym narzędziem do naprawy torów i rozjazdów. W przypadku konieczności wymiany zużytych lub uszkodzonych odcinków szyn bądź przebudowy rozjazdów, YAK2 dostarczy placom budowy narzędzia i materiały oraz ponownie je zabierze. YAK2 będzie wykonywał swoje prace przede wszystkim w Ticino i francuskojęzycznej Szwajcarii.
Podwozie Scania zostało wybrane ze względu na krótki czas dostawy. Dla posiadaczy YAK1, starszego brata nowego YAK2, czas dostawy produktu konkurencji był zbyt długi. Scania obiecała określony termin dostawy na koniec 2021 roku, w bardzo trudnym czasie. To ostatecznie było kluczowe. System modułowy Scanii także był główną zaletą dla Müller Technologie AG w obszarze mechanicznym. Wszelkie regulacje można bowiem przeprowadzić przy użyciu oryginalnych komponentów Scanii. Jednym z większych wyzwań podczas konfiguracji jest tzw. interfejs kreatora. Często wymagana okazuje się tu mianowicie wytrwałość i pomysłowość.
Obiekt dwukierunkowy dla ciężkich pojazdów ciężarowych zaprojektowano w taki sposób, że w celu zmiany rozstawu standardowego 1435 mm na metr wystarczy wymienić jedynie same osie w wózkach. Aby móc jeździć po trasach o nachyleniu > 60‰, wózki mogą być wyposażone w magnetyczne hamulce szynowe. Kompletne urządzenie dwukierunkowe jest prawie tak samo ciężkie jak sam pojazd podstawowy. Przy projektowaniu konstrukcji, czy to z żurawiem z przodu czy z tyłu, pomostem przeładunkowym, oczyszczarką ścieków czy kosiarką do nasypów, firma Müller Technologie AG spełnia prawie wszystkie życzenia klientów .
Tor testowy
W Ramsen, niedaleko granicy z Niemcami, oba pojazdy wjechały na tory na przejeździe kolejowym w celu przeprowadzenia różnych testów. Trasa prowadziła do Hemishofen i dalej przez imponujący most na Renie do Etzwilen. Za pomocą jednego pojazdu wykonano różne manewry hamowania na trasie Etzwilen – Hemishofen, takie jak kontrola hamulców (napełnienie układu/zwolnienie hamulca), hamowanie wagonu, zatrzymanie awaryjne wagonu, zerwanie węża i jazda z maksymalnym obciążeniem przyczepy. Natomiast drugi pojazd dwugałęziowy został sprawdzony na trasie Hemishofen – Ramsen w zakresie pomiarów drogi hamowania przy prędkościach 20 i 40 km/h, zatrzymania awaryjnego przy tej samej prędkości, ciągłej jazdy do przodu i do tyłu z prędkością 40 km/h oraz jazdy za pomocą pilota radiowego. Funkcje żurawia przetestowano także w obu pojazdach za pomocą pilota.
Mieszkańcy okolicy również udowodnili, że tego typu pojazdy nie są zjawiskiem powszechnym M.in. zainteresowani fotografowie hobbyści nie przegapili okazji, aby śledzić z bliska dwie Scanie na torach kolejowych. Zatem Scania może być także pociągiem!

Dane techniczne Scania G 500 B 8×4*4 HA „Rudolf”, Bahninfra AG i „YAK2”, Tensol Rail SA

 

Silnik(i) jezdny/roboczy:DC13 165 EURO 6e
Moc maksymalna:500 KM
Pojemność13 litrów
Moment obrotowy:2550 Nm
Przenoszenie:GRSO 905R, 3000 Nm, 12+2 biegów w tym nadbieg, Opticruise
zwalniacz:R4100
Kabina:CG17L, wersja XT
Oś wleczona:Możliwość podnoszenia i sterowania
Długość pojazdu:11 398 mm
Szerokość pojazdu:2550 mm
Wysokość pojazdu:3916 mm (od SOK)
Rozstaw osi:4950 mm
Oświetlenie:PROWADZONY
Systemy bezpieczeństwa:Asystent hamulca awaryjnego
 Asystent pasa ruchu
 Regulacja odległości
 System kamer cofania Orlaco
  
Zabudowa kolejowa 
Budowa:Müller Technologie AG, Frauenfeld
Kategoria maszyny:9A, pojazdy dwukierunkowe
Obszar działania:Szwajcaria
Szerokość toru:Zestaw kół szynowych 1000 mm / 1435 mm
Zestawy kół szynowych:4 części
Typ wózka:2-osiowe
Promień poziomy:27 metrów, najmniejszy przejezdny promień poziomy (samochód i pozycja robocza)
Promień pionowy:100 metrów, najmniejszy możliwy do przejechania promień pionowy
  
Masa i uciąg 
Masa:32 tony, masa w stanie użytkowym (pojazdy służbowe)
Ładowność na szynach:Rudolf 12 ton / Jak2: 17,4 tony
Dodatkowa ładowność:Rudolf 0 ton / Jak2 5,4 tony
Dopuszczalna masa całkowita:Szyna: 44,0 ton / Droga: 32 tony
Obciążenie przyczepy:0 ≤ i ≤ 10 [‰] 107 t
 10 < i ≤ 20 [‰] 69 t
 20 < i ≤ 30 [‰] 48 t
 30 < i ≤ 40 [‰] 34 t
  Rodzaj napędu/przeniesienie mocy hydrostatyczny
  Maksymalna prędkość eksploatacyjna jazdy własnej 40 km/h
  Maksymalna prędkość robocza podczas holowania 5 km/h
  Maksymalna prędkość robocza na zwrotnicach (pojazdy dwukierunkowe/przyczepy) 10 km/h
  Maksymalna prędkość robocza w pozycji roboczej 5 km/h
  Hamulce tarczowe
  Hamulec postojowy – hamulec tarczowy
  Magnetyczny hamulec szynowy, dwa magnesy na wózek
  Typ trakcji: pojedyncza trakcja
 Maksymalne nachylenie: Rudolf 80 ‰ / Jak2 60 ‰
  
Żuraw i zdalne sterowanie 
  Rudolf: Palfinger PKR 290 / Jak2: Palfinger PK 29002
  Pilot zdalnego sterowania (typ): Palfinger PALcom P7 (żuraw)

 

Dla Scania Schweiz AG Rahel Cathomas

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent