Niemi Palvelut wprowadza na rynek w pełni elektryczną ciężarówkę do przemieszczania się z panelami słonecznymi montowanymi na dachu. Elektryczna ciężarówka Volvo FE Electric to konkretny krok w kierunku elektryfikacji floty pojazdów Niemi i cel, jakim jest zerowa emisja całej floty do 2030 roku.

Panele słoneczne na dachu w pełni elektrycznej ciężarówki – nowa, w pełni elektryczna ciężarówka FE Electric firmy Niemi Palveluiden ma panele słoneczne na dachu. Nowa elektryczna ciężarówka „Electra” to pierwsza duża, całkowicie elektryczna ciężarówka Nieme, której cechą szczególną jest system zasilania energią słoneczną zamontowany na dachu nadwozia. Energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne jest wykorzystywana do zasilania urządzeń sterujących i elektroniki samochodu, takich jak klimatyzacja i ogrzewanie przestrzeni ładunkowej, tylna winda ładunkowa czy źródła zasilania potrzebne urządzeniom chłodniczym podczas jazdy. Juha Niemi, dyrektor generalny Niemi Palveluide, mówi „Na dachu nadwozia dużej elektrycznej ciężarówki do przeprowadzek znajduje się kilka metrów kwadratowych wolnej, niewykorzystanej przestrzeni. Chcieliśmy przetestować nasz pomysł wykorzystania tej przestrzeni pod panele fotowoltaiczne i nasza propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Za pomocą paneli słonecznych zamontowanych na dachu możliwe jest wytwarzanie prądu na potrzeby urządzeń eksploatacyjnych samochodu. O ile nam wiadomo, nikt inny nie używa jeszcze podobnego systemu energii słonecznej. Jako wiodąca fińska firma oferująca usługi przeprowadzkowe i logistyczne, przez całą naszą 40-letnią historię chcieliśmy być pionierami w swojej branży. Wyzwanie Niemi40, które uruchomiliśmy w zeszłym roku, zostało bardzo dobrze przyjęte przez fińskie firmy i sektor publiczny. Nasza nowa elektryczna ciężarówka to konkretny krok w kierunku elektryfikacji naszej floty pojazdów i spełnienia obietnic zawartych w naszej kampanii wyzwań”. Zaczęło się od pomysłu szefa Magnus Björklund , dyrektor generalny Volvo Finland Ab, ocenia „Odważny pomysł Niemi, aby zmarnowaną przestrzeń na dachu ciężarówki wykorzystać do montażu paneli słonecznych, był genialny i został pozytywnie przyjęty w Volvo. Volvo postawiło sobie za cel zerową emisję do 2050 roku. Nasza wieloletnia współpraca z Niemi pokazuje, że innowacyjne rozwiązania można znaleźć także przy wystarczającej chęci. Potrzebujemy przyszłościowych, odważnych pionierów, takich jak Niemi, którzy rzucają nam wyzwania w zakresie rozwoju transportu niskoemisyjnego. Oprócz korzyści klimatycznych elektryfikacja ciężkiego sprzętu zapewnia inne korzyści. Kierowcy elektrycznych ciężarówek w Finlandii i na całym świecie zgłaszają, że po wielu dniach jazdy są mniej zmęczeni, gdyż zniknęły tradycyjne hałasy i wibracje samochodu. Jest to też istotny argument przemawiający za elektrycznymi ciężarówkami”.

W ciągu dnia pracy elektryczna winda załadowcza można z łatwością służyć do wykonania setek operacji. Klimatyzacja nadwozia samochodu również zużywa energię elektryczną. Dzięki energii wytwarzanej przez pokładowe panele słoneczne Niemi oszczędzane są akumulatory napędowe potrzebne do faktycznego poruszania się samochodu. Usługa ładowania prądu od Neste Tuomas Kulola, dyrektor sprzedaży działu marketingu i usług Neste, wskazał „Chcemy wspierać naszych klientów w osiąganiu ambitnych celów klimatycznych. Kontynuacja naszej długoterminowej współpracy z Niemi poprzez rozszerzenie współpracy również na ładowanie elektryczne była dla nas czymś wspaniałym” Elektryczne pojazdy transportowe Niemi są ładowane przy użyciu urządzeń do ładowania AC o mocy 22 kW (kW) i urządzeń do ładowania dużej mocy DC o mocy 180 kW w lokalizacji w Helsinkach. Do ciężkiego sprzętu zamówiono ładowarkę dużej mocy. Usługę ładowania prądu dla Niemi zapewni Neste, z którą Niemi jako pierwsza firma transportowa przeprowadziła pilotaż rozwiązania od jesieni 2021 roku. Kulola kontynuuje „Niemi od kilku lat jest liderem w zastępowaniu paliw kopalnych. Wierzymy, że w przyszłości coraz więcej firm będzie zmniejszać swój ślad węglowy dzięki różnym rozwiązaniom, a zarówno odnawialny olej napędowy, jak i energia elektryczna odegrają znaczącą rolę w ograniczaniu emisji z ruchu drogowego. Dzięki usłudze Neste Lataus oferujemy ładowanie elektryczne i powiązane z nim kompleksowe rozwiązanie do stosowania przez Niemi”.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent