22 października ukazała się informacja, że Niemcy dostarczyły już ukraińskiemu Ministerstwu Obrony łącznie 200 wojskowych ciężarówek Mercedes-Benz Zetros.
Niemcy w bardzo krótkim czasie dostarczyły na Ukrainę znaczną liczbę nowych wojskowych ciężarówek. We wrześniu tego roku Daimler Truck poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały wówczas 100 ciężarówek Mercedes-Benz Zetros. Oznacza to, że Mercedes-Benz Special Truck dostarczył Ukrainie dodatkową partię 100 ciężarówek w niecałe dwa miesiące. Z komunikatu niemieckiego rządu wynika także, że wszystkie dostarczone na Ukrainę ciężarówki z serii Zetros pochodziły bezpośrednio z magazynów firmy, a dostawy były finansowane przez niemiecki rząd.
Ponadto, poza partią 200 ciężarówek przekazanych ministerstwu obrony Ukrainy, rząd niemiecki dostarczył już tego typu samochody dla ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Do tego dział Mercedes Menz Special Trucks oferuje Ministerstwu Obrony Ukrainy szeroką paletę usług związanych z wysłanymi pojazdami. Jeszcze przed dostawą ciężarówek Zetros kierowcy ukończyli szkolenia i jazdy próbne w nowych autach z kabiną za silnikiem. Przy czym taka konfiguracja ciężarówek nie jest obca Ukraińcom, gdyż przez dziesięciolecia analogiczne warianty dostarczał im oraz innym republikom wchodzącym w skład byłego ZSRR, zlokalizowany właśnie na Ukrainie producent ciężarówek Kraz z miasta Kremenczuk na wschodzie kraju.

Nowe Zetrosy dla Ukrainy mają przeważnie stały napęd na wszystkie koła i są przystosowane do różnych zadań transportowych. Ich dopuszczalna masa całkowita waha się od 16,5 (model 2-osiowy) do 40 ton (modele 3-osiowe). Napęd, w zależności od wersji auta, zapewniają 6-cylindrowe, rzędowe silniki wysokoprężne z serii OM 460 o pojemności 12,8 litra, w nastawach o mocy maksymalnej od 265 do 350 kW (360 do 476 KM). Wartość maksymalnego momentu obrotowego dochodzi do 2300 Nm. Maska, którą można otworzyć niezależnie od kabiny, zapewnia dostęp do prac konserwacyjnych i naprawczych w komorze silnika. Dzięki temu kabina jest oddzielona i stanowi przestrzeń chronioną, pozwalającą na korzystanie z technologii komunikacyjnych czy samoobronę.
Sam typoszereg Zetros, po raz pierwszy pokazany w 2008 roku, to specjalista od jazdy terenowej Mercedes-Benz, zaprojektowany tak, aby doskonale radził sobie w trudnych warunkach. Niezależnie od tego, czy jest to miękki teren, nawigacja w lesie czy stromy teren, pojazd wyposażony w mocny silnik, 16-biegową skrzynię przekładniową i dwustopniową skrzynię rozdzielczą często umożliwia pokonywanie terenu, który w przeciwnym razie wymagałby objazdów. Poza tym kierowcy korzystają z dużych kątów natarcia i zejścia oraz możliwości brodzenia. Włączane blokady mechanizmów różnicowych mogą zapewnić napęd nawet w przypadku utraty przyczepności poszczególnych kół. Pozycja siedzenia za przednią osią zapewnia zaś stosunkowo płynną jazdę i dobrą kontrolę nad pojazdem, nawet przy dużych prędkościach i w złych warunkach drogowych.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent