You are currently viewing Norwegia – wybierz biogaz dla klimatu

Norwegia – wybierz biogaz dla klimatu

Ahlsell chce być liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju i emisji. Stawia to wymagania przed przewoźnikami ColliCare i Østreng Transport, którzy są odpowiedzialni za praktyczny przewózt.

Jan Rune Østreng i jego firma Østreng Transport kupili i obecnie użytkują cztery nowe ciągniki siodłowe Scania R410 6×2 zasilane ciekłym biogazem (LBG) jako paliwem. Ciągniki z silnikami o mocy 410 KM wjadą na stałe trasy dla Ahlsell i będą pokonywać około pół miliona kilometrów rocznie. Zapewnia to redukcję emisji CO2 o około 500 ton rocznie. Odd Hannestad, dyrektor ds. logistyki w Ahlsell, mówi „Inwestowanie w ochronę środowiska wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jako właściciel produktu musimy zamawiać tę usługę i stawiać wymagania. W Ahlsell będziemy liderami w tym działaniu”. Ambicje ColliCare jako przewoźnika są praktycznie takie same. „Naszym celem jest osiągnięcie możliwie największej bezemisyjności i cieszymy się, że klienci stawiają nam wymagania”, mówi Tom Erik Hauger, dyrektor zarządzający ColliCare Logistikk. Ciężarówki na biogaz są obecnie prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na ograniczenie emisji. Wyzwaniem dla ciężarówek zasilanych ciekłym biogazem jako paliwem pozostaje jednak mała i wrażliwa sieć stacji paliw.

Czas krytyczny

Ahlsell ma 50 własnych sklepów w całym kraju i jest największym klientem ColliCare z 30 wyjazdami dziennie. Największa część przewozów trafia bezpośrednio z magazynu centralnego do klientów końcowych. Dla Ahlsell najważniejsza jest precyzja dostawy. Towar zamówiony do godziny 16:00 musi zostać dostarczony do godziny 7:00 następnego dnia do wszystkich klientów na południe od Trondheim i do godziny 9:00 na południe od Mosjøen.

Duży biznes

Ahlsell to nordycka grupa o obrotach rzędu 50 miliardów NOK. Ich podstawową działalnością jest dostarczanie materiałów budowlanych. Dotyczy to produktów stosowanych zarówno przez hydraulików, jak i elektryków wewnątrz budynków mieszkalnych, by wymienić rury i kable układane w dużych projektach infrastrukturalnych.

Cztery nowe Scania zasilane gazem zastąpią istniejące samochody zasilane olejem napędowym. Dwa z tych aut wjadą na trasy spotykające ciężarówki przyjeżdżające z Bergen, natomiast dwa ostatnie pojadą odpowiednio do Otta i Kristiansand. Wszystkie te trasy wymagają tak dużej ilości czasu, że kierowcy z Ahlsell zmieniają ciągniki tylko wtedy, gdy się spotkają. Kierowcy i samochody przyjeżdżające z Oslo robią sobie przerwę po przesiadce, natomiast kierowcy, którzy odbiorą ładunek na ostatnim odcinku, kończą swój odpoczynek po przybyciu tego ładunku.

Bardzo urósł

Historia Østreng Transport rozpoczęła się w 2009 roku. Wtedy to Jan Rune Østreng kupił pierwszą lawetę i zaczął jeździć dla ColliCare. Z biegiem lat firma z Løken w Aurskog-Hølland rozrosła się do 25 ciężarówek i 46 pracowników. Przez te lata Jan Rune Østreng był też wiernym i lojalnym klientem Scanii. W bieżącym roku ponownie stanie się jej klientem. W tym roku otrzyma bowiem łącznie 12 nowych Scanii, a w przyszłym osiem. Oprócz czterech ciężarówek na gaz, które zostały już oddane do użytku, otrzyma jeszcze w tym roku dwie kolejne ciężarówki na gaz, które zostaną zabudowane ramą kontenerową i wyjadą z przyczepą jeszcze w tym roku.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjecia: Producent